şükela:  tümü | bugün
  • prehistoric kıvamında bir platform oyunu. tabi yeni nesil olduğundan grafikler daha cafcaflı. oynaması çok eğlenceli, fakat kontroller uyuz ediyor bazen (açıklıktan ileri zıplarken yamaca tam denk gelememek ve suya düşmek), bi kasıntılık var yani kontrollerde. fakat müzikleri olsun, renkleri olsun; oldukça tatlı. bir de şunu ekliyim, "hamurdansılık" var objelerde ve mekanlarda. hamurmuş gibi geliyor bazen, ama değil sanırım, efekt öyle.
  • bir matt haig kitabı. yazar konuyu oldukça ilginç bir bakış açısı ile ele almış. şiddetle tavsiye edilir.

konusunu merak edenlere:

kitap asal sayılar üzerine yıllardır çalışan profösör andrew martin'in kaza geçirmesi ile başlıyor. diğer taraftan da bir uzaylının, bu matematikçinin bedenine insanlığı ve dünyayı keşfetmek için özel bir görevle gönderildiği anlaşılıyor. hikaye profosör ve uzaylının birlikte andrew'in hayatını ve insanları sıfırdan keşfetme serüvenine dönüşüyor.

edit: imla
  • o kadar güzel bir kitap ki bitmesini hiç istemedim. hem komik, hem heyecanlı hem de her cümlede bir şeyleri sorgulamanızı sağlıyor. türkçeye çevrilmemiş olmasına hayret ediyorum. çok çok güzel.

edit: bir arkadaşımızın uyarısı ile farkettim ki çevirisi varmış :) yuppi haydi herkes okusun nolur!
  • matt haig’in yazdığı “insanlar” isimli kitap.

vonnadorya isimli bir gezegen var, evrenin öteki ucunda bir yerlerde. modelleyecek olursak amerika'da bir sehpanın ucuna güneş'i, diğer ucuna dünya'yı yerleştirdiğimizde vonnadorya yeni zelanda'da yer alıyor, o kadar uzak. işte o gezegenden bir görev için gönderilen bir uzaylı bizim dünyamızda bir matematik profesörünün yerine geçiyor ve onun hayatını yaşamaya başlıyor/çalışıyor ve dünya'da yaşadıklarına dair bir otobiyografik bir kitap yazıyor. herkesin matematik için uğraştığı vonnadorya'dan bizim mavi küremize gelen uzaylı bizim sefil ama büyüleyici yaşamımıza adapte olmaya çalışırken insanlar hakkında bolca şey keşfediyor ve tabi ki izlenimleri de sayfalar arasında var. bundan gerisi spoiler efendim.
    bana göre okunmaya değer, zamanının ötesinde bir kitap.
    ayrıca kitaplarda yazan müzikleri açıp dinleyen insanlar için keşfedilecek güzel melodiler de mevcuttur.

--- spoiler ---

yani yuvarlak hesapla ısobel martin'in var olması matema- tiksel açıdan imkansızdı. on üssü sonsuzda sıfır. ama burada, karşımdaydı ve ben bu duruma şaşırıp kalıyordum. bir anda di- nin burada neden bu kadar büyük bir mesele olduğunu anladım. çünkü, elbette ki, tanrı'nın var olması mümkün değildi. ama öte yandan insanların var olması da mümkün değildi. dolayısıy- la insanlar kendilerinin var olduğuna inanıyorlarsa, mantıken, kendilerinden azıcık daha olasılıksız bir şeye inanmaları da çok abes değildi.
    --- spoiler ---
  • karaborsaya düşmüş bir matt haig kitabı. kitabevlerinde yok. internette stokta görünmesine rağmen aldıktan iki gün sonra para iadesi yapıyoruz elimizde kalmadı deniliyor. istanbul'da bulamayınca en son ankara'da bir kitabevinden sipariş ettim, kargo takipte statüsü yolda görünmesine rağmen onlar da sağolsun 3 gün sonra stoğumuzda kalmadı diye geri döndü. türkçe, ingilizce farketmez, bu kitabı satacak biri varsa talibim.
  • stephen karam'ın yazıp yönettiği, beanie feldstein, steven yeun, amy schumer'in yer alacağı drama.