şükela:  tümü | bugün
 • haziranda çıkması planlanan yeni fiona aplle albümünün "piyasa" adı. tam adı ise "…the idler wheel is wiser than the driver of the screw, and whipping cords will serve you more than ropes will ever do" ikinci albümün adına kıyasla fiona kendini tutmayı, kısa kesmeyi başarmış, aferin. heyecanla bekliyoruz.
 • bunca yıl sonra sadece 10 şarkıyla geleceği haberini "yetmez ama hell yes!" tepkisiyle karşıladığım çılgınca beklenen albüm. alanis morissette ile aralarında birkaç hafta olacağı için hangi birini dinleyeceğimi şaşırmayı öngörüyorum. heyecan dorukta! kapak şahane!
 • beni tedirgin eden albüm. şöyle ki, fiona apple ın ilk iki albümü tek kelimeyle harikaydı ardından extraordinary machine vs geldi ve hayal kırıklığına uğradım. şimdi yeni albümünü aşağıdaki linkten dinlemeye başlamaya biraz çekiniyorum ya bu da vasatsa diye. umuyorum ki fiona apple, onu çok seven hayranlarını,bizleri bu yeni albümle mutlu edecektir. albümü aşağıdaki linkten dinlemek mümkün
  http://www.npr.org/…a-apple-the-idler-wheel?ps=cprs
 • fiona apple'dan yine daha bambaşka bir albüm. kadının hiçbir albümü birbirine benzemiyor, bu da geleneği bozmuyor. şimdiye kadar dinlediğimiz 3 şarkı (every single night, anything we want ve werewolf) gerçekten de albümün en iyileri. özellikle werewolf girişindeki sözlerle tam on ikiden vurup fiona'nın ne kadar iyi bir söz yazarı olduğunu gözler önüne seriyor. minimalist bir albüm olacağını biliyorduk, öyle de olmuş. albümün kalan şarkıları hep ortalamanın üstünde, hep insanı yakalayıp bırakmayan bir noktaya sahip. biraz alışmaya zaman istiyorlar o ayrı.

  amaaaaa... fiona apple'ın bugüne kadarki tüm şarkılarında farklı bir iş var ki albümde, dünden beri kaç kere dinlediğimi saymayı bıraktım, utanmasam uyurken kulağıma çalacaktım. "hot knife" çok iyi düzenlenmiş, çok iyi kaydedilmiş, çok orijinal ve bir o kadar eğlenceli bir şarkı. fiona apple sevmeyenler bile bir kulak vermeli, farkı görmeli.
 • sevenleri için hayal kırıklığı olmayacak bir albüm. kaliteli müzik hasretimizi bir süreliğine dindirmiştir.
 • fiona apple'a ne olacağını merak ediyordum. en sevdiğim albümü when the pawn hits'i yazalı 15 yıl oldu. tidal ise 96 tarihli. hala aşk şarkıları yazıyor, ama bir olgunlaşma söz konusu. sezen aksu gibi, artık hiç bir zaman eskisi kadar aşık olamayacak. (bkz: left alone)

  tabii dinleye dinleye seveceğiz. herhalde beklentilerim çok yüksekmiş, zira 8 yıl geçti son albümün üzerinden. paper bagi anlattığı bir track var itunes originals'da. obsesif kompulsif olduğu için devamlı bir "işaret" aradığını, sonra gök yüzünde bir beyaz güvercin görüp sevindiği ama sonra bir poşet olduğunu görüp üzüldüğünü anlatıyor. işte bu kadınla, daredevili yazan kadın aynı insanlar değil. kırılgan ve naif değil artık. biz de öyle değiliz, yandı ağzımız sütten.

  günün sonunda fiona apple'a müziği için müteşekkirim. ama çok beklenmiş bir hediyenin hayal kırıklığı gibi the idler wheel

  edit: albümün adına binaen;

  if you think about it, the driver of the screw has one job and he is always trying to change things. but the idler wheel is there and has this great effect on what the gears do; the idler wheel knows the machine much better than just this one thing that's performing this one task.
  for the second line, i had read about whipping cords in a nautical book that my last boyfriend had. i read that when ropes get frayed at sea, you can repair the frayed ends of the ropes with whipping cords that are very strong. this goes right back to the parenting thing-- if i had a kid, and i had a choice between teaching somebody how to avoid trouble, or teaching them how to get out of it, i'd teach them how to get out of it.
 • fiona apple'ın yanlış zamanda bu dünyalı olduğunun göstergesidir. zira kendisine ait olmayan öyküleri anlatan, her seneye bir albüm sığdıran müzik tacirleriyle aynı dönemi paylaşmasına rağmen onların anlayışından fersah fersah uzağa düşen bu albümü çıkarabilmiştir ortaya. yaşadığı varoluşsal bunalım ve insanların umursamazlığına karşı duyduğu öfke vardır the idler wheel'da. başka bir şey yoktur. müzik dışında kendini ifade etme aracı olmayan birinin yaptığı albümü dinlemek için de başka nedene gerek yoktur bence.
 • albümün cd'li, dvd'li, defter gibi bi şeyli seti d&r'larda 70 tl'ye bulunabiliyor şu ara.
 • isminin tam açılımı "istikamet dişlisi vidanın sürücü dişlisinden daha akıllıdır ve kamçılar halatlardan çok daha fazla işinize yarar." olan fiona apple albümüdür.

  gayet sağlam bir şarkıyla çıkış yapmış olmakla beraber, her zamanki gibi ve tam fiona apple'dan bekleyeceğiniz şekilde tuhaf bir albümdür.