şükela:  tümü | bugün
  • baştan sona tırt bir filmdir. zaman kaybı. tarantinoymuş şişirip durun bu hödüğü anca.
  • açıkçası ben izlerken sıkılmadım sağlam film.tarantino temasının dışına çıkmamış.samuel l.jakson döktürmüş,çok iyi aktör
  • tıpkı onlarca kült film gibi oscar'ın görmezden geldiği efsanevi filmler listesine girmiş kült film. 2015'in her anlamda en iyisi. tarantino filmleri içerisinde kill bill, pulp fiction ve django unchained kadar iyi değil fakat bu üçünden sonra gelmesine kimsenin itirazı olmaz sanırım. belki inglourious basterds ile reservoir dogs filmleriyle kıyaslanabilir fakat ben ikisinden de daha başarılı buldum. tek mekan ve full sürükleyici. senaryo akıp gidiyor. klasik tarantino olay örgüsü işte, mükemmel olmaması ne mümkün! oyunculuklar desen döktürüyor. gerilim ögesi olsun, merak-gizem unsuru olsun, zamanı geriye alış tekniği olsun, yer yer görülen mizahi unsurlar... her biri dört dörtlük. müzikler deseniz zaten oscar'ın hakkını bir zahmet verdiği tek unsur. yönetmenlikten özgün senaryoya , en iyi filme kadar bırakın aday olmayı en kötü 5 dalda oscar'ı kucaklaması lazımdı bu yıl. herifler aday bile göstermemiş, neyse ki kalite hiçbir zaman salt ödül ile ölçütlendirilemez. esas ölçüt, zamanda kalıcı olmasıdır. ve 2015 filmleri içerisinde kalıcılı olmaya aday olan tek filmin the hateful eight olduğunu görüyorum.
  • tarantino'nun tr'de 8 ocak 2016'da vizyona girmiş 8. filmidir. malumunuz, 10. filmden sonra bu işi bırakıyorum demişti efendimiz. 2 film daha var diyerek kendimizi avutuyoruz artık.

filme genel olarak bakarsanız, kalite kokan bir yapıt olduğunu farkedebilirsiniz. açıkçası bu filmin western olacağını ilk duyduğumda ben de birçok kişi gibi django unchained'de elde ettiği başarıyı sürdürmek için yine aynı tür bir film yaptığını yaptığını düşünmüştüm, beklentim kesinlikle yüksek değildi. yaşı ilerlemiş yönetmenlerde gördüğümüz, kendini tekrarlama hastalığının ürünlerinden biri olacağı ön yargısıyla oturmuştum koltuğa. fakat ön yargımı bir güzel yedirdi bana quentin amca.
    tarantino filmlerinde görmeye alıştığımız, imza niteliğini taşıyan olaylar bu filmde de mevcut. yani, tam bir tarantino filmi izleyeceğinizi garanti verebiliriz. tarzından milim sapmamış adam yine.
    --- spoiler ---
    kan, şiddet (yüksek doz), bolca küfür, "nigga", filmin sonunda herkesin birbirini vurması, üç beş insanın yollarının kesişmesi, senaryo bölümlerinin ara yazıyla belirtilmesi, doğrusal olmayan anlatım tarzı gibi. bir de samuel l. jackson aksanı var tabi.
    --- spoiler ---

ultra panavision 70 ile çekildi film. bu nedenle görüntüler muazzam, sinemada izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. ayrıca film müzikleri ennio morricone'dan; karlı, buz gibi dağlara ve filmdeki rahatsız atmosfere tam uyumlu olmuş.

--- spoiler ---
    ayrıca, mannix'in siyahi düşmanlığı tasladığı warren'la filmin sonunda omuz omuza verip dost olmaları güzel bir noktaydı.
    --- spoiler ---

edit: ennio morricone bu filme yazığı soundtrack ile tam beş kez aday gösterildikten sonra ilk kez bu yıl -2016 oscar'ında- "en iyi orijinal müzik" dalında ödülü kaptı. helal olsun ne diyelim..
  • çok garip film amk.
    güzel, izlenir ama garip yani. gülüyorum hatırladıkça.
    yine her yer kan her yer dağılan beyin. hz tarantino.
  • michael madsen hariç, oyuncuların performansı çok iyi.
    lakin vurgulamak gerek, walton goggins yardırmış.
  • detayları ile güldüren film

--- spoiler ---

- spoiler-

en müthis karakterlerden hatun karakterin asılma sahnesinde kolundan sarkan kurt russell'ın elinin görünmesi (hatun çırpındığından kol da çırpınır gibi görünüyor) kopartır

--- spoiler ---
  • 167 dakika süren ve en az yarım saat uzun bulduğum tiyatro havasında geçen tarantino klasiği. imdb'ye bakınca da 187 dakika görünüyor. 5 bölümlük bir western dizisi olabilecek senaryoya sahip. evde ayaklarını uzatıp izlemiş bir sinema seyircisi olarak, uzunluğu dışında eleştirecek bir nokta göremedim. oyunculuklar, yönetmenlik ve az da olsa dış çekimler harika.
  • sinemada izlediğim son film. karakterler kapıya çivi çaktıkça, yanımdaki arkadasim, "bunlar tabutlarına çivi çakıyor, hepsi olecek" demisti.
  • hitchcook'un rope filmini aklıma getirdi. rope kadar iyi olmsa da, iyidir. sadece bir mekanda geçen ve bu kadar gerilim yaratan bir film.
hesabın var mı? giriş yap