şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen catch me if you can izleyip leonardo di caprio nun sergiledigi frank abagnale jr e hasta olan kişinin frank'i kahraman ilan etme cumlesinin ingilizcesi.
 • türkçeye kahramanın sonsuz yolculuğu adıyla çevrilmiş joseph campbell kitabı.
 • tool grubunun vokalisti sayın bay maynard james keenan, bir röportajında bu kitaptan bahseder..
  işin ilginç olanı ise, kitap okunmaya başlandıktan sonra röportajda kitabın isminin görülmesi, "oha burada da mı karşıma çıktın be kardeşim?" diye maynard efendiye serzenişte bulunulmasıdır. aslında teşekkürdür o. teşekkür ederim hem maynard james keenan'a hem de joseph campbell'a.
 • ilk baskisini 1949 yilinda yapmis joseph campbell'in ilk eseridir. gunumuze kadar bir milyondan fazla satmistir.
 • yirminci yüzyılın en önemli kitaplarından biri. mitolojiyi uydurma öyküler olarak gören görüşten içsel yolculuğa dönüştüren, hayatınızdaki çıkmazlara ipuçları sunan ve bir bakıma hayat kurtaran bir kitap. (benimkini kurtardı)
 • durmakta olan rengarenk boyali bir ruzgar gulunu dondurdugumuz de bembeyaz olur ya!, iste oyle birsey yapabilme etkisine sahip -musait- kafalara.
 • campbell, kitapta sıradan insanı kahraman yapan yolu temelde 3 aşamada inceler. ilk aşama "evden ve toplumdan ayrılma/yola çıkış"tır. bu aşamada "macera çağrısı" ön plana çıkar. kahraman için yapılması gereken tek şey vardır, o da bu yolculuğa çıkmak ve macerayı yaşamaktır. daha sonra "kabul edilme töreni" diye adlandırılabilecek kısım gerçekleşir. bu aşama zaferle sonuçlanan çeşitli denemelerden oluşur ve sonuç olarak sıradan insan kahramana dönüşür. yani artık kahramanın "kahramanlığı" hikayedeki bir başka karakter tarafından onaylanır veya değişik sembollerle seyirciye aktarılır. en son aşama ise "geri dönüş/toplumla yeniden entegre olma" aşamasıdır. kahraman evine geri döndüğünde eski karakterinden çok farklıdır. hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir değişim geçirmiş, bilinci bütünlük kazanmıştır.

  ilyada'dan antigone'ye, star wars'dan gılgamış'a ve hatta harry potter'a kadar aslında tüm kahramanlık öykülerinin iskeleti aynıdır. (bkz: monomyth)
 • mitolojik hikayelerdeki, masallardaki ve fantastik holywood filmlerindeki her karakterin aslında ana karakterin farklı kişilikleri olduğunu iddia eden kitaptır. bu yüzden ismi the hero with a thousand faces'tir. yani yüzüklerin efendisi'ndeki gollumdan gandalfa bütün karakterler aslında ana kahraman olan frodo'nun zihnindeki farklı arketiplerdir. bütün hikaye ise frodo'nun içdünyasında yaptığı savaştır. bu görüşe verilebilecek en güzel örneklerden birisi kesinlikle fight clubtır.
 • joseph campbell in kahramanligi formule ettigi kosebasi kitabi. turkce cevirisi okunakli degildir. tedavulden kalkmis yahut hic girmemis kelimelerle mesele daha da anlasilmazliga suruklenmektedir. kitabi orijinal ingilzcesinden okumanizi tavsiye ederim. yine joseph campbell' in yazdigi mitolojinin gucu isimli kitapla * beraber okundugunda daha fazla verim alinabilir.

  (bkz: buddha)
  (bkz: prometheus)
  (bkz: ilahi komedya)
  (bkz: faust)
  (bkz: anna karenina)
  (bkz: krişna)
  (bkz: hz. muhammed)
 • kendi kahramanlik yolculuguna cikmis madde bagimlilari tayland'daki wat tham krabok tapinagi'nda campbell'in tarif ettigine benzer bir yoldan yuruyerek bagimliliklarindan kurtuluyorlar...