şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

kriptografinin konuşmaktan farkı ne? insanlar birbiriyle konuşurken ne demek istediklerini asla söylemezler. başka bir şey söylerler ve senden yalnızca ne demek istediklerini anlaman beklenir.

--- spoiler ---
  • sınırları olmayan beyinlerin, köhne zihinler tarafından nasıl sınırlandırılıp, dünyayı bir adım daha ileri götürmek yerine, kendi karanlık kuyularına çektiklerini anlatan film.

film ve benedict cumberbatch bir whiplash olmasa bile birdman den daha etkileyici bir film ve oscarı hak ediyor derim.
  • filmin çekildiği dönem o kadar dolu ki bekliyorsun farklı bir şey olacak diye. aç wikipedia dan oku ne yapmış bu turing . konudan konuya atlarsın daha heyecanlı olur. sıkıcı eğitici film.
  • based on a true story temalı filmleri ne kadar çok sevdiğimi tekrar bana kanıtlayan filmdir. yani gerçek hikaye olsun, ilham verici olsun başından kalkamam böyle filmlerin.

ayrıca filmle beraber alan turing gibi bir dahinin henüz 41 yaşında böyle öldüğünü öğrenmenin ne kadar acı verici olduğunu hissettim. lan düşünsenize böyle bir bilgisayar dahisinin başında eşcinsellik gibi saçma bir baskı altında olmadan otuz yıl daha çalışmalarını, fikirlerini sürdürebildiğini? teknoloji gerçekten çok şey kazanabilirmiş, yazık olmuş.

--- spoiler ---

10/10 luk bir film değil belki, ama grubun enigmayı çözerkenki aşamaları gayet güzel. ki bu tarz filmlerde esas karakterlerin o "aydınlanma" sahnelerine ayrı bayılıyorum arkadaş. böyle kamera karakterin yüzüne yavaşça yakınlaşır, sonra çat! diye fikir bir anda beyninde patlar. bu filmde bence gayet iyi sahnelenmiş.

-komutan denningston rolünü oynayan tywin'e de ukala komutan rolü ne çok yakışıyor arkadaş. game of thrones'ta da böyleydi adam. şimdi ölüp göçüp gittiğini hatırladım da üzüldüm*
    --- spoiler ---

ekstra not: ayrıca bu filmin 20 şubat'ta gösterime girmesinin mantığı nedir? daha bir ay var lan. neredeyse bütün ülkelerde aralıkta girmiş salondan çıkacak bile. dünyada en geç gösterime girecek üçüncü ülkeyiz. kimse de gidip izlemez herhalde malum ortamlara hazır düşmüşken.
  • bu seneki oscar ödül törenlerinde en az iki ödül kazanacak olan film... benedict cumberbatch'ın rüştünü ispat edip, çok iyi bir sherlock holmes portresinden daha fazlasını olduğunu da kanıtlayan film aynı zamanda...
  • 20. sınıf bir biopic ya da akademinin seveceği tipte bir vasatlık veya turing'in
    eşcinselliğini ve bu yüzden ona yapılanları kabullenen ingiltere'nin özür dilekçesi.
  • a beautiful mind'ın gay'lisi. şaka lan vurmayın hemen. çok güzel ve etkileyici bir film. aksiyon ve duygusal sahneler tam dozajında bırakılmış, abartılmamış. cumberbatch reyiz akmış zaten. hiçbir anında sıkılmadan izliyorsunuz ve başlamanızla bitirmeniz bir oluyor. ödül almalı diye düşünüyorum. fakat keira knightley çok gitmemiş lan bu filme. hani iyi oynamış falan ama pek role oturmamış. hüzünlü sahneleri çok iyi yansıtamadığını düşünüyorum. sonuç olarak insanlığa inanılmaz faydalar sağlamış bu insanlarla ilgili daha fazla film yapılmalı. bu sene theory of everything'le birlikte bu filmin çıkması bu konuda umut verici gelişmeler. hele bir de şöyle şekillisinden bir tesla filmi yapılsa dadından yenmez (the prestige'i saymıyorum).

not: film türkiye'de 20 şubat'ta vizyona girecek fakat malum ortamlarda gayet izlenebilir bir kalitede bulunmaktadır.
  • film müthiş olmuş olmasına ama alan turing'e saygı duruşu biraz daha uzun olsa şık olurdu sanki...
  • propapanda koksa da hakkinin yenmemesi gereken bir film.benedict cumberbatch muazzam bir oyunculuk sergilemis. oscar kucaklamasini filme degil de basrolune temenni ediyorum.
  • oscar'a aday olduğu için dün merak edip izlemiştim. alan turing'i falan tanımıyordum sayesinde tanıdım böylesine mükemmel bi insanı. öncelikle benedict cumberbatch bu rol için biçilmiş kaftan.

film bittikten sonra hayatımda iz bırakacak olan bu dehayı tanıdım. onca insan hayatını kurtarmasına rağmen homoseksüel olduğu için lanetlenen, cinsel yönelimi için hormon haplarıyla kendisine saldırılan bi deha. kendisine faydası ne olmuş ki? intihar etmediğine dair söylentiler var gerçi ama intihar ettiyse bu bi intihar değil cinayettir. toplum yüzünden dışlanmışlığın verdiği acıdır.

sonra heykellerini diksen ne fayda... adam acıyla yok olmuş.