şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ıı. dünya savaşı nazi almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. ingiliz istihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen almanların kullandığı enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, ingilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur.

    çözüm olarak ingiliz hükümeti deniz kuvvetleri komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör alan turing'dir. turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

    ünlü ingiliz matematikçi alan turing'i filmde benedict cumberbatch canlandırırken kendisine keira knightley, matthew goode, rory kinnear ve allen leech eşlik ediyor.
    buradan
  • her şey iyi hoş ilerlerken enigma çözüldükten sonra tarihin en büyük savunması olan stalingrad için ingiliz istihbaratı olmasa başarılı olamayacaktı sözü ile şahsım adına yerle bir olmuş filmdir.
    teşekkürler