şükela:  tümü | bugün
 • ilginctir ki, the godfather uclemesinde, portakal cok onemli bir yer tutar. tahminimce sicilyanin portakali meshur oldugu icin olsa gerek, bu film serisi bir portakalin bakis acisiyla da izlenebilir. bakiniz the godfather serisindeki portakal olgusu:
  -ilerde michael corleone'e ihanet edecek olan sal karakterini ilk defa gordugumuzde bir portakal soymaktadir, sal ilerde olecektir.
  -woltz karakteri bir sahnede bir sepet portakalla birlikte gorulur, daha sonra adamin atinin kafasi kesilir.
  -don corleone* vurulmadan hemen once manavdan iki tane portakal alir.
  -bes ailenin katildigi toplantida tattaglia ve barzininin onune birer kase portakal konur, bu kisiler olur.
  -ve en onemlisi, vito corleone olmeden once bahcede torunuyla oynamaktadir, soyle ki, portakal kabugundan takma dis yapmistir kendine, sonra o da olur.

  bu olay serinin diger iki filminde de var ve de tesaduf olamayacak kadar fazlalar, hatta ikinci filmden simdi hatirladigim bir sahne, vitoyu isinden eden mahallenin kabadayisi fanucci olmeden once portakal kasasindan bir portakal aliyordu. bu konu kesinlikle arastirilmalidir.
 • iki haftada bir, ucunu birden seyretmezsem rahat edemedigim, yapilmis en iyi goc filmi...
 • uc bolumunde de festa ve eglence sahnelererinin cok kilit olaylara sahne oldugu francis ford coppola filmi. katoliklerin isa mesih'in ve meryem ana'nin heykellerini yollarda gezdirdikleri sahnelerin birinde don vito (bkz: robert de niro) ilk cinayetini isler, birisinde ise meryem ana bustunu tasiyanlar kalabaliga taramali tufenklerle atesler acarlar. ayrica dugun, dernek, vaftiz torenlerinde, operalarda millet eglenirken kapali kapilar ardinda elalem can verir. ucuncu kismi nedense ilk ikisi kadar surukleyici degildir. michael'in gunden gune eriyip bitmesi ve andy garcia'nin super oyunculugu kayda degerdir zannimca.
 • "if one thing in life is certain, if history has taught us anything, it's that you can kill anybody."

  "never hate your enemies - it affects your judgement."

  "friendship is everything. friendship is more than talent. it is more than government. it is almost the equal of family. never forget that."
 • serinin ikincisinde robert de niro'nun jilet gibi olmasının yanında, marlon brando'nun hareketlerini birebir yapması gözlerimi doldurdu. çok başarılı filmler olduğu aşikâr, lâkin serinin üçüncüsü, mafya filminden ziyade 'derin devlet' filmini andırmakta. andy garcia'nın yaptığı tek güzel şey ise, eve iki tane kötü adam geldiğinde davranış tarzıdır, takdirimi kazanmıştır.
 • ünlü the godfather serisinin ilk filmi. muhteşem film.
 • mario puzzo'nun ünlü eseri... carlione ailesini dünyaya tanıtan başyapıtlardan birisi... müzikleri ile içinizi gıcıklayan, psikolojinizle oynayan film...
 • filmin sicilyada geçen bölümünde, michael korumalarıyla gezerken bir kıza rastlar ,daha sonra bir kahveye giidp korumalarıyla birlikte otururlar. bilmem farkettiniz mi korumalardan şişman olanı (michaelin ssağındaki) maradonanın bir ikizidir adeta. önemli bir ayrıntı değil ama farkeden farkeder misali
 • sonrasinda cekilen butun mafya ve goc filmlerine su ya da bu sekilde kaynaklik eden, sinema tarihinde yapilmis en saglam kurgulardan biridir. corleone ailesi ile o kadar ozdeslesiriz ki, aslinda sevmememiz gereken butun hareketlerini onaylariz. klasik bir italyan ailesinde olmasi gerektigi gibi butun onemli olaylar elbette eglence ya da yemeklerin oldugu anlarda gelisir.
 • hababam sınıfı ile beraber en muhteşem tuvalet kitabıdır. her oturuşta rastgele bir yerini açarsınız ve saatler süren tuvalet seanslarına yelken açılır, ev ahalinin sabrı test edilir.