• blutv'de şuan izlemekte olduğum dizidir kendisi.şuanlık sadece 2 bölüm seyrettim lakin başarılı bulduğum dizi.alman yapımı "das experiment" adlı stanford üniversitesinde gerçekleştirilen hapishane deneyini andıran bir yapım olmuş.ayrıca,sinematografik açıdan da oldukça başarılı olduğunu düşünmekteyim.
  • ikinci sezon bölümlerinin nereden izlendiğini merak ettiğim dizi.
    türk yayıncılar yabancı dizi almasın artık. mafya gibi üstüne çöküyorlar. her yerde kaldırılmış.
  • herkes aunt lydia’nın gençliğini merak etmiş. bilinen en eski fotosunu buldum az önce. burda

bu da gillead iktidara gelmeden önceki son pozu.
    burda
  • evet o baskı düzeninde kendine çıkış yolu arayan insanlar da çıkarcı bencil falan oluyormuş bunu da gördük ya, pes. tecavüz ettirip hamile bıraktırıp çocuğu elinden almak tabi çok olağan şeyler. june bu düzenin keyfini çıkaran bir konformist ahahaha.

--- spoiler ---

tabi june jenine'i daşlamayı da kendini düşündüğünden reddetti. çocuğunun elinden alındığı, her gün maddi manevi işkence gördüğü "düzenindeki" konforu bozulmasın diye, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyerek yaptı. dhskhs vallahi yazık ya bunu düşünmek için harcanan glikozlara.

--- spoiler ---

ilginç olacağım derken kadın düşmanı olmak :/ dünyada kadınlar için adeta gilead gibi hatta daha kötü yerler var. oralara gidip "baskıyı kendi lehinize kullansanız" keşke ya.

gelelim 4. bölüme

--- spoiler ---

ilk üç bölüm faciasından sonra çok daha iyi bir bölüm izledik neyse ki. luke'u oynayan yeteneksiz aktörü daha çok göreceğiz gibi sanki, tek kötü taraf o. gilead ajanları kanada'dan kaçırmaya çalışacaklar nichole'ü kesin, umarım o sırada şu luke'u vururlar da gider diziden.
    başlarına din yüzünden her bok gelmemiş gibi gidip yine vaftiz ettirdiler ya çocuğu sdhjsd vallahi siz akıllanmazsınız.
    bölümün en güzel sahneleri şüphesiz emily ve karısı-çocuğuyla birleşme sahneleriydi. gilead'dan vakti zamanında kaçabilmiş karısının emily'yi anlaması ve zorlamaması çok iyiydi. janine'den daha fazla şey yaşamış gördüğümüz tek insan emily. atlatması vakit alacak gibi görünüyor. normal olarak.
    aunt lydia önceki hayatında hiçbir şey olamamış, eline ezkaza biraz güç geçince delirmiş insan. kendini bir bok zannetmesine neden olan bu sisteme de bu yüzden deli gibi bağlı. devrimde ilk öldürülmesi gereken insanlardan.
    serena gibilerse devrimde kullanılıp sonrasında öldürülmeliler.

--- spoiler ---
  • beni daha ilk 3 bölümüyle bile vurmayı başarabilen dizi. devamını izlemek istemiyorum çünkü bitsin istemiyorum ama öte yandan da izlemek ve bu distopyanın keyfine varmak istiyorum.
  • burn motherfucker burn!
  • hatırlayınca yine karnıma ağrılar saplandı.

ben çok umut dolu başladım dizisine, birkaç bölüm içerisinde o kadar etkilendim ki margaret atwood'un aynı isimli kitabını kindle'a attım hemen; aklımda ikinci sezonu da izleyip kitabını okumak, iki evreni kıyaslayarak bir yazı yazmak vardı.

sonra ikinci sezon distopya temasından çıkıp garip bir duyarsızlaşma içerisinde arabesk havaya büründü, uzatılan sahneler, çok net duruşlara sahip karakterlerin esnetilmesi ile birlikte ilgim de gittikçe azaldı. temelsiz, sürpriz karakter ile dizinin akışı tamamen değişti.

