*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evrende entropy maksimuma dayanir tum enerji dagilmis olur yildizlar olur hic bir sekilde enerji kalmaz hersey bir equilibriuma ulasir ve sonuc itibari olarak evren olmus olur

    evrenin olme opsiyonlarindan biri

    (bkz: heat)
    (bkz: heat sink)
    (bkz: fundamentals of mass and heat transfer)
    (bkz: the cold death)
    (bkz: big crunch)
  • termodinamik'te bir terim. heat death, evrenin sıcak ölümü anlamına gelir ve bilim adamlarına göre big crunch olmasa bile evrenin sonunu getirecek bir olaydır.

    heat death (sıcak ölüm) evrenin entropisinin aşırı şekilde artması sonucu (ki termodinamiğin ikinci yasası gereği mutlaka artmak zorundadır), evrendeki parçaçıkların mükemmel bir kaotik düzene erişmesi sonucunda; minimum enerji - maksimum düzensizlik durumunun tüm parçacıklar için geçerli olması demektir. bu durumdaki bir evrende, tüm kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar durur. evren o kadar dağınık bir hal alır ki, en ufak bir tepkimeyi bile tetikleyecek enerji bulunamaz.

    bu durumun oluşması için, enerjinin yok olması gerekmez... tam aksine, enerji bu durumda da hali hazırda mevcuttur; fakat dağılımı o kadar düzensiz bir düzen içinde (!) olmuştur ki, evrendeki hiçbir sistem, bu enerjiyi bir tepkime yada hareketlilik oluşturacak şekilde kanalize edemez. bu da bir nevi, evrendeki tüm atomların kararlı soygazlar gibi davranmaları demektir.

    (bkz: termodinamik) (bkz: termodinamiğin ikinci yasası)

    ayrıca (bkz: miras değil alın teri) *
  • termodinamiğe göre evrenin kaçınılmaz sonudur.
    enerjinin en düzensiz hali olan ısı enerjisine geçme eğiliminde olmasından kaynaklanan bir durumdur.termodinamiğe göre enerji her form değiştirdiğinde toplam enerjinin değişmediği fakat enerjinin artık eski formu kadar düzenli olmadığı yani kalitesinin azaldığını ve bunun evrende düzenli enerji kalmayıncaya kadar devam edeceğini ifade eder.
    geçen bu zaman diliminde evrenin tahmin edilenin aksine ,genişleyen evren sebebiyle sıcaklığının düşeceği ve 0 kelvin sıcaklıkta evrenin kitlenip kalacağı ön görülür.
  • mucize olacak ve heat death sanıldığı gibi gerçekleşmeyecektir. sönen son yıldızdan milyarlarca yıl sonra, soğuyan atomlar (bilinmeyen bir nedenle) bir birlerine yaklaşmak isteyecektir. evren tek bir noktada birleşmek için büzülecek ve big bang düzenine tekrar dönecektir. tek bir noktaya sıkışan evren ve zaman (kaçıncı olduğu bilinmeyen big bang ile) yeniden başlayacaktır. sonsuz zamanda dna diziliminiz mutlaka bir kez daha bir araya gelecektir. hayata gözünüzü tekrar açtığınızda ise milyarlarca yıl geçmiş olacaktır.

    acaba tekrar sevebilecek miyiz? aynı hataları yapacak mıyız?