şükela:  tümü | bugün
 • roma'nın mitolojik kuruluşundan başlayıp son batı roma imparatoru romulus augustus'a kadar roma tarihini anlatan, şu adresten dinlenebilen bir podcast, anlatım hızı ve aksanı anlaşılır bir dile sahip ayrıca.
 • neredeyse yarisina geldigim, ise gidip gelirken dinlemesi muthis keyifli bir podcast serisi - ortalama 20-25 dakikalik 180 tane bolum var!

  sanirim ayni adam bizans icin de yapmis bir tane, hazir eli degmisken osmanliya da bir el atsa keske!
 • (bkz: #72034858)
 • bu aralar sardığım 2012 de tamamlanmış bir podcast serisi.

  https://open.spotify.com/…ow/6wied40opbq9uk1rspiy8i

  yalnız dinlediğiniz zaman üzerinden geçen 1500-2000 yılda siyasi olarak pek birşeyin değişmediğini görmek çok umut kırıcı. bir de game of thrones falan çocuk hikayesi kalıyor bu 900 yıllık cumhuriyet ve imparatorluk döneminde yaşananlara kıyasla.

  mike duncan adlı tarih yazarı arkadaş tatlı tatlı anlatıyor 20-30 dk'lık bölümlerle roma tarihini. zamanında çok ısrar edildiyse de bizans kısmına dokunmamış ve seriyi 179. bölümde 476 yılında bitirmiş. ama sonradan revolutions diye başka bir seriye başlamış, onu henüz dinleyemediysem de çok övülüyor.

  bizim öğrenciliğimizde okuduğumuz sıkıcı ve sebep sonuç içermeyen tarih dersleri yerine şöyle podcastler vs bin kat daha değerli.
 • bastan ikinci kez dinliyorum. sayesinde tarih tekerrurden ibarettir sozunun gercek olduguna inanir oldum.

  ikinci seferde beni en cok sasirtan confiscation kelimesinin cok fazla kullanildigini fark etmek oldu.

  butceyi ve ekonomiyi patlatan yonetici once muhaliflerin, eger o da yetmezse yandaslarinin malina mulkune cokuyor. defalarca ve defalarca tekrar ediyor bu olaylar.