şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika'nın en iyi yeni grubu söylenene göre. bu ve benzeri tanımlamayı duymaktan herkese gına geldiği için durmuyorum üstünde, ama 2006'nın en önemli çıkışlarından birisini yaptıkları kesin. grup brooklyn çıkışlı. üç albümleri var:

  -almost killed me (2004)
  -separation sunday (2005)
  -boys and girls in america (2006)

  ilk iki albümleriyle pazz & jop, village voice gibilerin dikkatlerini çekmişler ama bu sonuncu albümleriyle artık gözbebeği oldular herkesin. adlarını on the road'daki bir cümleden alan son işlerine konsept albüm olarak bakanlar var (ikinci albümleri seperation sunday de hıristiyanlık ile rock'n'roll hayatı arasında kalmış bir kız üzerineymiş, dinlemedim).

  vokalist craig finn'in sürüklediği bir grup the hold steady. yanlış anlama olmasın, sesinde bitmiyor iş, zira tanrı vergisi bir şarkı söyleme yeteneği falan yok. yazdığı şarkı sözleri grubunun amerika'daki "şimdiki en iyi şey" olmasını sağlayan şey. işte o şarkı sözleri zaten the hold steady'yi sıradışı kılan şey kanımca. zira grubun the replacements ile e street band civarlarında bir yerlerdeki stilleri çok da sıradışı değil. bu yüzden birçokları onları "yılın şakası" olarak görüyor; pitchfork'un etliye sütlüye karışmayan, düz bir rock grubunu amerika'daki en iyi grup olarak yutturduğunu düşünüyor.

  eğer müzikte sıradışı enstrümanist performansı arayanlardansanız, ya da sizi ilk dinleyişte çarpacak güzel ve yakalayıcı şarkılar arıyosanız size de the hold steady oldukça "düz" gelecek, uyaralım. ama tom petty, paul westerberg, bruce springsteen gibi hikaye anlatan adamların tutkunuysanız ve saf amerikan müziğinin tadını arıyorsanız yana yakıla, hele bir de "farklı" olma amacındaki yüzlerce grubun bir şekilde aynı tınlamaları size de kabak tadı vermeye başladıysa... "boys and girls in america"yı deneyin. size birkaç dinleyişten sonra etki edecek muhtemelen, belki benim gibi 15 kere dinledikten sonra hala sırrını çözemeyeceksiniz, delisi olmadığınız halde neden albüm her bittiğinde bir kez daha başa döndüğünüzü sorgulayacaksınız. ve cevabı bulamadan craig finn bir kez daha "there are nights when i think that sal paradise was right, boys and girls in america have such a sad time together" diyerek sizi charlemagne'ın, holly'nin ve amerika'daki diğer kızlar ve erkeklerin dünyasına sokacak 40 dakikalığına. sonra bir daha...
 • (bkz: chips ahoy)
 • dinlenmeyi kesinlikle hakeden grup. yeni albumleri heaven is whenever i dinleme sansım olmadi ama stay positive albumleri gercekten mukemmeldi.