şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gavurlar için hayat, kader vb. kavramların oluşturduğu kümeye takılan genel bir isim...
  misal; tanrının bu dünya için düşündükleri, yapacakları, bu arada sizin başınıza gelebilecekler... yani bir genel yaratım süreci olgusu bıdısı.
 • son zamanlarda nerdeyse iki lafimdan biri olacak hale geldiyse de varsin olsun, gelsin. adamlar yapmis: son zamanlarda dinledigim en iyi albumlerden biri.

  2010 tarihli bu konsept day six albumu su sarkilardan olusuyor,

  1.massive glacial wall (08:51)
  2. lost identity (08:50)
  3. castel gandolfo (06:22)
  4. inside (16:20)
  5. fergus falls (07:25)
  6. a soul´s documentary (04:37)
  7. age of technology (08:02)
  8. 7th sign (06:46)
  9. in the end (03:28)

  72.00

  konusunu da soyle bir hikayden aliyor imis: bir grup bilim adami antartika'ya uzaydan ziyaret olduguna dair isaretler bulurlar, ancak delillerini sunduklari idareciler bu isten hoslanmaz, ve akil sagligi kliniklerinde telepatik yontemlerle bilim adamlarinin hafizalarini silmeye ve gercegin dunyaya duyrulmasina engel olmaya calisir.
  vay anasina.
  biraz merak uyandiysa grubun resmi sitesinde daha bir detay mevcut gelen duyumlara gore: http://www.day-six.com/…scography/the-grand-design/

  rush'tan dream theater'a, porcupine tree'den empires never last*'a, ve hatta opeth'ten pink floyd'a bircok iz bulmak mumkun albumun icinde. "her bir sarki ayri bir karakteri yansitiyor" dedigi kadar var grubun, her sarkinin havasi ayri gercekten. ancak bir konsept albumun basarili addedilmesi icin olmazsa olmaz etken olan sarkilar arasi gecis, uyum ve yansiyan genel hava tek kelimeyle kusursuz. bununla birlikte kotu diyebilecegimiz sarki da yok. albumun assolisti olarak gorebilcegimiz "inside"da mukemmel metal riffleri varken ornegin; "fergus falls" ve "a soul's documentary", bilhassa sololariyla, en bilindik progressive rock gruplarindan birinin elinden cikma dense sanirim kimse itiraz edemezdi.

  sozun ozu, muthis bir keyif aldim dinlerken. gercekten anlatilmaz yasanir cinsinden.
  hos ben anlattim ama, siz yasamaktan geri durmayin.
 • stephen hawking'in, ingiltere’de 9 eylül’de raflarla buluşacak yeni kitabı. "evreni tanrı yaratmadı" iddialarıyla epeyce tartışılacağa benziyor.
 • kitapla ilgili az buçuk bilgi için:

  http://www.dailymail.co.uk/…id-create-universe.html
 • kitapla ilgili çok bilgi içermese de hakkında çıkan gazete haberini de eklemekte fayda var. http://www.ntvmsnbc.com/id/25128703/
 • kitap genel olarak, geçmişten günümüze bilim adamlarının evreni açıklamak için nasıl bir yol izlediklerini ve günümüzde kabul edilen teorilerin detaylarını anlatıyor. bilimin o yönüne merakı olan, fakat kafası basmayan herkesin okuması gerekiyor. adam 8 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatmış. mesela kitabın arkasında lugat var. alakası olmayan insanların bilemeyeceği terimlerin yanı sıra; galaksi, proton, nötron gibi terimlere açıklama getirmiş. ben olsam, elektron nedir bilmeyen okumasın der, keser atardım. ama bakın, sizin gibi anlamak ve öğrenmek istemeyen dinciler bile okusun öğrensin diye, koskoca iki profesör aylarca kıçlarını yırtmışlar. neyse uzun lafın kısası, kitap bir kaç kısım haricinde, dili son derece sade. sadece bu yönü ele alındığında bile, başarılı bir çalışma olduğu görülebilir.

  gelgelelim şu meşhur evreni tanrı yaratmadı bölümüne. adam tanrı yok demiyor arkadaşım. sadece bilimsel olarak evrenin oluşması için ilahi bir dizayna gerek yok diyor. yani adam kitap boyunca tanrı veya bir yaratıcının olmadığını formülize etmiyor. zaten inanmak veya inanmamak da sana kalmış.

  kitaptaki ilgimi çeken başka bir nokta ise, müslümanlık ve musevilik dışında neredeyse her dinden veya inanıştan örnekler olmasıydı. eminim adamlar el kaide, hizbullah veya iran haklarında ölüm fetvası çıkarırlar diye göt korkusundan bulaşmak istememişlerdir.

  herneyse, kitap hakkında, internet üzerinde tartışan ve bilgisayar karşısında ter döken, adrenalin salgılayan canlıların %95'i, eminim ki kitabı okumamıştır ve okumayacaktır.

  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
 • "türkiye'de ne zaman satılacak ya da çevirisi yapıldı mı?" vb... sorulara henüz yanıt bulamadım.
 • hawking , zaman olmadığı için tanrı evreni yaratmamıştır demiyor; bir şeyin nedenini sorgulamaya başladığımızda bir öncesellik ve sonrasallık takip etmeye başlarız ve zamanın olmadığı yerde de bu takip anlamsızlaşır diyor. yani ya tanrı zamanı yarattıysa anlamsız, gerekli olmayan bir argüman oluyor diyor. zamanın öncesi yok ki; öncesinde bir tetik ,bir yaratılma, bir neden olmuş olsun diyor.