şükela:  tümü | bugün
  • hayatimda okudugum en guzel kitap/seri olmasinin yaninda hayatimda karsilastigim ya da yasadigim ya da basima gelen en guzel seylerden biri.
    bunlar da olmasa bu hayat cekilmez dedirten nadir seylerden bir tanesi.
  • (bkz: 42)
  • filminin tam bir hayal kırıklığı olmasına rağmen iyi ki varolan kitap-kitaplar dizisi.
  • 1 ekim 1997 #coders:

<ssg> yaw $u hitchhikersin kitabini okumayi cok istiyorum... oyun cok guzeldi.. $u tuna fish pardon babel fish olayi da olmasaydi... :)
    <disq^ncrr> vincent: 5 kitabin da textleri var elimde.. ;)
    <disq^ncrr> :))
    <ssg> disq^ncrr: olm dcc send!
    <disq^ncrr> ssg: yoksa tum seriyi gonderiim.. varsa ac oku abu. :p
  • erken tanısıp gec tanıma fırsatı buldugum yaratıcılık harikası eserler butununun ilki. tanıstıgım zaman tanıma fırsatını yaratsaydım hayatımı degistirebilirdi.
  • "son anda elini uzatarak düğmeye basmayı başardı... bir an hiçbir şey olmadı..." gibi bir cümle, normal bir kitapta:
    "...sonra gökgürültüsünü andıran bir ses duyuldu..." şeklinde devam edebilecekken; bu kitapta:
    "sonraki an yine hiçbir şey olmadı ve ondan sonraki anlarda da hiçbir şey olmamaya devam etti..." gibi bir cümleyle sürdürülebilir. absürt.
  • kabalcı kitabevinde beşibiryerde başlığıyla basılmış kapkalın cildini aldıktan sonra annemin "ne o, kuran-ı kerim mi aldın?" ciddi sorusuna mazhar olmuş kitaptır...

(bkz: kutsal bilgi kaynağı)
  • insan beşibiryerde halini ilk görüldüğünde bu ne lan diye kalıyor , alıp okumaya başladıkça bitmemesi için azar azar okumaya başlıyor.absürd hikayelerden hoşlanan bir okuyucu için biçilmiş kaftan.hele bir marvin var ki...

(bkz: marvin)
  • hayat, evren ve her şeye dair nihai cevabın 42 olduğunu öğrendiğimiz ama sorusunu bir türlü öğrenemediğimiz kitap.ayrıca bu cevabın 42 ettiğine inanmayanlar google'a 'answer to life, the universe and everything' yazma hakkını kendilerinde bulabilirler
  • filmini seyretmedim, kitapların da sadece ilkini okudum. bu yüzden söyleyeceklerim bukadarcık hakkında.

kesinlikle çok eğlenceli bir kitap. müthiş bir hayalgücünün ürünü olduğu şüphesiz. lakin kitapta beni asıl eğlendiren noktalar, galaksi karakterleriyle gerçek dünya karakterleri arasında kurduğum benzerlikler. şöyle ki:

--- spoiler ---

depresif robotumuz marvin, çok zeki olduğu için fazla düşünüp, değişik düşünceler keşfeden, bu düşünceleri de genellikle depresif olan insanlara fena halde benzemektedir.

geliştirilen en büyük bilgisayar da kendisine en iyi ikinci bilgisayarlığı layık görmüş, en iyi bilgisayarın ise kendisinden sonra gelecek başka bir bilgisayar olduğunu söylemiştir. bu da dünya üzerindeki bir başka hikayeye benziyo ama, çıkaramadım*...

--- spoiler ---

ayrıca galatasaraylı editör de kitabın ruhunu iyice özümsemiş olacak ki, kitabın çizgisine cuk diye oturan yorumu, kitapta hiç sırıtmamıştır.

ilk kitap, insanın içinde serinin diğer kitaplarını okumak için büyük bi heves yaratır.
hesabın var mı? giriş yap