şükela:  tümü | bugün
 • finali saçmasapan olan bir korku filmi. doğaüstü gücü olan bir ev var filmede ama tam da öyle değil sanki.
 • değil sonu, başlı başına tüm süreci saçma sapan olan bir film. haa, hamile karılara falan sikiniz kalkıyorsa izleyebilirsiniz, zira kadın hamile.

  evlerden ırak. http://www.imdb.com/title/tt4085238/
 • başrol oyuncularının ilk dakikalarda müsamere tadında oyunculuk sergileyip, daha sonrasında vasatı yakaladığı korku filmi. türkçe'ye lanetli ev diye çevrilmiş ki belki gişede bir faydası dokunur.
  (bkz: türkçeye saçma çevrilmiş film isimleri)
  --- spoiler ---

  komşu kadın ve kızlarının senaryoya ne katkısı vardı anlaşılamadı.
  --- spoiler ---
 • klişelerle pek ilgisi olmayan, farklı bir film. finali de hikayenin geri kalanına göre olması gerektiği gibi yapılmış. iyi bir film değil, oyunculuklar çok başarılı değil, kurgu ve senaryo çok daha iyi olabilirdi ve o zaman hakkında sayfalarca şey yazılan, özgün, başarılı bir gerilim filmi olabilirdi. ama bu filmi klişe diye eleştirmek, asıl klişeleri görme beklentisiyle izleyip onları görememenin sonucu olabilir anca.

  --- spoiler ---

  tipik "lanetli ev" kurgusundan farklı olarak, evde yaşanan gariplikleri filmin başından sonuna kadar sadece tek bir kişi, jennifer görüyor. diğerleri ya eşyaların hareket ettiğini ve evde bazı sesler olduğunu fark etmiyor ya da onları evin eski, ahşap bir ev olmasına bağlıyor. çoğu benzeri filmin başlarında da bu tür inkarlar olur, ama sonra birden fazla kişi bu etkileri görür. çünkü aksi durumda izleyici her şeyin tek bir kişinin hayal ürünü olduğunu düşünür, ama o filmlerin istediği bu değildir, anlattıkları hikaye gerçekten bir şeyler tarafından musallat olunan yerlerdir. ama bu filmde kesinlikle gösterilmek istenen bu değil. daha ne kadar farklılaşacak klişe olmaktan? lanetli ev tanımının tamamen dışına çıkılmış burada.

  bunun dışında, medyum olduğunu reddeden walter filmdeki asıl farkı yaratan karakter olmuş. tanrıya da, öldükten sonra yaşama da inanmayan walter evin hayaletli olduğunu hiç kabul etmiyor. ama buna rağmen jennifer dışında filmin sonuna kadar evde bir farklılık olduğunu düşünen tek kişi o. bu da bize, filmin neyin hikayesini anlattığını gösteriyor. bu hayaletli ev değil, hatta lanetli ev bile değil. açıklamayı yine walter veriyor; evde olan şeyler doğaüstü (supernatural) değil, normal-dışı (paranormal). evde olan biten şey doğanın ötesinde değil, sadece nedeni açıklanamayan, bilinemeyen, ama normal olan, doğal olan şeyler. walter buna enerji diyor ve bu gayet açık bir açıklama veriyor.

  film şunu anlatıyor; insanların ve hatta nesnelerin dışarı yaydıkları bilmediğimiz bir tür enerjileri var ve bu enerjiler, kaynaklandıkları kişi ya da nesnenin durumuna göre farklılaşıyor. eski evlerde kasvetli, boğucu bir enerji oluyor ve o eve içinde bulunduğu durumdan nefret eden biri geldiğinde bu iki güçlü enerji birbirlerine çarpıyor, birbirlerine zarar veriyor. evdeki zarar, eşyaların, camların, kapıların, pencerelerin hareket etmesi; kişideki zarar, filmin sonlarına doğru gördüğümüz gibi ayaklarının yerden kesilip oradan oraya savrulması, orada olmayan birilerini görmesi, fiziksel rahatsızlıklar ve anlık bilinç kayıpları yaşaması şeklinde oluyor. dikkat edilirse jennifer'ın evde gördüğü tek varlık kocası. duştayken arkasında görünen ve sonra ona sarılan beden de kocasına ait.

  bütün bunlardan çıkan sonuç; evde başka bir varlık, hayalet falan yok, sadece "enerji" olarak açıklanan, doğal ve normal olmakla birlikte bilimsel açıklaması bilinmeyen bir olgu var. bunun net iki kanıtı daha var. filmin sonlarında walter bu enerji açıklamasını yaparken jennifer'a "seni buraya getirdiği için kocandan da nefret ediyorsun" demesinden sonra kocası jennifer'ın gördüğü eşyaların hareket etmesi olayını gördü. belki o sırada kocası da jennifer'dan nefret etmeye başlamıştı ve bunun da etkisi vardı, bu nedenle o da evdekiyle çarpışacak bir enerji yaymaya başladı ve sonunda bir şekilde gariplikleri o da yaşadı. ama o bu tür şeylere inanmadığı için çarpışma çok daha sert oldu, inanmaması çarpışmanın şiddetini arttırdı ve pencereden epey uzağa fırlatılmış olarak bulduk onu. buna bir diğer kanıt da, filmin sonunda gösterilen kapının hiç yerinden oynamamasıydı: evde kendi başına bir şey yok, gelenlerin yanlarında getirdikleriyle etkileşime girmesiyle olaylar gelişiyor ve onlar gittiğinde ev sadece eski, boğucu bir ev oluyor.

  bir de, komşu kadın ve kızlarının hikayeye katkısı da açıklandı. komşu kadın jennifer'a, kızlarının durumunu takıntı haline getirmesinin ailesini mahvettiğini söyleyerek bu yaşadıklarıyla kendini hırpalamamasını söyledi. jennifer onu dinleseydi sorun çözülmüş olacaktı, çünkü ev sen ona ne getirirsen öyle karşılık veriyor sana. jennifer ruh halini değiştirseydi her şey normale dönerdi, ama o dinlemedi ve filmi bir yaratık görme beklentisiyle izleyenler gibi yaparak daha fazlasını görmeyi bekledi. bu da onun ailesini parçaladı.

  --- spoiler ---