şükela:  tümü | bugün
531 entry daha
  • june'un yüzünü kuşa benzeten bir ben miyim hehe
    enfes finaldi, enfes oyunculuklar. müthiştiniz yahu! thanks very much.

--- spoiler ---

yapma be kızım o arabaya nasıl binmezsin? serena değecek mi buna?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

2. sezon 13. bolum sonunda mutluluktan aglarken birden uzuntuden aglar hale getirmistir. 2019'a kadar nasil beklenir?
    commander lawrence'in baska birsey oldugunu anlamistim cidden belki de mayday kendisiydi en bastan.
    have a nice life! don't use drugs!

yuru be june.
  • 2. sezon finali yapan hulu dizisi.

--- 2. sezon spoiler ---

2. sezonu zar zor bitirdim, sıkıntıdan içim şişti. ilk sezondaki offred'in voiceover'ları olmayınca hiç zevk almadım 2. sezondan. kitap zaten ilk sezon kadardı. kitapsız devam edince becerememişler belki ki.

oyunculuklara ve sinematografiye falan lafım yok. ama konuyu ve sahneleri sakız gibi uzatmanın alemi yok. hep aynı kısır döngüye sokuyorlar izleyiciyi. bölüm süresi dolsun diye çekilmiş o kadar saçma sahneler vardı ki.

tüm sistemi kuran serena hanımın da kızı olunca aklı başına geliyor. bebek bebek diye çıldırıyorsunuz, ama bebek doktorunu martha yapıyorsunuz. tamam anladık sistem kadını yok sayıyor ama bir yandan da üremek için kurmuşsunuz bu sistemi. hala bu sistem nasıl tam olarak gelişti bilmiyoruz. ilk sezondaki flashback'ler yine biraz anlatır gibiydi ama 2. sezonda da o da yok (varsa da çok az). koca desen kanada'da barda içki içiyor. eşimi ve çocuğumu nasıl kurtarırım hesabı yok adamda.

he bir de sonradan aklıma geldi. dünyanın bu sisteme bakışını bilmiyoruz. sadece komşu kanada var. hele ki kanada'daki commander ve eşine yapılan davranış bildiğin komik ötesiydi. politika hele ki dış politika öyle yürütülmez. şaka gibi.

ya neyse 3. sezonu izlemem zaten.

--- 2. sezon spoiler ---
  • ikinci sezon finaliyle anneligi, kadin olmayi tekrar hatirlatti.

--- spoiler ---

geride kalan cocugunu nasil biraksin?

serena' ya degil, cocugunu almaya dondu.

--- spoiler ---
  • june’un mimikleri bir tek beni mi benden alıyor, bazen serena’ya ya da fred’e bakışları o dramatik sahnelerde bile güldürmeyi başarıyor.

2.sezon finali spoilerı içerir
    --- spoiler ------ spoiler ---

gözlerini kapatsın izlemeyenler
    --- spoiler ---

tahmin ettiğimiz gibi june’un çilesi devam ediyor olacak üçüncü sezonda da. hannah’yı geride bırakamayacağı için gilead’ın havasını solumaya devam edecek.

serena’ya normalde acırdım ama en son 11. bölümdeki gaddarlığından sonra parmağını kaybetmesine pek üzülmedim. nichole’le june’un kaçmalarına izin vermesi ise şaşırtıcıydı. bu arada serena’nın gerçek hayatta şuan hamile olması ise tam bir ironi.

fred iyice nefret unsuru oldu, burnu da sanki gittikçe daha da büyüyor adamın her bölümde.

sezon finali olarak artık june’un bir şekilde kaçmaya teşebbüs durumu yerine doğum yaptığı sahnede final yapsalarmış sanki daha iyi olurmuş.

sezon finalinde ne ara kaçış planının ayarlanıp iki handmaidin buluşturulmasının planladığını anlayamadım.

gelecek sezonda anlaşılan ‘wives’ hareketlenmesi ve
    ‘martha’ hareketlenmesi bizi bekliyor.

aunt lydia’yanın akıbetini ise merak etmiyor değilim.
    onun hikayesine de değinilirse çok daha izlenesi olacağına eminim.

bu diziden sonra beni kesecek önerilere açığım. hayat şuan çok anlamsız geliyor.
  • 2. sezon da bitti. bakalım 3. sezonda nasıl işkenceler bizi bekliyor.
    genel olarak 1. sezondan çoooook daha zayıftı. bazı bölümleri atlaya atlaya izledim. çünkü uzuuuun uzuuuun kameraya doğru acıklı bakma sahnelerinden çok yapmışlar. tamam anlıyorum ağır bir konu da bazı sahneler izleyen iyice fenalık geçirsin, bayıldığından emin olalım diye çekilmişti sanki.
    ve final bölümü:

