• çocuklara fedakarlık olgusunu ifade etmek için okutulabilecek son derece akıcı, kıvrak üsluplu bir hikaye.
  • okulumuzun minik bahçesine dizilen miniklerime sesimi değiştirerek okuduğum, aralarda durduğumda hikayeyi doğru tahmin edenlerin çok mutlu olduğu, kırlangıçın prensi dudağından öptüğünü duyduklarında ise hep birden kıkırdadıkları keyifli hikaye.
  • temiz ve naif bir öyküdür mutlu prens. oscar wilde, kendini feda etmenin erdemine vurgu yapmıştır bu öyküsünde. mükafatı hikayenin sonunda vermiştir ancak prens'in yaptığı bir menfaat ve çıkar değildir. onun ızdırabı çaresizlik karşısında kıvranan insanlara yardımdır. gördüğü sefalet onu içten içe kemirmektedir.

prens kendini somutlaştıran, eşyalaştıran her şeyi bırakmış, onlardan vazgeçmiştir.

"diriler hep altının onları mutlu edeceğini düşünürler."
  • çocukken evimizde bir masal kitabı vardı. dünyaca ünlü masalların resimli ve kısaltılmış versiyonları vardı kitapta. o kitaptaki masallardan biriydi mutlu prens de. 8 yaşındaki halimle ne zaman okusam ağzıma sıçılırdı. o ne arabesk, o ne hüzünlü masaldır öyle kardeşim.

gerçi lamba cinini fareye çevirip mideye indiren psikopat çizmeli kedi masalını da malum kitapta okumuştum. deli deli bakan bir canlandırması vardı kedinin. ne manyak kitapmış be.

dün minibüste liseli bir kızın elinde görünce anılarım canlandı resmen. bu yaşta, bambaşka bir gözle bir daha değerlendirdim eskiden okuduklarımı.

çok yaşa kırlangıç. adamsın mutlu prens.

hayat çok acımasız lan.
  • hikayede kırlangıçın prensle ilişkisinin gelişimi biraz zayıf kalmış. prensle ilk laflaşmaları süresince kırlangıç gayet siklemez tavırlarla konuşuyor, biraz ısrar üzerine prense acıdığı için kendisinden istediklerini yerine getiriyor, ve bir noktada ne oluyorsa prense saçma sapan bir adanmışlık içerisine giriyor. niye?

ayrıca aşırı abzürd bir sonu varmış*.
  • karanlık ve boğucu dünyamda, gözyaşlarımı hak eden tek şey, bu hikaye.

modern zamanın mutlu olamayan mutlu prenslerinden
    biriyim. aslında sayımız o kadar fazla ki, görünmemeyi tercih ediyor oluşumuz bizim varlığımızın reddedileceği anlamına gelmemeli.

nice vali/meclis üyeleri var bizi alaşağı etmeye çalışan, güzel bir kalbi çürütmeye çalışan.

kalbinizin o eski saflığında olması adına; okuyun, okutun!
  • oscar wilde'ın sadece çocuklar için değil, büyükler tarafından da okunması için yazılan bir kitap bana göre. iyi ki var olan klasiklerden...
  • çocukken annem hediye etmişti mutlu prensi, oscar wilde'la böyle tanışmıştım. sevimliydi, hem ben hem de kitap ne kadar naiftik.

yazın kitaplara bakınırken gördüm; iş bankası kültür yayınları, oscar wilde hikayeleri ve masallarını derleyip mutlu prens adıyla rafta ona da yer vermiş. duygulandım, bilmediğim öyküleri de varmış hem diyerek satın aldım.

ufacıkken hikayeden etkilendiğimi anımsıyorum ama beni bu kadar düşündürmüş müydü, emin değilim. mutlu prens çocuk kitabıdır amenna, ama sadece çocuklar için değilmiş. ya da ben artık o kadar naif değilim; ama bugünlerde bir çocuk misali mutluyum.

içimde bir yerlerde kalan ufaklık çok heyecanlı, fırsat bulduğunuzda tekrar okuyun.
  • öyküde benim dikkatimi çeken kırlangıcın gözünden bakıldığında kamış rüzgarla cilveleşiyordu. oscar wilde'nin bir diğer öyküsü olan genç kralla benzerlik gösteriyor kanımca. ikiside dönemin şatafatınından ve bunun için çabalayan insanların eziyet içinde olmasından bahsediliyor. yine de:

- bu dünyanın yükünü tek bir kişi taşıyamaz ve bu dünyanın kederini tek bir yürek karşılayamaz.
  • yetişkinlikte okuduğum ilk çocuk kitabı.

eh bıktım büyüklerden de büyüklüklerden de. biraz da mutluluk içimde, çocukken boyadığım çizgiden ışınlı güneş gibi parlasın diye okumaya başladım. kendimden hiç hoşnutsuz kapağı kapadım. dostluk, sevgi, aşk üzerine fedakarlık içeren öykülerin her birinde; 'hayır saçmalama n'apıyosun, senden değerli bir şey yok, kendine gel' diye diye helak oldum karakterlere. çocukken okusam böyle olmazdı.

sorsan bilirim de, yüzüme kötü çarpıldı; çocuk olmak için ne kadar da un ufağım.
hesabın var mı? giriş yap