şükela:  tümü | bugün
  • 2011 yapımı, 90 dakikalık filmde, orlando bloom aşık olduğu hastasının tedavi sürecini uzatan bir doktor rolünde.
    imdb notu 5.3, makul.
  • beklentilerimin çok fazla olması sebebi ile beni hayal kırıklığına uğratan film.hangi idrar yolu enfenksiyonu yatırılarak tedavi ediliyor,yatırıldıktan sonra son iki tabletin alınmamasıyla hangi hasta sepsise girer bilemedim.
  • damon galgut'un bir romanı. duru bir dili var. arkaplanda güney afrika ayrılıkçı siyasetine göndermeler var. hipokrat yemini sahibi doktorların, aç bi ilaç afrika mecrasında geçen bir öyküsü.
  • freddie highmore'un başrolünde olacağı, abc'nin 2017-2018 sezonunda yayınlayacağı yeni dizi.

https://www.youtube.com/watch?v=fylzdtru55g&t=3s
  • dizisi gelecekmiş sonbahar gibi. otizmli bir adamın çok başarılı bir cerrah olmasını anlatıyor galiba. güzel bir konuya değinilmiş. izlenilir.
  • yapımcısı david shore ( ki house'u yapan adamdır) twitterden fragman linki atıp "lütfen seyredin" yazıyorsa dizinin durumu pek parlak olmayabilir.
  • david shore bu sefer dr. gregory house'dan farklı bir doktorun hikayesi ile karşımızda. otizm ve savant sendromu tanılı dr. shaun murphy...

abd'de 25 eylül 2017'de gösterime giren ilk bölümünü bugün izleme fırsatı buldum. dünyayı bizden farklı ve belki de olması gerektiği gibi algılayan otizm tanılı bireylerin, her çocukta yapılması gerektiği gibi doğru yönlendirme ile nasıl başarılı olabileceklerine dair kurgu da olsa farkındalık yaratacak bir yapım olduğunu düşünüyorum.

2015 verilerine göre dünyada her 68 bebekten 1'i otizmli doğuyor. 1985 yılında bu oran 2500 bebekte 1'di. evrimin süreğenliği ve bir önceki jenerasyondan daha gelişmiş jenerasyonlar oluşturduğu düşünüldüğünde sanırım anomali olarak addettiğimiz otizm geleceğimizin bireylerini oluşturacak. belki de anomali tanı koyanlarda, tanıya sahip olanlarda değil.
  • sanırım doktor dizisi açığını kapatacak dizi. bir house m.d. değil elbette, ama ilk bölümünü keyifle ve lütfen bitmesin diyerek izledim. shaun murphy rainman, house ve dahi saga noren karışımı bir karakter olmuş. otistik ama toplumdan izole değil, bakıma muhtaç değil, saga gibi sosyal becerileri zayıf olduğu için fazlaca dobra, en az house kadar dahi ve rasyonel ama rainman kadar naif ve cocuk. etrafında ise birbirinden uyuz ve kötücül doktorlar ve tabii bir de hulusi kentmen-gillerden baba/dede figürü.

insanları sınıflandırma/dışlama konusunda gerçekleri yüzümüze vurdukça acıtan, shaun'un o ışıl ışıl bakışları ile yürek ısıtan, o dümdüz, saf, her türlü duygudan arınmış dobra halleri ile gülümseten bir dizi.

sevdim ben, tutsun da izleyelim uzunca yıllar.

"farklı" olan onlar mı, biz miyiz acaba?
  • ilk bölümündeki sürekli çalan arka plan müziği ile kafa ütülemiş tv dizisi. house m.d ile kıyaslamak mümkün değil, david shore gibi ortak bir paydada buluşsalar da house'un caka satması daha çok kendi üzerinden, kibirli ve bir o kadar eğlendiriciydi, bu dizide ise tüm oyuncular iyi doktorumuzu tabiri caiz ise itin götüne sokup çıkarıyor, bana epey güçsüz ve ezik bir tip gibi geldi. ayrıca sherlock'ta gördüğümüz görsel hafıza efektleri hiç yakışmamış. tüm medikal bilgim dizilerden öğrendiğim kadar yani bu konuyla ilgili ayrıntıya sahip değilim ancak doktor bir yazar arkadaş varsa bu karakterin sahip olduğu hastalıklarla mesleğinde ne kadar ilerleyebileceği hakkında bir kaç şey duymak isterim. ilerisi için ümit vermemiş yapım.
  • asistan doktor sayısını az bulduğum dizi. bu üç kişi arasında dönecekse rekabet çok sıkıcı olacaktır.