şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd'nin önde gelen sağ görüşlü yazarlarından tom clancy'nin bir eseri. türkçesi adam yayınlarından "kızıl ekim" olarak piyasaya çıkmıştı. bir rus denizaltısının abd'ye ilticasını konu alır.
  hatta zamanında amiga'da oyunu bile çıkmıştı... aah. typhoon sınıfı balistik füze denizaltılarıyla o kitap sayesinde tanışmıştım, şimdi evde maketi bile var...
  tom clancy'nin aynı muhabbette olan bir de red storm rising adlı kitabı vardır ki, o da c 64'de hastası olduğum bir oyun f 14 dogfight sahnelerine aşık olduğum bir kitaptı, bu sayede kafayı ufakken çizdik galiba...
 • tom clancynin yazdigi ha$met dolu bi roman, asil olarak jack ryan evreninde gecer. filmi de cekilmi$tir, daha da cok taninir kitabindan, o yuzden film uzerinden aciklamak faideli olacak sanırım: sean connery tarafindan canlandirilan albay marko ramius esasinda litvanyali olmasina ragmen rus donanmasindaki en saygi duyulan denizalti komutanidir. fakat karisi komunist sistemin hatalari yuzunden olunce o da ulkesine sirtini doner. tam bu siralarda ruslarin en yeni ve gizli balistik fuze ta$iyan typhoon sinifi denizaltilari krazny oktyabr ya da kizil ekim ramius'un komutasina verilir. o da yuksek subaylari ile denizalti'nin sessiz ilerlemesini saglayan tirtil mekanizmasini kullanarak amerika'ya iltica etmek ister.

  bu sirada da kar$isinda olayi cozmeye cali$an jack ryan (alec baldwin) ve cia ekibi kizil ekimi izlemektedir. tabii ki ruslar da.

  tom clancynin hem teknik bilgisini, hem de canavar yazim kabiliyetini konu$turdugu kitap/film gercekten de clancy eserleri arasinda en babasidir belki de.

  filmin muziklerini de basil poledouris yapmi$tir. (special thx to jolietjake)
 • film müzikleri basil poledouris e aittir. marşların bir çoğunu rus koroları söylemiştir. napster da zamanında rahatlıkla bulunabiliyordu
 • filmin müziğikleri tek kelime ile inanılmaz olan bir çok ünlünün yer aldığı baş yapıt. filmin müziğinde söylenenler aynen şöyledir (rusça orjinali ve ingilizce açıklaması ile) :

  holodna hmoora.
  cold, hard, empty.
  eemruchnoh v'doosheh
  light that has left me,
  kak mohg znat ya shtoh tee oomriosh?
  how could i know that you would die?

  do svidonia, byehreg rodnoy
  farewell again, our dear land.
  kak nam troodnag pridstahvit shtoh eto nyeh sohn.
  so hard for us to imagine that it's real, and not a dream.
  rodina, dom radnoy,
  motherland, native home,
  do svidonia rodina.
  farewell, our motherland.

  ay. avepakhod, avepakhod, nass val nahmarskaya zhdyot nyehdazh dyotsyah.
  let's go; the sea is waiting for us.
  nass zah vootmarskaya dah, ee preeboy!
  the vastness of the sea is calling to us, and the tides!

  salute otsam ee nashem dedum
  hail to our fathers and forefathers.
  zahvietum eekh fsigdah vierney.
  we are faithful to the covenant made with the past.
  tepierre nichtoh, nee astanoivit,
  now nothing can stop
  pabiedney shark, radnoy straney.
  our motherland's victorious march.

  tiy pliyvee, pliyvee bestrashna,
  sail on fearlessly,
  gordest say viernykh marieye.
  pride of the northern seas.
  revoluytziye nadezhdah sgoostk vierif sekh luydeye.
  hope of the revolution, you are the burst of faith of the people.

  v'oktyabreh, v'oktyabreh,
  in october, in october,
  rahpar tu ium miy nashe pabiediy.
  we report our victories to you, our revolution.
  v'oktyabreh, v'oktyabreh, novie meeir fahli numnashy dehidiy.
  and to the heritage left by you for us.
 • tom clancy'nin jack ryan serisinin ilk kitabi. filmi de oldukca meshurdur. sean connery ve alec baldwin rol alir.

  (bkz: kizil ekim)
  (bkz: red october)
  (bkz: krazny oktyabr)
 • iyi baslayip, sonradan cig bir amerikan sovenizmine donusen tipik hollywood filmi. sean connery bile kurtaramamistir.
 • filmde james earl jones un da oynadığını söylemekte yarar vardır; admiral greer rolündedir.
 • tim curry, sam neill, scott glenn gibi çok iyi karakter oyuncularının oynadığı john mctiernan*** filmi.
 • kızıl ekim: ekim devriminin anısına inşa edilmiş; yeryüzünün en yıkıcı silahı olan rus balistik nükleer denizaltısıdır. john mctiernan'ın yönetmenliğini yaptığı filmde; rus denizaltı kaptanını marko ramius'u sean connery, cia'de görevli jack ryan'ı ise alec baldwin oynamıştır.

  film; rusların soğuk savaş yıllarındaki en yıkıcı silahı olan "typhoon" sınıfı balistik nükleer denizaltısının efsanevi rus denizaltı kaptanı ramius tarafından amerika'ya teslim edilişini anlatıyor.

  tom clancy'nin romanından uyarlanan film; clancy'nin cia geçmişi göz önüne alındığında daha da önem kazanıyor. çünkü bazı askeri araştırmacılara göre soğuk savaş yıllarında bir rus nükleer denizaltısı amerikalılar tarafından ele geçirildi. 1968 yılının mart ayında, hawai açıklarında amerikayı hedef alan bir rus denizaltısında bilinmeyen bir sebeble patlama olmuş. amerikan donanması bölgeye gizli bir su altı ekibi yollamış ve batan rus denizaltısının çevresinde rus dalgıçların cesedine rastlamış. yapılan araştırmada denizaltının nükleer füzelerinden birinin ateşlenmek üzereyken patlama olduğu tespit edilmiş. patlama sonucu; ruslar denizaltının tamamen yok olduğunu düşünmüş. amerikalılar ise enkazı çıkarmak için 6 yıl süren gizli çalışmayla özel bir gemi inşa etmiş. amerikalı bir petrolcünün petrol arama gemisi olarak kayıtlara geçen geminin maliyeti tamamen pentagon tarafından üstlenilmiş. bu özel gemi sayesinde rusların bile haberi olmadan denizaltı ele geçirilmiş.

  doğruluğu konusunda farklı görüşler olan bu hikaye; "the hunt for red october" romanının da ana dayanak noktasıdır.
 • eski tip soguk savas zamani ile ilgili aksiyon filmlerinden hoslananlar icin birebir olan film. oyle simdiki gibi abartili silahlar, araba kovalamacalari, aslan tutan kaplan doven ajanlar yoktur. keyiflidir.