şükela:  tümü | bugün
  • mükemmel film. her zaman olduğu gibi ayrıntılı bir inceleme yazmaya üşeniyorum. fakat filmin en komik repliğini yazmadan edemeyeceğim:

--- spoiler ---

- i will slip into something less comfortable.

ve boyle'un bunu dedikten sonra röpdoşambr ile gelmesi filmin koptuğu nokta. dxjfkhasgasgs

--- spoiler ---
  • polisiye komedi cinsi, 2011 irlanda yapimi matrak, izlenesi bir film.
  • silahları bulan ufaklığın isminin eugene olarak seçilmesi, filmde gördüğümüz ırkçı yaklaşımlara paralel olarak, güzel bir detay olmuş. beğendiğim film, beğenmeyen de olabilir tabi ama pek umrumda olmaz, çünkü ben beğendim. ben beğendikten sonra, beğenmeyen olsa ne olur, ha?

--- spoiler ---

boyle: i'm irish. racism is part of my culture.

--- spoiler ---
  • brendan gleeson'ın baş rolde döktürdüğü eğlenceli film.

mark strong reyiz yine süper oynuyor.
  • geceye keyif katan filmlerden biri. kesinlikle izlenilmesi gerekir.

what a beautiful fucking day
  • tam guy ritchie vari bi film olmuş. hollywood'dan bay gelmişti ii oldu bunu izlemek. özellikle irlanda severler kaçırmasın! 7.5/10

--- spoiler ---

gerry boyle'un süper ırkçı yaklaşımları ve bunları heryerde dan dun bi şekilde söylemesi çok bomba olmuş. özellikle politically correct manyağı amerika'dan gelen birinin bunlara maruz kalması özellikle komik geldi bana. bir de uyuşturucu çetesinin felsefik ve entel dantel muhabbetleri beni benden aldı. hep diyorum ya hollywood'da böyle bi film bulamazsınız ııh.

sergeant gerry boyle: i know what you are thinking, you think those men are armed and dangerous and you've been an fbi agent and used to shoot at unarmed women and children.

fbi agent wendell everett: oh fuck you sergeant!

--- spoiler ---
  • güzel film. ırkçı yaklaşımlar pek komik.
  • çok sağlam dialoglara sahip harika bir komedi.
    in bruges'den tanıdığımız brendan gleeson başrolde.
    eğer in bruges sevmişseniz bu filmi de kesinlikle seversiniz.
  • kafanıza dan dun esprilerin vurulmasından ziyade göze çarpan ufak tefek ironilere gülmeyi seviyorsanız gayet iyi bir film; kaldi ki tam anlamıyla komedi de değil.
  • irkcilik "boyle" olunca hos gorunuyor insana, sergeant boyleun fbi ajanina neredeyse her muhabbette sakayla karisik (her seferinde ajana takildigini soyluyordu ama ben hala takiliyor mu yoksa dogal mi anlayamadim) irkci ithamlarda bulunmasi bir yandan sinir bozuyor (ajan empatisi) ve bir yandan da eglendiriyor (boyle empatisi).

--- spoiler ---
    i thought that only black lads are drug dealers...and mexicans...
    so you grew up in the projects? (varoslarda mi buyudun)
    skiing ha? i thought that black people couldn' t ski
    --- spoiler ---

gibi gibi artik orneklendirebiliriz.
    filmin sonunda wendell everett, ikisinin arabada yaptiklari bir konusmayi hatirliyor ve orada da sunu diyordu;

--- spoiler ---
    everett: you know, ahah, i can' t tell if you really motherfucking dumb or really motherfucking smart..
    --- spoiler ---

ben hala karar veremedim dahi mi gerizekali mi olduguna ama benim oyum dahiliginden yana.

sergeant boyle' un muhabbetin icinde oldugu her sahne guzel geldi bana, eglendim, guldum, uzuldum, yeni kahramanimi *irlandalilar' dan secmeye bile karar verdim.

--- spoiler ---

sonu icinse ne yazik ki iyimser olamadim cunku annesinin biraktigi notta;

to gerry,
    he dies in the end
    sad -
    love
    annesi

yaziyordu.

--- spoiler ---