şükela:  tümü | bugün
 • boşluğu doldurulamayacak bir özleme denk gelmektedir.

  bu filmin yeri sevenlerinin gönlünde apayrıdır. yıllar geçer, her sene oscar'lık filmler izlenir, ama bu filme değil yaklaşan köşesinden geçen olmaz.

  burada eserin başarısı belliyken, senaristinden oyuncusuna, yönetmeninden eser sahibine takdir etmekten başka yapabileceğimiz tek şey kışın geldiği bu günlerde, oturup tekrar izlemek olacaktır.

  hala izleyemeyenler * ve hatırlamak isteyenler için filme hazırlık zamanından ve sahnelerinden kesitler paylaşmak isterim.

  mario puzo'nun ölümsüz eseri coppola tarafından senaryo haline getirilirken.

  karakterler paylaşılırken daha ünlü olamamış al pacino micheal corleone rolünü alma hikayesiyse; george lucas’ın eşi, film çekimleri sırasında sette pacino’yu görüp onun için “bu adam gözleriyle insanları soyuyor” deyince, coppola iyice ikna olmuştur.

  --- spoiler ---
  unutulmazlar arasına girmiş olan solozo'yu vurma sahnesinin deneme çekimleriyle yerini sağlamlaştırmıştır.

  bu sahnede micheal'ın, solozo'yu vurma kararı aşamasında arkadan yükselen tren rayından çıkan sürtünme seslerini kim düşündüyse bence gerilimi ve sahnenin etkisini ikiye katlamıştır.
  --- spoiler ---

  robert de niro, sonny corleone rolü için başvurmuş, bu deneme çekimindeki oyuncuğuyla reddedilmiştir. ama 2. filmde vito corleone rolüyle efsanelerin yanına adını yazdırıp oscar'ı kucaklamıştır.

  tahtı oğluna bırakmadan önce halef ve selefin sahne hazırlığı.

  ölümsüz babamız, don vito corleone olurken.
 • sıfırdır.
  bir goodfellas etkisi katiyen değildir.