şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tam ismi "the heretics adventures with the enemies of science" olan, will storr imzalı bir kitap.

insan beyninin gerçeği algılayışı, zıt fikirler arasında kurduğu modeller, ben ve öteki arasinda varolmaya ve zihin sağlığını normal tutmaya çalışan bildiğimiz insan üzerine çok basarili bir kitap. çok zekice yazılmış bir anlatım.
  • 15 şubat 2019'da çıkacak rotting christ albümü.

albüm kapağı

parça listesi

1. in the name of god
    2. vetry zlye
    3. heaven and hell and fire
    4. hallowed be thy name (iron maiden cover'ı değil)
    5. dies irae
    6. pistevo (sözlük 2018 yılında yunan harflerini gösteremiyor. faith no more latin harfleriyle yazılan halini gönderdi. orijinal duyurunun linkini yine de buraya bırakıyorum.)
    7. fire god and fear
    8. the voice of the universe
    9. the new messiah
    10. the raven (edgar alan poe'nun the raven'ından adaptasyon)
  • albüm kapağı çok çok iyi olan yeni rotting christ yazını.

umuyorum sakis reis son dört albümdür suyunu çıkardığı uh hah marş müziğini bırakmış, eski karanlık black metal günlerinden birşeylerle gelmiştir.
  • albüm kapağına ve fire god and fear parçasına hasta olduğum yepisyeni rotting christ albümü.

şahsen şu single’ı da dinleyince beklentim ister istemez arttı.

parçadan da anladığım kadarıyla yine marş tarzı bir albüm olacak gibi geliyor. itirazım var mı? tabii ki hayır. rotting christ’ı zaten ilk bu marşımsı (?) tarzları ile tanıyıp dinlemeye başlamamıştım. o sebebiyetten bence bir problem yok.

bakalım, nasıl olacak 15 şubatta göreceğiz
  • 2019'un merak ettiğim albümlerinden. rotting christ, soundunda dinamik bir grup olduğundan zevkle dinlenecek bir albüm olacağını tahmin ediyorum.
  • açık konuşmak gerekirse sakis'in albüm hakkında yaptığı açıklamalardan ve ilk parçayı (fire god and fear) dinledikten sonra pek büyük bir beklentiye girmemiştim (bu son gaza gelişim ve sonrasındaki hayal kırıklığıyla da alakalı olabilir: (bkz: atoma/#64003129))

heaven and hell and fire'ı loop'a aldıktan sonra albümden beklentim epey arttı. klasik bir rotting christ parçasından beklenecek her şey var: insanı hem mest eden hem de "bir insan evladı bunu nasıl yazabilir" diye düşündüren riffler, gaz bir solo, basit ama anlamlı sözler, sakis başganın süper aksanı.

özellikle parçanın sonundaki thomas paine alıntısını parçanın bütününe hiç sırıtmadan yedirebilmeleri harika olmuş. bu vesileyle the age of reason'ı da okumaya başladım. dileyenler google books üzerinden tam metnini ücretsiz olarak okuyabilirler.
  • rotting christ‘ın bir tane daha single yayınladığı albüm.

the raven
  • efsane bir rotting christ albümü olacaktır.

yayınlanan üç single’ı -fire god and fear, heaven & hell & fire, the raven- defalarca kez dinledim. her single da bence çok çok iyi olmuş. çok yüksek ihtimal de albüm bu üç single’ın kalitesinde olacaktır, en azından öyle ümit ediyorum.

ayrıca rotting christ’dan söz ediyoruz lan burada, sakis babadan kötü bir şey çıkma ihtimali yok.
  • rotting christ'tin keferelere yeni hediyesi. bu sefer mitolojiden çıkıp edebiyata giriyoruz. şimdilik yayınladıkları üç şarkıyı dinledim hepsi de taş gibi. diğer şarkıları da böyle çıkarsa taş gibi albüm geliyor. nasıl diyim, albümü al duvara at duvar yıkılır, öyle bir şey.

yine üç şarkıdan yorum yapmak doğru olmaz ama üç şarkı da gece gibi karanlık olmasına rağmen bilindik rotting christ'in black metali değil bu. daha güzel bir şey yakalamışlar onun üzerine gidiyorlar, gitsinler zaten.

albüm çıksın o zaman yine burayı derler toparlarız ama şimdilik, edgar allan poehayranı olmama ramen, favori şarkım heaven and hell and fire oldu. albüm çıksa da yesek.
  • rotting christ tarafından yepisyeni single’ı yayınlanmış albüm.

link