• basarili, sikmadan olayi kotaran bir film. ama insan daha fazla detay daha fazla zeka pariltisi gormek istiyor.

kadinlar neden evlenir sorusuna da cevap vermistir ayrica.
  • filmi yaklaşık 1 saat önce izlemiş ve tek kelimeyle büyülenmiş olmanın, bir kaç kelimeyle de uykusuzluktan ve can sıkıntısından ne yapacağımı bilmememin etkisiyle kısa bir araştırma yaptım. amacım, film tarihsel gerçeklerle ne kadar örtüşüyor? bunu öğrenmekti.

sonuçlar şöyle geldi:

--- spoiler ---
    - turing, çevresi tarafından sevilen biriydi, iyi bir espri anlayışı vardı ve çocukları çok severdi.

- turing'in, tüm bu çalışma boyunca yanında (filmde hiç bahsedilmeyen) gordon welchman adında bir partneri vardı.

- yaptıkları makinanın adı "christopher" değil, "victory" idi. makinaya ismi ingiliz ordusu verdi ve turing'in bu konuda hiç söz hakkı yoktu.

- ordudaki hiç kimsenin makinanın çalışmayacağına dair bir endişesi yoktu ve kimse turing'i durdurmaya çalışmadı.

- turing, rus ajanı cairncross ile hiç çalışmadı. hatta hiç tanışmadılar bile.

- çapraz bulmacayla yeni eleman alınması fikri turing'e ait değildi.

- joan, çapraz bulmacayı çözmedi. zaten turing'in takımına dahil olmadan önce o üste çalışıyordu. turing'le de cambridge'deki öğrencilik yıllarından beri tanışıyorlardı.

- turing'in takımı hangi kodların kullanılacağına, hangilerinin almanlar çakmasın diye kullanılmayacağına karar vermiyorlardı. o işi mi6 ve menzies yapıyordu.

- ne turing'i gözaltına alan polis ne de ingiliz ordusu hiçbir zaman turing'in casus olabileceğini düşünmediler.

- turing intihar etmedi. ingiliz mahkemesi ona 6 aylık bir hormon tedavisi cezası verdi. öldüğünde ilaç tedavisi biteli 1,5 yıl olmuştu. tüm semptomları gitmiş, neşesi de çoktan yerine gelmişti. günlüğüne de libidosunun yeniden eskisi gibi çalıştığını yazmıştı. laboratuvarını pek temiz tutmadığı ve sık sık deneylerinde siyanür kullandığı bilinirdi. ölümü için en olası sebep, lab'da zamanla biriken siyanür gazından zehirlenmiş olması olarak düşünülüyor.
    --- spoiler ---

dahası da var ama ben burada bırakayım. bir de bu film "en iyi uyarlama senaryo" oscarı almıştı di mi?

tanım: neredeyse tamamen kurgusal ama izlemesi müthiş keyifli ve benedict cumberbatch'in oyunculuğuna bir kez daha hayran bıraktıran bir film.
  • muhteşem. sizi içine çeken, soluksuz izleten, bir an bile sıkmadan akıp giden bir film.
    benedict cumberbatch'ın oyunculuğunun adeta kusursuz olmasının da bundaki payı, göz ardı edilemez elbet.

ammaa...

filmden sonra bir kez daha emin olunan bir şey var. insanoğlu ne kadar gelişirse ne geliştirirse geliştirsin, eşcinsellikle ilgili düşüncelerde bir adım ileri gidilmediğini görmek, çok acı.
  • cumberbatch yine 10 numara olduğu bir yapımdır. sırf kendisinin üstün performansı için izlenebilir.
    yasal olmayan mecralarda kolaylıkla bulunabilir olmasına rağmen sinemada izlenmesi tavsiye edilir.

--- spoiler ---

filmde, en son intihar ettiği kesin bir dil ile ifade ediliyor ama buna yönelik çok kesin bulguların olmadığını dikkate almak gerekiyor.

--- spoiler ---
  • tarihin en önemli, en şiddetli geçen dönemindeki çok etkileyici bir hikaye ve kurgu ürünü muazzam bir yapıt.
  • filmin başından itibaren gözlerim dolu dolu izledim. savaşın korkunçluğunu birebir yaşadım filme. o kadar güzel kurgulanmış ki nefret ettiğim ingilizlere merhametle bakmama neden oldu film. tabiki sadece film boyunca. ama savaşın vehametinin ne ingilizi ne almanı ne de başka bir ülkesi var. her an ölümle yüzyüze yaşamak korkunç birşey. hele de yaşadığın ülkenin bağımsızlığı tehlike içindeyse. filmden sonra 1900'lü yılları düşününce kendimi oraya, herhangi bir yere koyup dehşet içinde kaldım. çok da geriye gitmeye gerek yok aslında. kafamızı çevirdiğimiz her yerde ismi olmayan savaşlar var. gökyüzünden bombalar hala yağıyor. haberimizin olmadığı işler dönüyor hala. işte, bizde yaşayıp gidiyoruz.

ve alan turing. en çok da yalnızlığına ağladım. ben hayranım bir yazarlara bir de en çok bilim adamlarına. sen bırak hayatını, herşeyi, kalk insanlığa bir faydam olsun diye çabala, sonra da boktan sebeplerle hayatını bitir. bu mudur yani.
    bari benim de bir faydam olaydı, böyle boşboş, sünepe sünepe yaşamayaydım.
  • her şeyden öte benedict cumberbatch'ı ve sherlock'u özleyenlerin izlemesi gereken filmdir. zaten bu adamı normal bir rolde görmeyi kaldırabileceğimi düşünmüyorum. böyle rollerin adamı ki normal bir adam da olmadığı röportajlarından anlaşılabiliyor.
    filmin işlenişi biraz yavan ve aceleye getirilmiş gibi görünse de etkileyici bir hikayenin olduğu aşikar.
    ihtiyaçlar, ister istemez icatları doğuruyor ve alakasız bir mevzudan bilgisayarın temeli atılabiliyor.
    özellike birdman'den sonra izleyince göze daha hoş gelebilir.
  • oyunculuklar iyi, işleniş vasat. çok süper bir film değil bence. son derece ağır. böyle çok etkileyen, vurucu bir yönü yok mesela.

daha iyi yapılabilirmiş sanki. konunun hakkını verememişler. imdb'deki gibi 8,2'lik değil kesinlikle.
  • --- spoiler ---

tüm film boyunca yerden toplanan toz siyanürün nereye bağlanacağını bekledim. ha şimdi kullandı ha şimdi kullanılacak derken bir yere bağlanamadan biten filmdi.
    gerçi harika bir filmdi. ama o siyanüre ben neden o kadar taktım bilmiyorum.
    o sahnenin ne gereği vardı?

--- spoiler ---

turing'in intihar şekline gönderme olduğunu belirten sayısız (çok şaşırdım) mesaj için teşekkür ederim.
  • çok şahane, öldük bittik diyemedik izleyenler olarak ama yine de tatmin eden bir film. belki de başlamadan önce beklentileri çok yüksek tuttuk o yüzden biraz dudak büktük.
hesabın var mı? giriş yap