--- spoiler ---

manyak karı serena'ya acıyan yoktur inş? kocasına "git biraz errrrkek olll, adaaam gibi adaam ol" dersen o da senin parmağını da kestirir, o kuru götünü de kestirir. hem sen biological destiny diye ortalığı karıştır, kadınların tecavüze uğradığı, hapsedildiği, öldürüldüğü, hiçbir şey yapamadıkları bir düzene ön ayak ol, sonra parmağımı kestiler. serenacım, biliyosun ki şeriatın kestiği parmak acımaz kıps. dizinin sonunda kafanı da keserler umarım. umarım da senaryo pek o yönde gitmeyecek gibi. serena da direnişin parçası olacak (hafiften oldu bile) başına da bişey gelmeyecek. öl serena senden nefret ediyorum. kadın düşmanı kadın seni.
    finalin en güzel tarafı üniforma giydirdikleri herkesin bir şekilde örgütlenebileceğini göstermesiydi. damızlıkların daha önce birlik olduğunu görmüştük ama bu bölüm hem marthalar hem komutan eşleri birlik oldular.
    tabii ki june gitmeyecekti. güya hannah için kaldı. sanki emily'ye emanet ettiği çocuğu sokaktan bulmuştu. daha anne sütüne muhtaç bebeyi bıraktı, nasıl bakılacağını bilmiyor, nereye gideceğini bilmiyor, ölecek mi kalacak mı belli değil ama bıraktı onu. neden? çünkü bunun daha 3. sezonu var. june kaçarsa 3. sezonda ne göstercekler?

--- spoiler ---

seneye görüşürüz. haydin blessed be the fruit. may the lord open.
  • elisabeth moss’un oyunculuğu ikinci sezon bi tek bana mı batıyor acaba diye düşünürken , yalnız olmadığımı fark ettim. sezon finalini izledim, geldim.

—spoiler—

bu sezon , ilk sezondan daha iyi değildi. çarpıcı sahneler, mükemmel renkler, detaylar falan eyvallah ama hikaye biraz sarpa sardı. june gitti, bi daha geldi, gitti, geri geldi , ayrıca waterford’lara yapmadığını, demediğini bırakmadı. hep affedildi, evin ağası gibi gezdi falan. ve elisabeth moss’un şaşı bakışlarını her bölümde yakın plan görmemiz de baydı.
    hannah için geri döndü june ama ‘ona nichole de’ demesini anlayamadım. neden holly’den vazgeçti? serena’yı mı kurtarmaya karar verdi ? üçüncü sezon belli ki bütün kumandan eşleri ve damızlıklar birleşecek. buyurun cenaze namazına.
  • --- spoiler ---

sezon finaliyle aşırı dinciliğin insanı nasıl kalpsizleştirdiğini ve aynı zamanda mallaştırdığını göstermiş dizidir. nasıl bir baba 15 yaşındaki öz kızını ihbar edip ölümüne sebep olabilir?

--- spoiler ---
  • 2. sezon finalini yapmış dizi.

--- spoiler ---

anlayamadığım bir şey var. çocuklar kitap okusun, eğitime önem verelim diyen karısının parmağının kesilmesine, daha önce damızlığın önünde aşağılanmasına göz yuman adam, june'a neden bir şey yapmıyor?

bu kadın gilead'dan kaçmaya çalıştı, şoförünle yakın ilişkide bundan şüpheleniyorsun, defalarca sana laf söylemiş, gün gelmiş mimikleriyle seni başkalarının yanında küçük düşürmüş, kocası gurbet ellerde üstüne yürümüş, yetmezmiş gibi belki hayatında yediğin tek osmanlı tokadını atmış, ee ne bok yemeye hala hiçbir şey olmamış gibi "senden çocuğum olsun istiyorum gözleri senin gibi baksın" diyen berdan mardini triplerindesin?

aunt lydia'nın öldüğünü görmediğimiz için herhalde yaşıyordur. kalan damızlıklar, cehennemin bir alt katında yaşamaya devam edecek gibi.

3. sezonun başlangıcını çok merak ediyorum. fred'e yapılan üstü kapalı tehditten sonra nasıl olaylar raya nasıl oturacak ciddi soru işareti.

--- spoiler ---
79 entry daha