şimdi bildirim geldi blutv'den, üçüncü sezon için hatırlatma yapıyor yayınlandı diye. bir yandan merak ediyorum, bir yandan da hiç istemiyorum aynı şekilde devam edecekse.

bir ihtimal kitabını önce okuyup tekrar şans verebilirim ama
  • bir çırpıda yayınlanan tüm bölümlerini izlediğim dizi. bir çırpıda bitirdim çünkü ileri sara sara her bir bölümü 15-20 dkya düşürebildim. durağanlıktan sıkılırım. aşırı ağır yürüyüşler, bakışmalar dışında çok güzel bir konu ve konuyu işleyiş tarzı var. oldukça heyecanlı.
  • bir bölüm daha june'un konformist yapısını, çocuğu elinden alınmış, tecavüze uğramış, sevdiklerinden uzaklaştırılmış, okuması yazması, bir şeyler dinlemesi yasak olan bir sistemde nasıl gel keyfim gel yapıp şımardığını izledik jsdhskjah ya bu aptal yorumla dizi bitinceye kadar dalga geçeceğim sanırım. çünkü inanılmaz bir aptallık gerçekten.
    5. bölüm diğer bayık bölümlere göre daha iyiydi. tempo biraz yükselmeye başladı sanırım.

--- spoiler ---

daha önceki 91372 entryimde yazdığım gibi serena'nın kellesi gitmeli. asla güvenilecek bir karakter değil. ne kendinin ne kocasının zerre alakası olmayan bir bebeğin annesi sanıyor kendini. çocuk şu an yanında olsa serena'nın sistemle falan hiçbir derdi yok. gayet de rahat. başkalarına işkence edecekleri bir hayat kurmuşlar ve serena gayet de mutluydu. parmağı kesildiğinde bi lan dedi ama nichole'ün de şansı o 2 saniyeye falan denk gelmesiydi. yoksa nah bırakırdı serena onu.
    nitekim bırakmaya niyeti de yok gördük bölüm sonunda. kadın sadece kucağında bebek tutacak diye herkesin hayatını sikti. ruh hastası orospu. tüm komutan karıları ve başta lydia olmak üzere tüm deyzeler acılar içinde geberirler umarım. erk*kleri söylemiyorum bile. sinek ilacıyla itlaf edilmeliler.
    hiçbir kurtarılır yanları yok bu insanların çünkü. ekstremist bir insanı, hele ki dinci olanı, mümkün değil yaptığının yanlış olduğuna ikna edemezsin. çıkarları için he he derler. en ufak bir boşluk buldular mı pisliklerini yayarlar. tanıdık geldi mi?
    o yüzden başları tamamen ezilmelidir bunların.

--- spoiler ---

yine sinirden çıldırdığım bir bölüm daha. bu kadar acı çekiyoruz izlerken sonu iyi biter umarım. iyi dediğim yani gilead'da toplu katliam. konformist june yeterince rahat edip keyif çatamadığı için tüm gilead'ı yaksın sjdhjks
  • --- spoiler ---

june artık kameraya dik dik bakmak dısında bir sey yapmıcaksan soyle bi beklentiye girmeyelim aq ben 20 kere sinir krizi gecirirdim heralde karakterdeki sabır beni benden aldı.

o sistemi kabullenmis dindar siyah sistemden memnun fallik bile 4. cocuğu beklediğini oğrenince sistemi sorgulamaya baslıyor. ne oldu hasbam senin karnından sıpayı eksik etcekler mi sanıyordun?

sezon hala cok sakin gidiyor. serenanın yerinde olsam kanadada kalırdım rahat oh nichole de orda kot pantul da serbest kitabını da yazarsın hatta gileadı anlatsan bestseller olursun beyinsiz karı, zten o tormullo mu ne o da is atıyor seriatcı kocanı da donunda sallar ne donuyorsun geri manyak.

bir de seyi anlamadım serena luke a verilmesi gereken her seyi vermedi galiba bazıları cantadaydı telefon fln ya da ben yanlıs anladım.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap