şükela:  tümü | bugün
 • yuhanna 20:24-29 bölümlerinde anlatilan olaylarin resmedildigi eser.
 • "şüpheci thomas" anlamına gelen bir caravaggio tablosu. hz.isa'nın çarmıha gerildikten sonra yeniden dirilişine inanmayan thomas'ın, elini hz.isa'nın mızrakla delinen göğsünden içeri sokmadığı takdirde ona söylenenlere inanmayacağını söylemesinden etkilenerek yapmış caravaggio bu tabloyu. tabloda hz.isa yanında iki havarisiyle birlikte thomas'a parmağını göğsünden içeri sokmasına izin verirken görülür.
 • orijinal adi l'incredulita' di san tomasso olan tablo.

  bu tabloda isa'nin yuzunde, acisini karsisindakine cocukca bir utangaclikla ve bilgece bir yorgunlukla acan mutevekkil bir insan ifadesi vardir. insani sarsan da san tomasso'nun merak, saskinlik ve korku dolu ifadesinden ziyade isa'nin bu dingin ifadesidir. isa acisini kelimenin gercek anlamiyla acar bu tabloda ve tomasso'nun elini tutup parmagini kendi yarasina husu icinde daldirir.

  http://www.castelmeteo.it/…ulita_di_san_tommaso.jpg
 • bu tabloda thomas bir şekilde isa'nın gerçek isa olmadigina inandiginda, isa da "buyur daldir parmagini bak" dediginde, ve thomas da "bana uyar" diyip parmagi soktugunda isa'nın verdigi cevap manidardir "esas kutsalmis olanlar, gormeden inananlardir"(veyahut gormeden iman edenlere ne mutlu demistir ama oyle bir uslup takinacagini sanmiyorum isa'nin ben.. oldu olacak "ne mutlu hristiyanim diyene" de desin.. olmaz) der aziz yahya'ya gore isa.. tak verir ayari tomas'a.. afallar tomas goz yaslari icinde uzaklasir ortamdan..
 • caravaggionun bence en iyi eseri.burada isik o kadar etkileyici kullanilmistir ki her seyden suphe edebilirsiniz thomasin suphesi bile suphelendiricidir isa'nin dirilisine siz dahi inanmayip parmaginizi sokmak isteyebilirsiniz. ortada bir seyin suphesi oldugunu konuyu bilmeyen biri olsaniz bile hissedebilirsiniz
 • thomas’ın kontrol ettiği yara romalı bir askerin isa’nın çarmıhta ölüp ölmediğini kontrol etmek için böğrüne mızrak saplaması sebebiyle oluşan yaradır (diğer yaralar çivilenen eller ve ayaklardadır). resimde isa’nın şefkatli bakışlarıyla karşılaşsak da, yahya incil’ine göre aslında isa şüphe duyan thomas’ı azarlamıştır. caravaggio bu resimde de havarileri sıradan insanlar gibi göstermiştir, bunu hep yapıyor zaten.
 • "thomas'ın şüphesi" resmine dair

  konusu, batı sanatında sıkça işlenen incil'de geçen bir konudur. olaya göre isa dirildikten sonra havariler ile tekrar buluşur. bütün havariler onun yeniden dirildiğine inanırken, havari thomas (şüpheci thomas) inanamaz ve ikna olmak için isa'nın yarasına parmağını bastırır.

  resme dikkatli bakıldığında isa'nın yarasından başka bir yırttık daha vardır ki o da thomas'ın omzundaki kıyafet yırttığıdır. buda bize thomas'ın fakir olduğunu göstermektedir. burada asıl anlatılmak istenen zenginlik ve lüks içinde olan kilisenin bu hali kral ve aristokrat kısmı tarafından normal görülürken, toplumun büyük bir kısmı olan yoksul kesim için her zaman şüpheyle karşılanmıştır. sosyal toplum içerisinde oluşan adaletsizlik her zaman alt statüdeki insanlar için şüpheyle yaklaşılmaktadır.