şükela:  tümü | bugün
 • juho kuosmanen'in ilk uzun metrajlı filmi olup, cannes'da un certain regard ödülünü alan ve finli bir boksör olan olli maki'nin hayatına dayanan 2016 yapımı siyah-beyaz dram filmi. aynı zamanda 89. oscar ödüllerinde de finlandiya'nın en iyi yabancı film adayı. türkiye'deki ilk gösterimi, filmekimi kapsamında bu akşam kadıköy rexx'te yapılacak. merakla beklemekteyiz.
 • baştan sona ironik olan film. canım finlilerin garip dilini duymak bana yine iyi geldi.
  bu film bir başarısızlık hikayesi ama başarısız olmak demek aslında 'aptal insanların senin hakkında kurduğu hayallerin yıkılması'. siyah beyaz filmimiz çok sevimli. yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiği şampiyonluk maçı öncesi kendisine olan ilgiden çok şaşkın olan fırıncı olli çok da bu işleri takmıyor aslında. başarı spor açısından umrunda olsa da ve maç için istekli olsa da bu öncesindeki tantana onu pek soğuttu maçtan. önemli insanlarla tanışmaktan ve kendini pazarlamaktan ve kendini pazarlayanların amaçlarına uygun hareket etmek zorunda olmaktan çok sıkılıyor. olli'nin karakterine ters bu durumlar oldukça naif ve muzip şekillerde işlenmiş. filmin açılış sahnesinde çocuklarla olan diyaloguna ve ollinin aşık olduğu kızın karakterine bakıldığında olli'nin çocuk kalmayı seçenlerden olduğunu görüyoruz bu yüzden de çocuklarla çok iyi anlaşıyor.
  ve yüzyılın en güzel boks sahnesi... (!)
  bu filmde sizi iyi hissettirecek malzeme var.
  filmin sonunda biz de böyle mi olacağız dedikleri çift ise gerçek olli maki ve karısı. ***
 • bugün istanbul modern'de ücretsiz perşembeden de yararlanarak izlediğim film, bir diğer deyişle modern'de gösterimi bugün yapılan film.

  ben bu filmde ironi yapılmak istenirken, sanki havada kalmış bir sürü hikayecikler olduğu izlenimime kapıldım. ama müziği efsane!
 • çevirisini yaptığım finlandiya'nın oscar aday adayı filmi.
  http://altyazi.org/…ub/s/422240/hymyileva-mies.html
 • "the happiest day in the life of olli mäki", orijinal adı hymyilevä mies (2016) olan filmin ingilizce adıdır.
  filmler, edebi eserler, sanat eserleri vb., bir zamanlar ekşi sözlük'e, istisnalar hariç, orijinal adlarıyla yazılırdı!

  (bkz: hymyilevä mies)