şükela:  tümü | bugün
  • benedictimin oynamasi sebebiyle gozum kapali izlerim dedigim ve oyle yaptigim film.konusu itibariyle davasin sadece meydanda topla tufekle kazanilmayacagini ve bundan ibaret olmadigini gostermistir.
  • güzel film ama kesinlikle bir şeyler eksik. enigmanın çözülmesinin neleri engellediği sadece filmin sonunda bir kaç cümle ile geçiştirilmiş. belki savaşın sebep olduğu yıkımlar biraz gösterilse daha vurucu olabilirdi bu başarı.

--- spoiler ---

ayrıca filmin sonunda; eğer kod çözülmeseydi savaş 2 yıl uzayacak ve 14 milyon insan ölecekti derken hesap neye göre yapılmış merak ettim doğrusu.

he üstelik bu kadar kompleks bir şeyin "heil hitler" ve benzeri salakça bir slogandan çözülmesi ırkçı insanlar hakkında görüşünüzü daha da netleştiriyor.

ayrıca kodu çözüp milyonları kurtaran adamı, "kadınlarla değilde erkeklerle sevişiyor" diye yargılamak üstelik bunun bi saçmalık olduğunu anca 2013'te anlamak da ayrı bir zeka ürünüymüş. işte bunlar hep düz mantık.

--- spoiler ---
  • bilgisayar tarihinin en önemli dehalarından birisinin hayatını anlatan film. baştan sona baya keyif aldım, beklentilerimi de karşıladı. ne bir abartı ne de sönüklük hissettim, her şeyiyle yeterli bir film olmuş.
  • keira knightley'e bu sefer oscar heykelciğini evine götürtecek film.

filmde ne salt matematik, ne salt savaş, ne de göze sokulan homoseksüellik var. hepsi akışa uygun yedirilmiş. ıoscar'da en iyi film için fazla iddialı olsa da ben çok başarılı buldum.
  • müzikleri mükemmel olan film.

(bkz: alexandre desplat)
  • harika bir film.çok beğendim asla turing le ilgili hiçbirşeyi araştırmayın yorumları bile okumayın direk izleyin oldukça çarpıcı bir film olmuş kesinlikle diğer oscar adaylarının arasından sıyrılan bir film . benedict cumberbatch müthiş ! film çok güzel . filmin sonundaki yazılardaki son cümle ise olağanüstü. etkileyici bir film izlemek istiyorsanız buyrun ! kesinlikle hem en iyi film hem en iyi erkek oyuncuyu almalı. !! illa ben alan turing i bir araştırayım derseniz bunu okuyun !
    http://onedio.com/…ng-in-etkileyici-hikayesi-436194
    ben seyrettikten sonra baktım çok da iyi oldu
  • ikinci dünya savaşıyla kesişen böyle bir biyografik hikaye gayet görkemli anlatılabilecekken, pek hakkını verememiş film.

üstelik filmin başındaki "i am agnostic about violence" gibi şahane bir replikle heyecanlandırmıştı bile.
  • alan turing'e yıllar sonra gelen bir teşekkür bence. buna da şükür. hiç yapmayabilirlerdi. (bkz: enigma)
  • fragmanını izlediysen, filmi de izlemiş sayılırsın. öyle geliyor bana. dümdüz bir hikaye.
    bkz: https://www.youtube.com/watch?v=s5cjkefb-sm

*gizemli müzik*
    - olağanüstü bir olay: savaş. "this war, we're not winning it." check

- çözülemeyen bir sorun: enigma. "it's the greatest encryption device in history..." "everyone thinks enigma is unbreakable." check

*müzik hızlanır*
    - eksantrik, ukala bir herif: turing - cumberbatch. "let me try and we'll know for sure." check

- tavırlarından dolayı herif önce düşman kazanır: eleman eleme. "i'm afraid these men will only slow me down." "popular at school, were you?" (ve ukala bakış) check

- arada bol bol şirinlik taslayacak, ukala herifimizin dizlerinin bağını çözecek ukala genç güzel: keira knightley. "you said to do it under six." check

*müzik daha tehditkar bir havaya girer*

- sorunun büyümesi, içinden çıkılmayacak hal alması: herkes strese girer, yumruklaşmalar. "have you decrypted a single german message?!". ukala kahramanımız cahil, bilim düşmanı amirleriyle dövüşür. "you will never understand the importance of what i am creating here!!!!". "our patience has expired." check

*müzik duygusallaşır*

- eski düşmanların ukala kahramanımızın dehasının farkına varması: "if you fire alan, then you'll have to fire me." "me too." "and me." "and me."

- herkesin el ele vermesi, arada romantik yakınlaşmalar, duygulu anlar: check

*müzik daha bombastik bir hal alır*

- dibi gördükten sonra "eureka" anı: check

- zafer: check (fragmanda bunu göstermiyorlar, ama bence doğru tahmin.)

bitti. bu kadar.

paranıza değmez bence. gitmeyin. cumberbatch de tipsizin teki zaten. bildiğin tipsiz lan. neyini beğendi bu millet, anlamadım ki.
  • --- spoiler ---

kriptografinin konuşmaktan farkı ne? insanlar birbiriyle konuşurken ne demek istediklerini asla söylemezler. başka bir şey söylerler ve senden yalnızca ne demek istediklerini anlaman beklenir.

--- spoiler ---