• 4. bolumunu sabirsizlikla bekledigim dizi . tekrar tekrar izleyesim var
    cok guzeldi be . keske hergun yayinlansa
  • (bkz: hatır için çiğ tavuk yemek)

ilk bölümde aşağı yukarı bir üstte yazan arkadaş ile paralel bir kanıya hasıl oldum ama (bkz: house m.d) hatırına izlemeye devam ediyorum. 2. bölümü zor izledim ve 1-2 bölüm daha izleyecem ne yapıp edip.

3-4 daha izlenebilir bölümlerdi. iyiye gidiyor sanki dizi, izlemeye devam.
    8 e geldim sıkılmadan izler oldum. ımdb puanlamasiyla +8 denk düşer.
  • her ortam ve koşulda farklı olanın dışlanmasını konu alan dizi. umarım ilerleyen bölümlerde senaryolar daha özenli olur. (bkz: house m.d)ile vakaları tartışma dışında benzerlik yok. gerek oyunculuk gerekse senaryo oldukça vasat gidiyor. otistik cerrah rolündeki oyuncunun hakkını yememek lazım oldukça iyi iş çıkarıyor.

--- spoiler ---
    ilk bölümde saçını özenle tarayıp sonra da bozması, bunun küçük kardeşin davranışı olduğunu ve onu hep yanında hissederek yaşamına yön vermesi oldukça duygusal ve şaşırtıcıydı. kardeşine olan bağlılığı ve sevgisi daha güzel anlatılamazdı. sonuç olarak yine de diziden umutluyum.

--- spoiler ---
  • başroldeki otizmli karakter göz ardı edildiğinde oldukça sıradan ve sıkıcı bir dizi. ancak dizinin tüm farkını zaten bu otizm meselesinin derinine inmesi oluşturuyor.
    asistanlar, uzman doktorlar, hastanenin ortakları hepsi gayet sıradan ve sıkıcı. oyunculuklar aynı, batı tarafında oyunculuk bakımından hala bir gelişme yok. ancak ben ilk defa otizmli bir insanın günlük hayata böyle ciddi bir manada sokulmasına dair bir yapım izliyorum. ailede otizmli bir birey bulunmasından ötürü de biraz duygulanarak izliyorum aslında. dizide her ne kadar murphy'nin zihninden ne geçtiği az biraz anlıyor olsak da gerçek hayatta onlar tam anlamıyla dizi içerindeki karakterlerin gördüğü kadar anlaşılabiliyorlar. shaun nispeten iyi bir vaka olabilir, bilemiyorum. sonuçta bu doğuştan gelen ve herkeste farklı şekillerde ortaya çıkan bir genetik rahatsızlık. shaun'dan daha kötüleri olduğu gibi daha iyileri de var ancak bunu her hafta televizyonda yayınlanan bir yapıma dökmenin topluma çok güzel yön vereceğine inanıyorum. darısı türk televizyonlarının başına.
  • insanların olumsuz yorumları aksine tıp okuyan arkadaşlara tavsiye edecebileceğim, pembe hikayelerin biraz daha az oldugunu düşündüğüm, otizmli ve savant sendromuna sahip dr. shaun murphy karakterinin etrafinda dönen dizi.
  • misfits 'in alisha'sı antonia thomas'ı claire olarak, charlie'nin çikolata fabrikası'nın charlie bucket'i freddie highmore'u ise shaun olarak izlediğimiz yeni doktor dizisi. oyuncu kadrosu shonda rhimes'ın grace anatomysi ile kıyaslanamayak kadar kısıtlı . 3 intörn doktor üzerinden dönen bir er dizisi olma yolunda. bunun yanında hikayenin hep aynı şekilde gelişmesi de bir yerden sonra tek düzelik yaratıyor.

house ile kıyaslayanlar olmuş ama burada sosyal uyumsuzluğu yüzünden dışlanan bir örnek üzerinden kuruluyor asıl hikaye.devamlı aynı doktorları ve konuşmaları izliyoruz. hala izleniyorsa bu da shaun'u yansıtırken on numara oyunculuk çıkarılması ve geçmiş hikayelerle bağlantı kurulması sayesinde oluyor.

--- spoiler ---

beşinci bölümde bir süredir ağlamıyor olduğumu farkettim ve güzelce ağladım. böyle basit senaryolarla ve ortalama bir oyunculukla en azından kafa boşaltmaya yarayacak bir iş çıkarmışlar.

keşke stephen'ın ne olduğunu da izlemiş olsaydık da böyle yarım kalmasaydı.
    --- spoiler ---
  • hoşuma giden yeni dizi.

doktor dizilerini seven biri olarak house m.d.den sonra baya bir yoksunluk çekmiştim. bu ilaç gibi gelmeye başladı. umarım tutar ve güzel yeni bölümler izlemeye devam ederiz.
  • ramazanlarımızın yeni ortağı dizi.

terimler çok yoğun olsa da sıkmıyor. flashback olayını saçma bi hale getirmezlerse sağlam diziler arasına girer ve sezonlarca izleme imkanımız olur.

otistik doktor karakteri enteresan olmuş. gerçi bizim de kutsimiz vardı!
  • 7. bölüm oldukça duygusal ve karakterlerin zayıf ve eksik yönlerini ortaya çıkaran bir bölümdü. sevgi ve güven temalı, ağlama garantili bir diziye dönüştü. beklenti fazla olmayınca zevkle izlenebiliyor, umarım senaryo tekrara gitmez. hastaların ve doktorların hayat hikayeleri çok havada kalıyor, genelde belli bir şablona oturtmuşlar, senaryoda şaşırtan değişiklik olmuyor. yine de diziden umutluyum, izlerken sıkılmıyorum.
  • david shore hatrına izlemeye başladığım ilk bölümleri fena gitmeyen, bölümler ilerledikçe ufaktan sıkmaya başlayan ve artık 7.bölümünü atlaya atlaya izlediğim dizi.

yine de izlemekte ısrarcı davranıyorum ama yan karakterlerin sivrildiği spesifik özellikleri yok yani herkes çok düz ve herkes iyi insan modunda hemen hemen her vaka hop hallediliveriyor bu da yavanlaştırıyor diziyi. özel sektör eyvallah hastane para kazansın istiyoruz ona da tamam ama ben olsam üç karaktere de birer hasta düşürmektense hepsini bir vakada toplar hem çatışmayı sağlar hem de hikayede tasarrufa giderdim.

neyse. her türlü bi nefrologa ihtiyacı olan dizi.
hesabın var mı? giriş yap