• zaten konunun yavaş ilerlemesi yetmiyormuş gibi bir de bolca ağır çekim sahneler barındıran izleyiciye bıkkınlık verecek kadar ağır giden filmdir.

bunun yanında hikayenin dayandığı mitoloji ilgi çekicidir. hikayenin hatrına imdb'de 6 verdim.

golem, efsanelerde ruhu olmayan genelde kilden veya topraktan oluşturulan bir varlıktır. orta çağda tanrının isimlerinin veya sıfatlarının farklı şekillerde söylenmesi, bu kelimeleri oluşturan harflerin farklı şekilde dizilmesi veya bunların bir kağıda yazılarak yapılan muska ve tılsımlarla golem oluşturulmasına ilişkin birçok efsane doğmuştur. bir musevi efsanesinin kahramanıdır, talmud'da âdem'in ruh üflenmeden önce bir golem olduğu yazılıdır.
    musevi folklorunda golemler genellikle insan şekli verilmiş çamurdan yapılırlar. ruhları yoktur, zekaları düşük seviyededir, ki golem seviyesi ibranicede "aptal" kelimesinden türetilmiştir.(????, goilem) temel amacı yaratıcısını korumaktır. 17. yüzyıl prag musevileri arasında antisemitiklere karşı adaleti sağlayan doğaüstü "prag golemi" inancı yaygındı.
    inanışa göre haham judah loew ben bezalel tarafından kilden bir heykel yapıldı ve musevi halkını koruması için canlandırıldı. alnına emet (???, doğruluk) kelimesi yazıldı. musevi halkını korudu ve zamanla güçlendi. fakat cumartesi günleri golemin çalışması yasaktı bu yüzden de alnından e harfi silinir böylece met (??, ölüm) kelimesi kalırdı ve golem haraketsiz bir şekilde dururdu. bir cumartesi e harfini silmeyi unuttular ve golem kontrolden çıkıp her şeyi yıkmaya ve insanlara zarar vermeye başladı. böylece alnındaki tüm harfleri sildiler ve golem parçalara ayrılıp dağıldı. parçalarını prag'daki altneu sinagogunun altındaki gizli bir odaya mühürledikleri söylenir.
    özellikle fantastik konulu kitap, bilgisayar oyunu ve rol yapma oyunu türlerinde golemlere sıkça rastlanır. genelde büyü ve tılsımlarla verilen emirleri yerine getirmesi için canlandırılır. verilen emri yerine getirene kadar veya belirli bir zaman boyunca kalır ve sonra yok olur. toprak, kaya, ağaç, ateş, demir, kan gibi çeşitli türleri vardır. golem hangi maddeden yapılmışsa o şekilde adlandırılır (kaya golemi, demir golemi vb.) ve onun niteliklerine sahip olur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/golem
  • kategori olarak potansiyel korku filmi izleyicilerinin radarında olmaktan gol yiyen yapım.
    ne yazık ki o kitleden yüksek beğeni toplayamaz ve toplayamayacak.

ayrıca işin içine yahudilik dozu bulaştırıldığı için yine mi yahudicilik şakşağı dedirtebilecek olduğu halde bana kalırsa epik epik kendi fantazisini yapan, iyi bir yapım, iyi çekilmiş iyi bir seyirlik.

eğer istiyorsan korku, altına sıçırtmaz.
    ama güzel
    ve damakta kalıyor.

7,3...
  • 2018 tarihli israil yapımı korku filmi. bok gibi film. netflix'te denk geldim merak ettim izledim. şu netflix'te bir tane iyi filme denk geleyim götümü keseceğim.
  • sıkıntıdan öldüren, gerilimin yanından geçmeyen, yahudi mistisizmi kaballah, sitra ahra barındıran film.
  • biraz frankenstein, biraz fareli köyün kavalcısı çokça yahudilere zulmedildi temaları ortaya karışık olarak güzel dekorlarla sunulmuş ama sonuçta zaman kaybı olan bir filmdir
  • yahudi inancının ne kadar tahrip edildiğinin bir belgesi niteliğinde olan boktan film. yaratıcı'ya inanıp kerameti kullandığı harflerden bilmek ve o harflerle adeta minik bir yaratıcı olacağına inanmak enteresan bi kafa. bi de bunların şeyi vardı: (bkz: let there be light) tanrı ışığı yaratınca ışığın daha iyi olduğuna karar verdi. sanki laboratuvarda deney yapıyor da deneme yanılmayla düzen oluşturacak.
  • toplumu korumak için canavarlara ve onları yaratmakla yaşayabilecek liderlere ihtayaciniz var alt metinli film. bolca kanli ölüm olsada pek kokutmuyor. sıkılınca izlenilebilecek bir film.
hesabın var mı? giriş yap