şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanilmiosam filmin adi boyleydi. afrikada bocuk gibi bi yerli oynardi basrolde ama komik bi filmdi. bunun bi serisi vardi sanirim.
  hatirladigim en net sahne. ucaktan kola sisesi atiolardi adamin kafasina dusuyodu falan panik oluyolardi siseye tapmaya basliyolardi.
 • filozof takılan kabile reisinin ("fakat dünyanın sonu çok uzaktır, yirmi ya da kırk gün yürümen gerekebilir") kopardığı film
 • acaip komik bi filmdir kendisi bir bölümünde çan sesiyle hareket eden bi eleman vardı beyaz suratlı japon gibi bişey o zamanın teknolojisiyle nasıl olmuşta 70 metre zıplatmışlar bunu diye düşünmüştüm..
 • çin vampiri afrika vampiri şeklinde geyik ötesi bir kapışmayı içeren film serisi. şamanın afrika vampiri diye kaldırdığı eleman hafif pudralanmış zebella gibi bir zenci arkadaştır. zıplayıp duran çin vampiri elemanı görünce stop eder. çinli rahibimsinin tüm gaz verici sözleri boşadır. torunu olan eleman utanıyorum senden der demez çin vampiri coşar, zebella zenciye dalar, oradan oraya attıktan sonra da yere gömer. bir de çinli rahibimsinin esas elemana bir hareket yapmasından sonra elemanın kasılıp kalması yere yapıştırır. bir bölümde esas oğlan küçük oğluna sırtlanlar boyları kendinden büyük olana saldırmazlar şeklinde bir öğüt verir. çocuk ormanda bir sırtlanla karşılaşınca bir ağaç kabuğunu alır ve başının üstüne kaldırır. uzun boyu gören sırtlan pusar. tam o anda kabuk kırılır ve yavaş çekimde arkaya devrilir. o anda çocuğun gözlerini kaldırıp tahtaya, sonra da sırtlana bakışı, ardından da hızlı çekimde bir ağaca tırmanışı bombadır.
 • seri halinde yayınlanmış bir filmin adı. ilk film gerçekten koparıcıydı. sonradan cıvıdı* derim.
 • yerlilerin kapi gicirtisina benzeyen bir dil kullandigi sirin film.
 • tamamiyla amerikan hegamonyasi ve durtusunu guldururken igne igne, ince ince nak$eden film zinciri. cola $i$esine tapma olayindaki:"bakin biz kolaya bile taptiririz icabinda" mesaji, bunun en iyi kanitlarindandir. toplam 8 adet devam versiyonu ¢ekilen filmin en populer yani, medeniyet ile kara afrikanin sicak temasidir. ani reaksiyonlar ve kovalamaca sahnelerinden dogan saman alevi niteligindeki espriler anlik fakat keskin kahkahalar atilmasina neden olmu$, haftalarca hatta aylarca filmin gundemde kalmasini saglamistir.

  vah$i doganin zaman zaman insan irkina galip gelmesi, insani olum korkusuna surukleyecek kadar heybetli gorunmesi, "tabiat teknolojiden ustun olabilir mi" sorusunu akla getirirken, salak¢a espriler ugruna turlu $ekillere ve kiliklara sokulan vah$i men$eyli hayvanlara davrani$ tarzi ile bu sorunun cevabi otomatikman verilmi$tir.

  toplam 8 filmde ele alinan kabile uyesi ailenin reisi olan adamin* cahilliginden* dogan cesareti de, seriye ayri bir komedi unsuru katmi$tir. oyle ki; kendisine silah dogrultan safaricilerin elinden hi¢ beklemedikleri bir anda cesurca namlusundan tutarak silahi ¢ekip almasi, en silahli ve donanimli insanlarin bile cahil kuvvete kar$i aciz kalabileceginin gostergesi olarak yer etmi$tir zihinlerde. bu sahnede kasdedilen, onca nukleer guce sahip olan ulkelerin, ¢ok daha zayif olan ama cesur eylemler yapabilecek kadar gozu kara nitelikler ta$iyan zumrelere kar$i ¢aresiz oldugudur.

  sirtlanlar tarafindan bir ko$eye siki$tirilan ailenin en minik uyesi erkek ¢ocugun, elindeki tahta levhayi kafasinin ustune tutarak sirtlana kar$i uzun boylu gorunmeye ¢ali$masi, kendisini olumden kurtarmi$tir. zira ger¢ekten de sirtlan kendisinden uzun olan bu yaratiktan ¢ekinmi$tir. bu pratik bilginin hangi $ehirli tarafindan bilindigi ise muallakta oldugundan, vah$i beldede ya$ayanlarin, okumu$ ve $ehir kulturu kazanmi$ insana gore daha ¢ok hayatta kalmaya yonelik bilgiye sahip olduklarinin kanitidir. uzun lafin kisasi, yapimcilar komediyle birlikte kendi du$unceleri ve pek de tipik olmayan bir doga ele$tirisini birlikte beyaz perdeye sunduklari bu yapit, gulmekten ziyade verdigi mesajlar a¢isindan da irdelenesiye izlenmeli derim ben.**
 • başroldeki yerlinin adı n!xau idi (n ve x büyük harfle yazılıyor). bu sevimli insanın köyünden odun kesmek üzere ayrılıp dönmemesi üzerine araştırıldığında öldüğü anlaşılmış. bu habere 5 temmuz tarihli cumhuriyet dışında herhangi bir yerde rastlayamadım.tanrilar cildirmis olmali zirvesi yapıp bu adamı uğurlayalım derim.
 • (bkz: n xau)
 • gods must be crazy
  bu lafı söyleyen kişilerde kimi zaman şöyle replikler duylur:

  -seni özledim!
  -beni tanıyan herkes özler...
  -beni de tanıyan herkes özler!
  - ...
  -öyleyse sende bir sorun var!

  ayrıca eklemeden edemeyeceğim: thank god for superstar