şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cross cutting)
 • ilk western filmi olarak bilinir,tanınır .
 • her ne kadar kurguya işlevsellik kattığı için literatüre girse de kurgu stilizasyondan yoksun olduğu için zamanlama sorunları ve ritmdeki bozukluk göze çarpar. mizansen duygusu da, porter pek sanatkar bir yönetmen olmadığından, eksiktir. bu ilk dönem filmlerini görelim, sinemanın haydi deyince yapılabilen bir iş olmadığını idrak edelim diye yapılmıştır oysa bu hatalar. potemkin zırhlısı'na burun kıvırmadan önce görelim, nereden nereye diyelim. yine de, tıpkı le voyage dans la lune'daki aya inişte olduğu gibi, soyguncunun kameraya dönüp 6 (yazıyla yirmiüç) el ateş etmesi sinema tarihine geçmiştir.
 • ilk western filmi olması konusundaki görüşler tartışmalıdır; çünkü 1903'te çekilen bu filmden önce 1899'da çekilmiş olan cripple creek bar-room scene adlı bir western filmi daha vardır; ama the great train robbery'nin ilk western filmi sayılmasındaki en büyük etken kendinden öncekilere göre daha sağlam bir senaryoya ve tüm bir öyküye dayanmasıdır. filmin en önemli sahnesi son sahnesidir ki, burada size doğru ateş eden bir adam görürsünüz ki bu sahne daha sonraki western filmleri için önemli bir örnek teşkil etmektedir.
 • sinemanın ilk yıllarında çekildiğinden (1903, yani resmi olarak 8. yılı falan olması lazım, ama yamuluyor da olabilirim), insanlar filmin sonundaki kameraya ateş etme sahnesinde, gerçekten kendilerine ateş edileceğini sanmışlardır.

  (bkz: zeki muren de bizi gorecek mi)
 • olmeden once gormeniz gereken 1001 film'den 2.'si. thomas edison uyuzu çektiği için önyargı ile yaklaştım filme ama çok da süpr bir film değil. tabi kısa bir film olduğu için her şey bir anda olup bitiyormuş gibi... bide en sonunda alakasız bir ateş etme sahnesi var ne alaka diyor insan... ilk western filmi olması dışında çok büyük bir özelliği yok malesef.
 • new jersey'de çekilmiş western filmidir ve o zamana kadar çekilmiş en uzun filmdir.
 • bu filmden önce de irili/ufaklı western filmleri mevcuttur. ama bu film konulu ilk westren filmi olduğu için, ba$langıç kabul edilir ve filmin toplam süresi 12 dakikadır.
 • sekizinci sahneye kadar tiyatro gibi çekilmiş olan filmdir. ilk yedi sahne, sahne gibi değil perde mantığıyla işlenmiştir. her bir sahnede sadece dekor değişir ve kamera sabit olarak olayı çeker. genellikle tek plan çekilmiştir, sadece dördüncü sahne iki planda çekilmiştir. hırsızın kavga ettiği eleman bir mankenle değiştirilir ki trenden fırlatıp atılabilsin. sekizinci sahneye kadar böyledir fakat sekizinci sahnenin sonunda porter pan yaparak o zamana kadar uygulanmamış bir tekniği uygular. bundan sonrası artık tiyatro değil sinema filmidir. bu film bu yüzden önemlidir.