• detayları ile güldüren film

--- spoiler ---

- spoiler-

en müthis karakterlerden hatun karakterin asılma sahnesinde kolundan sarkan kurt russell'ın elinin görünmesi (hatun çırpındığından kol da çırpınır gibi görünüyor) kopartır

--- spoiler ---
  • 167 dakika süren ve en az yarım saat uzun bulduğum tiyatro havasında geçen tarantino klasiği. imdb'ye bakınca da 187 dakika görünüyor. 5 bölümlük bir western dizisi olabilecek senaryoya sahip. evde ayaklarını uzatıp izlemiş bir sinema seyircisi olarak, uzunluğu dışında eleştirecek bir nokta göremedim. oyunculuklar, yönetmenlik ve az da olsa dış çekimler harika.
  • sinemada izlediğim son film. karakterler kapıya çivi çaktıkça, yanımdaki arkadasim, "bunlar tabutlarına çivi çakıyor, hepsi olecek" demisti.
  • hitchcook'un rope filmini aklıma getirdi. rope kadar iyi olmsa da, iyidir. sadece bir mekanda geçen ve bu kadar gerilim yaratan bir film.
  • nedense, tipik bir hollywood karakteri "simdi sana laf sokayim, sonra öldürürüm." kafasinda oluyor. özellikle de süper kahraman filmlerinde. hikayenin kötü adami da armut toplamiyor herhalde. kendisine laf sokulurken karsisindakini öldürüyor ya da kaciyor. bu filmde de bu var. problem uzun dialoglar degil, gereksiz dialoglar. bu sekilde davranan karakterler.

sinemada asagi yukari herkesin uykusunu getiren film. cok kötü mü? degil. evde oturup, vakit gecirmek icin izlenecek bir film.
  • ayrıntıların cok buyuk oneme sahıp oldugu ve ımdb puanını fazlasıyla hakeden harıka otesı bı fılm
  • sons of anarchy'de canlandırdığı travesti karakteriyle bayıldığımız walton goggins'in bir kez daha şov yaptığı, samuel l. jackson'ın birkaç sahnede devleştiği, jennifer jason leigh'in başka dünyalardan geldiğini gösterdiği, nebraska'yla tanıdığımız bruce dern'in yine döktürdüğü, kısacası oyunculuk babında muazzam işlerin döndüğü bir diğer tarantino filmi.

sadece oyunculuklar değil elbette, hikaye de izlemek için tam kıvamında. yahu 2 saat 40 dakikadan fazlaydı izlediğim sunum ve bir saniye bile "kaç dk. kaldı lan bunun bitmesine" diye bakmadım. tarantino'ya zaten hastayız da bu kadar soluksuz izletmesi ayrı bir başarı kanımca.

ha, bir başyapıt mı? elbette değil. django'dan sonra bir tık aşağıya inmiş ama farketmez. tarantino olsun çamurdan olsun diyenler için bulunmaz nimet.

bazı sahneler uzun olmuş diyenlere inat, ulan keşke 1 saat daha sürseymiş.
  • quentin tarantino'nun 8. filmi. film bile bu vurgu ile başlıyor. herkesin kafasında django unchained mi iyi yoksa the hateful eight mi sorusu/kıyaslaması olması çok doğal elbette. arka arkaya iki western filmi yaparak tarantino abimiz belki de bunu özellikle istedi diye aklıma gelmiyor değil. film bir başyapıt sayılır benim nazarıma göre. en azından en iyi western filmleri arasında yer alacağı garantidir. harika müziklerlerle ve harika oyunculuklarla dolu bir film. akademiye en azından müziğini (bkz: ennio morricone) ıskalamadığı için teşekkür ederiz. ennio baba bunu çoktan haketmişti.

--spoiler--

zehirli kahveden sonra yaşananlar o ana kadar beklediğim hani tarantino abimizin kanlı sahneleri özlemimizi gidermiştir.

--spoiler--

diyaloglar ve filmi uzun bulanlara da bir çift lafım var bana çok kısa geldi be abi...*
  • tarantino'nun walton goggins'i keşfettiği gün bayram ilan edilmeli.
  • basit dandik bir senaryo, gereksiz uzun diyalogları ile vasat bir tarantino filmi daha... tarantinonun ne kadar overrated olduğunu bir kez daha anladım . ben ne versem yerler nasılsa biraz kafaları patlatayım, ortalığı kan biraz da kusmuk ile süsleyeyim, dekor mekor ver gitsin. senaryo hikaye amaaan kim uğraşacak... tırt bir tarantino filmi...
hesabın var mı? giriş yap