şükela:  tümü | bugün
  • efektleriyle, kurgusuyla, harika bir gorsel solen

--- spoiler ---
    ayi, ayilarin krali olunca niye tum ayilari toplayip yardima kosmuyor da, kralligini birakip tek basina cengaverlik tasliyor? toplasa orduyu majestiyum falan kalmaz dagitirlar ortaligi
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    nicole kidman'ın maymunu tokatladığı film olmuştur.
    --- spoiler ---
  • nicole kidman ın çok şey kattığı film.

o kadar iyi oynamış ve filmi taşımış ki, başkası oynasaydı filmin tadı kaçacaktı. ayrıca hiç bir filmde kendisini bu kadar güzel ve alımlı görmedim. insanın içi açılıyor onu izlerken. özellikle de ilk gözüktüğü 10 dakika rüya gibiydi.
    eleştirebileceğim tek şey filmde kurgu ve akıcılık sorunu olduğu.

--- manyak spoiler---

"ben senin annenim o da senin baban yavrum" tarzı diyaloglar bütün sinemayı güldürdü.

--- manyak spoiler ---
  • normalde uc tane olmasi lazimdi bi tane cektiler baska cekmediler. hos pek de zarar da etmedi halbuki. 370 milyon dolar hasilat 180 milyon butceye oranla fena sayilmaz. ne bekliyorlardi? 800 milyon dolar falan mi?
  • --- spoiler ---

en başta paralel evrenler var. bunlar da paralel evrenler arası geçişi bulmak üzereler. şimdi çemçük ağızlı bir kız var hacım. herkesin bir de hayvan şeklinde cini var. mesela hayvanın kuyruğunu çekiyorsun, kız kıçını tutuyor, o derece bağlılar yani. bu kızı majesterium'un emrindeki hamhumlar hamhum etmek istiyor, diğer çocuklara yaptıkları gibi cinini kızdan ayırmak istiyorlar, çünkü majesterium, paralel evrenleri de yönetmek istiyor. kızımız, bahtsız bedevi gibi şehirde daşşahlı bir kutup ayusuna rastlıyor, ayrıca çinganlar (çingene hesabı) kutup ayuları ve cadılar buna yardım ediyor, savaşıyorlar falan. amaçları majesterium'un esaretinden kurtulmak. bir de toz'un ne olduğunu öğrenmek.
    şimdi filmi izlemeden yukarıyı okudunuz. bir şey anlamadıysanız üzülmeyin, filmi izleyince de bir şey anlamıyorsunuz. .(sizin gibi çinganların cinlerini kopartıp hamhumlara vermek lazım)

--- spoiler ---
  • ticari mantıkla bakınca bu kadar para yatırılmasını anlayamadığım filmdir. böyle bir masrafın üstüne kar edebilmesi için şimdiden adının dilden dile dolaşması, heyecanla beklenmesi gerekirdi (bkz: titanic) (bkz: the lord of the rings) (bkz: tümevarım). amerikadaki bekleyişi bilemem tabi ama bu kadar pahalı filmlerin şöhreti aylar önce ulaşırdı buraya, bu filme ise sinema salonlarındaki afişlerinden başka bir yerde rastlayamadım pek. nicole kidman ın da yıldızı iyice sönmüşken bence yeni bir cleopatra vakası olmaya adaydır. tabi umarız film kar eder, endüstrinin çarkları daha iyi döner, bağımsızların da işi iyice zorlaşmaz.

edit: iş yapmadı
  • sadece nicole kidman icin bile seyredilesi.
  • hikayede geçen cinlerin çalılık ruhu inanışından esinlenilmiş olması kuvvetle muhtemeldir.
  • yapimci sirketi new line cinema'nin iflasina sebep olmus olan film olarak anilacaktir.
  • fantastik bir sıçış olan filmdir.
    böyle de yüzeysel bir yorumu hakediyor. sinematografisinden girip, efektinden çıkmaya hiç gerek yok.