• yine asırlardır birlikte yaşadığı halde doğaüstü yaratıklarla baş edememiş, ne istediklerini çözememiş gerizekalı eski bir uygarlık, o dönemlerde gerçekte kuzey avrupa ormanlarında bokuyla oynayan sarışın mavi gözlü beyaz adam tarafından kurtarılacak. ama ne kurtarılmak. kenan komutan gibi amına koyacak ortalığın, daha aşağısı kurtarmaz. şarabını içecek, duvarın dibine işeyecek, prensesi de sikecek.
  • türkler ejderha mıydı? fragmanından bunu anladım.
  • (bkz: çin malı amerikan filmi)

--- spoiler ---

matt damon güzel çinli kızla öpüşmüyor.
    --- spoiler ---
  • senaryosu tırt,görselliği fena olmayan çekik gözlü hollywood filmi.

--- çok da spoiler sayılmaz ---

* yaratıklarımız kablosuz ağ işini halletmiş.yakalanan yaratık hemen whatsapp grubundan diğerlerine titreşe titreşe haber veriyor.
    * 'ana yaratık'ı öldürürsek hepsi ölür klişesine girmiyorum. kimi zaman bir ana kimi zaman bir prenses kimi zaman bir kral oluyor bu yaratık.
    * 'tüh be komutanım anahtar yok ' sahnesi neydi öyle.haha nasıl bir senaryo bu?tamam bizim ikili surların tepesine çıkacak yaratıkları kendi gözleriyle görecek 'vuuu çinli yapıyor' diyecek ve kahramanlık yapıp gözlerine girecek. tamam ama başka bir sebep bulsaydınız ya. komutan mıdır general midir ne ' iyi tamam yukarı gelsin onlar da ' dedi.normalde 'anahtar yok komtanım ehiehi' diyen o herifin askerlik hayatını bitirmesi lazımdı.
    --- çok da spoiler sayılmaz ---

matt damon abimizin ve mavili atlama ekibinin hatrına 45/100
  • konusuz aksiyona canım feda ama bu kadar konusuz da olmasın ya. meddeymın var dediler geldik, özcan deniz gibi rol kesiyor. oberin dedik liseli met'in sidekick'i olmuş. defoe'ya zaten bu yok gibi karakteri oynadığı için ben de çok kırgınım. çin turizm bakanlığı resmen peçeyeye yazarak liste yapmış, basmış parayı hepsini bi filme tokuşturmuş.
    - bizim neyimiz var?
    - işte seddimiz var abi… fenerimiz var… barutu biz bulduk. eööö cimnastikçilerimiz meşhur. geleneksel tıbbımız var. böyle doğu mistizmi falan ordan da ekmek yiyoruz şükür. ejderhamız neyimiz var. kalabalığız… yani böyle…
    - yaz: ejderhamsı yaratıklar varmış. büyük duvar onları durduruyomuş tüm insanlığı kahramanca biz koruyomuşuz. orada devasa ordumuz varmış böyle. davulcu yaz. davul olsun. bizden barut almak için herkeşler yarışıyomuş, vuaay manyak bi şey bulmuş çinliler olm falan diyolarmış işte işle buraları sen. feneri uçan balon yap, askerler onla bi yerlere gitsin. cimnastikçileri sirkçileri böyle duvardan aşağıya bangi campirttir şekil şükul hareket yapsınlar. yaratıkları uyuşturan ilaç yapsın birileri havanda toz moz ezsin işte eski usül… mistizmi de abartmadan sok nebliim amerikalılar bencil hırslı bireysel ondan kaybediyonuz falan de. bi çok kahraman gariban çin askeri olsun, kendini feda edip herkesi kurtarsın. bi bilge adam olsun. bi süper komutan olsun… holivuddan kim oynıycak?
    - işte keanu olabilir, leonardo olabilir
    - onlar hep çekik olm, çekik olmasın farklı dursun
    - nicolas cage?
    - yok o burun deliklerini şişirip gamlı gamlı bakar anca..
    - başkaa gerard butler var, benedict buçbaç aman işte neyse o var, matt damon var
    - matt damon iyi ne istiyosa verin oynasın
  • fragmanını izledim ve başroldeki adamın matt damon olduğuna ısrarla inanmıyorum. mark wahlberg lan bu, hatta leonardo dicaprio.
  • çin'in en yetenekli yönetmenlerinden zhang yimou'nun hollywood formülleriyle dünya pazarını hedef alan filmi.o açıdan beyaz adamın kurtarıcı rolünde olması normaldir.beyaz adamın iyi ve kurtarıcı olmadığı bir filmin, tüm dünyada gösterime girmesine hollywood beyazları izin vermezdi zaten.
  • --- spoiler ---

çinli askerlerin miğfer ile bulaşık yıkadığını gösteren, görsel açıdan güzel ama konusu zayıf uyku öncesi filmi
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

fragmanı izledikten sonra "lan yoksa çin ejderhaları mı?" diyerek bi' heves filme gittim. değilmiş. shield wall yapmayı öğrenmiş bir grup iguanayı anlatıyor.

--- spoiler ---
  • sinematografi ne büyük nimet onu anlamamıza sebep olmuş filmdir. teşekkürler.
    yani bir wo hu cang long'a bak bi buna bak. niye böyle? çünküüü sinema harala gürele cgi matt damon binlerce ekstra ile kotarılacak bir sanat değil.

senaryo menaryo zaten hak getire de... benim takıldığım nokta o övülen görselliğin nerede olduğu. en son alexander filminde böylesine büyük prodüksiyonun beceriksiz görüntü yönetmenliği yüzünden sikildiğini görmüştüm.

tam bir karmaşa hakim filmde. salı pazarı gibi.

hele ki filmin en vurucu olması gereken iguanamsı canavarlarla savaş sekansları 0. sıfır.

boktan cgiı sisle örtme çakallığı, sanki yapılmamış gibi görünen post prodüksiyon vs.

birlikleri renklerine göre ayrılmış, belki de filmin tek çalışan parçası kostüm departmanı tarafından güzelce giydirilmiş binlerce askerin çekimleri bari güzel olaydı. o da yok. kardeşim ying xiong u sen çekmedin mi? ee? bundaki görüntü yönetmenleri bir christopher doyle etmiyo muymuş? demek ki etmiyormuş. veya yaşlandın. o da olabilir. 15 sene olmuş.

zaten plotsuz saçma sapan bir gişe filmi olmaya çalışmışsın. bari hedeflediğin görsellikle seyirciyi uyutma planını doğru yapaydın.

olmamış. ama izleyin. bir filmde olması gereken şeylerin doğru çalışmadığında nasıl bir film ortaya çıktığını görürsünüz.
hesabın var mı? giriş yap