*

 • stephen king in hakkında :"elimden bir türlü bırakamadım… bağımlısı oldum"
  stephen meyerin ise :"bu kitaba o kadar bağımlı kaldım ki, yemeğe çıktığımda bile kitabı yanımda taşıdım ve masanın altında okumaya devam ettim. hikayesi beni birçok gece uykusuz bıraktı çünkü bitirdiğimde bile, yatakta bu kitabı düşünmeye devam ettim. açlık oyunları kesinlikle büyüleyici" dediği kitap. daha tarafımdan okunmamış olsa da okunduğu an edit i yiyecektir.

  (bkz: the hunger games)
 • söz konusu kitap başka bir dünya tasviri ile iyi bir bilimkurgu havasında başlamakta, ancak sonrasında açlık oyunlarının başlamasıyla survivor büyük macera, lost ve running man kırması olmakta, bilimkurgusal pek bir şey kalmamaktadır.
 • suzanne collinsin yazmış olduğu macera/bilim kurgu tarzında yazılmış sürükleyici bir roman. kurgu ve akıcılık açısından da oldukça başarılı.
  işlediği konu olarak, oldukça eleştirel bir roman olmuş, poopüler kültür ürünü reality showlar ve modern insanı eleştiren bir yanı var.
 • ne kadar eleştirilirse eleştirilsin son zamanlarda okuduğum en sürükleyici roman. kafa dağıtmak için birebir.
 • catching fire isimli, üçlemenin 2. kitabı 1 eylülde raflardaki yerini alacakmış. türkçe çevirisi hemen çıkar mı orasını bilmem.

  bu arada lionsgate kitabın film haklarını almış. imdb de yazdığına göre 2011 de vizyonda. diğer bilgiler için imdb pro hesabı gerekmekte.

  http://www.comingsoon.net/…s/movienews.php?id=53788
 • klasik bir survivor hikayesi. klasik dediysek beğenmediğimizden değil, beğendik iyi hoş olmuş, akıcı bir anlatımla klasik bir hikaye olsa bile kendini okutturuyor meret.

  en büyük rahatsızlığım bütün romanın 1. tekil şahıs gözünden yazılmış olmasıydı. yani ben diğer karakterleri içselleştiremedim suzın'cığım. katniss de pek sempatik bir karakter değil zaten. ha bire ''diyorum'' ''diyor'' deyince o kızcaaz bi sıkıntı bastı beni suzın'ım.

  filmi çekilirse tutabilir. hatta ikinci bir twilight vakası bile olabilir. kitabı beğendiyseniz şu filmler de hoşunuza gidebilir, uslu bir çocuk şirinleri bile görebilir.

  (bkz: the condemned)
  (bkz: the truman show)
  (bkz: novaya zemlya)
 • 2011'de filmini de izleyebileceğimiz roman. sanırım üçleme tamamlanmış olacak o zaman kadar.

  http://www.imdb.com/title/tt1392170/
 • kitap güzel kurgulanmış, ama sanki çevirisi biraz kötümüydü ne?
 • bir kitapta beni en çok etkileyen başlangıcın farklı tarzı ile merak uyandırması ve beni kendine çekmesidir. kimi kısımlarında çeviriden kaynaklanan anlam kaymaları olsada kurgusu itibariyle bu durumu pek de umursamadım. kitapta benim için sorun oluşturacak 2 unsur vardı. 1.si iç kağıdın daha koyu bir sarı olmaması ve yazı puntolarının biraz büyük olmasıydı. şu yüzyılda okunması gereken bir kitap, günümüz dünyasına da hiç de yabancı değil. bu kitaptan harika bir film serisi olacağına eminim, tabi 99dk'ya sığmaması gereken bir film olmalı..
 • insan hislerine farklı açıdan lanse eden bilimkurgu romanı.o kadar sürükleyici bir hikayesi var ki,bir akşam elime aldım ve kitabı bitirdiğimde saat sabahın beşiydi.
  aslında ilk okurken bilimkurgu olduğu anlaşılmıyor.ama sonra öyle şeyler oluyorki(yapay bir doğa,metal köpekler..) şaşırıp kalıyor insan .ve en önemlisi de her türlü insan hissiyatını barındırıyor.öyle ki sadece gerilim etrafında örgülenmemiş,kimi sayfalara gözyaşı kimi satırlara aşk,kimi yerlere de insan olma duygusu serpiştirilmiş.ve kitap serinin ilk kitabı olduğu için bana göre arkasında bir çok soru işaretleri bıraktı ve çok heyecanlı bir yerde bitti.(yeni çıkan ikinci kitabı için (bkz: catching fire))

  kitabın rahatsız edici yanı ise,türkçeye çeviriliş şekliydi.kendimi zaman zaman ilkokuldaki heidi serilerini okuyormuşum gibi hissettim.mesela (kitaptan bir örnek değil)"içeri geliyor ve susuyor" diye yazılmış yüklemleri.ama kitabın sürükleyiciliği bu yanını mukemmel bi şekilde örttü.kesinlikle okunması gereken bir kitap.
hesabın var mı? giriş yap