• türkçeye bir nefeste dünya tarihi ismiyle çevrilmiş 2012 yılında yayımlanmış emma marriott kitabı.
    büyük fontla, iki yüz sayfada dünya tarihini anlatmak gibi çok iddialı bir işe kalkışılmış ve sonuç bu iddialı işin zorluğu göz önüne alınınca çok kötü olmasa da beni tatmin etmedi. tarihe meraklı biri olarak zaten derinlemesine tarih kitapları okuyunca; hele bundan hemen önce okuduğum kitap bayağı kapsamlı ancient world olunca, bu kitap bana çerez gibi bile gelmedi. çok üstünkörü (ama zaten kitabın bunun aksi bir amacı yok) ve çok basit geldi. bu yüzden kitap bana göre değildi. gerçekten de orta okul hazırlıkta daha kapsamlı tarih kitapları okuyordum. üniversiteye başladığımda da howard zinn'den etkilenmiş şunun gibi dünya tarihi kitapları okuyordum. o yüzden bu kitabın hedef kitlesi zaten ben olmadığım için beğenmemem normal diye düşünüyorum.

kim okumalı? tarihe çok da meraklı olmayıp çok genel bir ne olmuş okuması yapmak isteyenler, okuma alışkanlığı/zamanı olmayanlar, tarihe meraklı orta okul öğrencileri (genel giriş olup sonra ilgisini çeken döneme/dönemlere odaklanabilmek için)...
hesabın var mı? giriş yap