şükela:  tümü | bugün
 • coppolanın 1990 yılında çektiği,godfather serisinin son filmidir..filmin oyuncu kadrosu..yıldızlar karması gibidir.. al pacino,andy garcia,talia shire,eli wallach,bridget fonda,ve copollanın kızı sofia coppola oynar..filmin büyük bir kısmı sıkıcıdır ve önceki serilein tekrarından kurtulamaz,ama filmin son yarım saati coppolanın dehasını sergilediği,ve sinema okullarında ders olarak gösterilmesi gereken bir finalden oluşur..sırf son yarım saat için izlemeye değer.
 • 3 godfather filminin en kısasıdır (sadece 163 dakika), benim de en eğlenceli bulduğum bölümdür.

  andy garcia bence o role gerçekten en iyi gidecek adamdı. hakkını vermiş*.

  bir de sofia coppola olağanüstü çirkinmiş. seyrederken zorlandım. kate mossun kankası olması onun için büyük şanssızlık.
 • senaryosu coppola ve mario puzo tarafından ortak yazılmış olan, son godfather filmi.
  andy garcia, part1 de ölen büyük kardeş sunny'nin aynı babasına çekmiş oğludur. kafasını attıranın kulağını ısırır, ciğerini söker.
  ama özünde çok hissiyatlı bir çocuktur üstelik çirkin kuzenine* yanıktır.
  daha önce yazılmış olduğu gibi, filmin son yarım saati bilemedin 45 dakikası dışında zaman zaman iç baydığı doğrudur.
  en etkileyici sahneler kanımca final ve yaşlı michael corleone'nin sicilya'da günah çıkardığı sahnedir.
  finali efsaneye yaraşır bir şekilde bitmiştir.
  ek bilgi olarak geçtiğimiz yıllarda 4. bölüm için tüm hazırlıklar yapılmış, hatta ve malesef leonardo di caprio baş rol oyuncusu olarak seçilmiştir.
  fakat o sıralarda mario puzo hakkın rahmetine kavuştuğu için proje iptal edilmiştir ve ne de güzel olmuştur.
 • tüm seri bütün olarak düşünülürse (ki bence öyle düşünülmeli)
  gayet güzel olan 3. ve son godfather filmi...
  öncekilere göre biraz daha az aksiyon içersede olay ve karakter gelişimi olarak gayet güzeldir... ama seriyi özümsemek gerekir o ayrı...
 • tom hagen olmayınca bariz bir şekilde öncekilerdeki tadı vermeyen film. ancak yine de finaliyle (opera bitimi) insanı olduğu yere çivileyecek kadar güzel.
 • "insanlar carleone ailesini tek bir sesle hatırlayacak" - michael corleone
 • kanımca ilk iki filmden hiç bir şekilde aşağıda kalmayan bir devam filmidir ve her üç film de bir arada değerlendirilmelidir. sadece son otuz dakikası değil, filmin baştan sona tamamı sıkılmadan rahatça izlenebilmektedir.

  --- spoiler ---

  özellikle filmin ikinci yarısının başında, babanın oğlunun, kendisine corleone kasabasından öğrendiğini ifade ettiği meşhur baba şarkısını italyanca orjinal sözleri ile birlikte söylemesi filmin en güzel sahnelerinden birisidir. ancak filmin sonunda kiralık katilin eşek taklidi yapan oğluna ne olduğu anlaşılamamıştır.

  --- spoiler ---
 • birinciyle kıyaslamak ayıpların en büyügü de olsa, kendi içinde başlardaki vasatlıgını sonlara dogru fazlasıyla unutturan part iii. sofia copolla patlak dudakları ve yandan ayrılmış enfes saçlarıyla acaba 'ortama bir dogallık katsın, filmlerdeki herkes güzel olacak degil ya canım' teranesiyle mi bu role layık görülmüştü yoksa gerçekten kızı francis amca'ya güzel mi görünüyordu bunu bilmek isterdim açıkçası. neyse. andy garcia'ya diyecek yok bence, hatta insanın yer yer santino'yu hatırlayıp, oo evladım ben senin babanı da tanırdım, gel bakayım bögrume diye sarılası gelmiyor degil. filmin sonunda ben herkesin acı çektigini düşündüm neden bilmem(!) hayatta herkes, öyle ya da böyle acı çekiyor sanki, çektigimiz acılar ve onların dışarıya yansıması, sevdigimiz insanları da acıtıyor, incitiyor, sonunda onları da öldürüyor. falan filan. hayat böyle.
 • bir de bu filmlerin teknik ekibinde, ellerin güzel olmasına dikkat eden birileri var, eminim. saygı duyuyorum, saygıyla egiliyorum hatta. öpüyorum o ellerden. haha.
  (bkz: andy garcia)
 • mehmet ali agca'nin italyan polisinden alinan ozel izinle kucuk bir rol aldigi baba serisinin simdilik son filmi. dikkatli izleyiciler vatikan'daki konica'li turist dedigim zaman "aaa bu o muydu?" diyecektir.
hesabın var mı? giriş yap