• bilimsel bir şekilde ya da bu kadar soft değil de vurucu sonuçlanmasını beklerdim bu şekilde son 2 bölümü hayal kırıklığı benim için.

ama finale kadar giden yola özellikle 6. bölümün hatrına 8 puan verdiğim dizi.
  • gerçekten beğenerek izlediğim sürükleyici dizi. umarım ikinci sezon güzel olur.
  • an itibariyle 6. bölümünde olduğum netflix yapımı korku dizisi. aslında sıradışı olmayan bir öyküye sahip ancak kaliteli bir senaryo metni var. karakterler tek tek çok iyiler, dizi türe dair klişeler barındırsa da - ki korku türünde bu klişelerden ne kadar sıyrılınabilir emin değilim - genel olarak sevdim ve 6. bölüme kadar geldim.

ama bu giriyi bana bölümü durdurup yazdıran bir şey var ki sayesinde resmen orgazm olmuş vaziyetteyim. 22 * dakikalık bir plan sekans. ve bu hikayeye öyle başarılı yedirilmiş bir plan sekans ki yapmak için yapılmamış kusursuz yapılmış.

--- spoiler ---

çocukların bir küçüklükleri bir büyüklükleri görünen anlarda kamera arkasında olan koşuşturmayı tahmin edebiliyorum. ayrıca hugh cenaze evinden hill house'a geçerken dahi kesme olmaması bende ha siktir cgi mi var varsa nerde diye deli sorular doğurmuştu ama ufak bir aramayla tüm setin bu sahne düşünülerek tasarlandığını öğrendim. izlemek isteyenler için sahnenin arkaplanını da şuraya bırakıyorum.

youtube linki

--- spoiler ---

harika dizi. çok iyi. kalan bölümlerde kim bilir neler vardır çok merak ediyorum. git gide seviye yükseliyor çünkü.

bölüm sonu editi: bölümün tamamında kaçırmadıysam toplam 4 kesme oldu sadece. resmen gövde gösterisi. (bkz: mike flanagan) radarıma girdi. kendisine saygılarımı sunuyorum.

dizi sonu editi: açıkcası gereksiz uzatıldığını düşünüyorum, bu hikaye 7. bölümde çözülebilirdi. 10 bölüm çıksın diye hikaye gereksiz yayılmış, bir iki twist için sıkıcı sahneleri başka bir karakterin gözünden tekrar tekrar görerek filler bölümler oluşturmuşlar resmen. final bölümü de pek tatmin edici değildi. yine de bu diziyi 6. bölümün hatrına iyi hatırlayacağım.

7.5'dan 8/10.
  • korku severler için harika dizi.öncellikle şunu söylemek istiyorum.genelde yapılan korku filmleri/dizileri çok yapay ve kalitesiz oluyor.birçok korku filminin imdb puanının düşük olma sebebi de bu yapaylık bence.ama bu dizi, bu tarz yapımlara göre oldukça kaliteli.özellikle sonunu güzel bağlamışlar. genelde korku yapımlarının sonunu bağlamayı beceremiyorlar ama bu dizide senaryonun da kaliteli olduğunu düşüyorum.görsel efektler falan da fena değildi bence.
  • --- spoiler ---

oyunculukların kötü olduğu yerler çok olsa da senaryonun şiir gibi olduğu yer de çoktu. s01e05 muazzamdı mesela. nasıl filmde zamanda bir ileri bir geri gidiliyorsa filmin akıcılığı da hızlı bir şekilde değişiyordu. son zamanlarda çok popüler olan ve büyük beğeni toplayan "önce anlaşılmazlıklar yaratıp sonra bunları açığa çıkartarak seyircide hayret oluşturma" bolca kullanılmış. ben bunu nasıl göremedim, diyorsunuz.

karakterlerin sürekli inkarcı tavrı rahatsız ediciydi. aynı kavgayı defalarca kez duymak sıktı.

ve gereksiz uzun olduğunu düşünüyorum. türk dizisi tarzı bakışmalara, boş konuşmalara bolca sahipti. 8 bölümde çok rahat bitirilebilirdi veya her bölüm 40dk sürebilirdi. işte o zaman efsane olurdu. bu haliyle:
    --- spoiler ---

7/10
  • ikinci sezonda bambaşka bir hikayeyi ele alacakları için ilk sezondaki aile ile ilgisi yok ancak ilginç şekilde bir çok aynı oyuncuyu göreceğiz. nelly, öroyinman erkek kardeşi ve deli manyak poppy bu sezonda yine önemli ancak alakasız karakterlere can verecekler.

suratlarını iyi tanıdığımız oyuncuları başka rollerde kabullenebilecek miyiz bakalım.
  • american horror story gibi antoloji serisi olabilecek mi acaba?

yoksa oyuncuların her sezon başka karakter canlandırması çok da yabancı olunan bir durum değil. en büyük örneği american horror story'dir ve yıllardır devam etmektedir hatta yeni sezonu bu ay çıkacaktır.
  • dizi güzel başlamışken sanki ortada çok büyük bir gizem varmış da seyircinin her şeyi çözmesi gerekiyormuş gibi triplere girince bıraktım.
  • biraz yavaş ilerlesede merak uyandıran ve sonuna kadar izleten dizi. korku dizisi olarak yapmışlar olsalar da korkutmayan sadece ürküten dizi. son bölümü en güzel ve farklı bölüm
  • gönül rahatlığıyla diziye uyarlanmış halinin romandan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz çünkü roman ile dizinin karakter isimleri ve tekinsiz ev teması dışında hemen hemen hiçbir ortak noktası yok. ve bana sorarsanız (niye sorasınız fakat) dizi senaristleri, shirley jackson'un yapmak istediği işi çok daha pürüzsüz biçimde ortaya koymuşlar.

--- spoiler ---

öyle ki, eleanor'un yalnızlığı dizinin birkaç sahnesinde, romandaki eleanor'un yalnızlığından çok daha iç burkucu biçimde yansıtılırken theodora'nın dışında soğuk ve gamsız görünürken finale yaklaşıldığında eleanor'a duyduğu korumacı sevginin de dışarı taşmaya başlaması romanda çok uçucu kalıyormuş meğer. ha, dizide bu karakterlerin kardeş olmaları, romanda ise ilk kez evde tanışmış olmaları falan da hep birer etken ama olsun, dizi çok daha sıcakkanlı, çok daha güzel.
    --- spoiler ---

yani uzun lafın kısası, kitabı diziden sonra okuyacaksanız benim gibi diziye çok bağlanıp "of hele dizi böyle güzel anlatıyorsa karakterleri, kim bilir romanda karakter derinliği ne coşmuştur ayol!" diye başlamayın kitaba, "dizinin esinlendiği kitap neymiş hele?" diye başlayın çünkü esinlenmek nedir, uyarlamak nedir, bunların farkı hep böyle böyle öğreniliyor işte heyhat. yok kitabı diziden önce okumuşsanız siz daha ilk bölümden neye uğradığınızı şaşırmışsınızdır ha haha, bir de o deneyimi yaşamak vardı aslında...
hesabın var mı? giriş yap