şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü amerikalı yazar john grisham ın ülkemizde de geçenlerde piyasaya çıkan son romanı...kitap, insanların adalete bakış açısını değiştirecek nitelikte. alınız okuyunuz.
 • ronald keith adlı amatör bir beyzbolcunun bir kadına tecavüz edip öldürdüğü iddiasıyla yargılanmasını, suçlu bulunmasını ve idama mahkum edilmesini anlatan john grisham kitabı. ilk entry'de geçtiği gibi, bir roman değildir. gerçekte yaşanmış bir olayın bütün detaylarıyla anlatılmasıdır. kitapta keith'in yargılama aşamalarındaki fotoğrafları da verilir. kitabın sonuna doğru meraktan yerinizde duramazsınız. keith, masum olduğunu ispatlayabilecek midir yoksa bir masum olarak haksızca idam mı edilecektir?

  masum adam, john grisham'ın en iyi kitabı, idam cezası, yanlış verilmiş yargı kararları gibi konulara ilgi duyanların ilk okuması gereken kitap.

  not: merakınıza yenik düşüp keith hakkında ön araştırma yapmadan kitabı okuyun ve bitirin derim.
 • kitaptan uyarlanan yeni bir netflix dizisi. fragmanı ilgimi çekti, iki-üç bölüm şans vereceğim. 14 aralık'ta yayınlanacakmış.
 • izlemeye başladığım netflix türkiye dizisi.

  (bkz: masum adam)

  izlerken veya bitirirsem editleyeceğim.

  erken edit: john grisham "40 kitap yazdım, the innocent man sanırım 20. kitabımdı. bu benim kurgu olmayan tek çalışmamdı. daha önce hiçbir roman için o derinlikte araştırma yapmamıştım. the innocent man'i kurgu bir roman olarak yazmış olsam, okuyanlar büyük bir ihtimal ile inanmazlardı."

  hadi hayırlısı ..

  edit:

  bitirdim;

  evet olay haliyle üzücü bir dram. lakin belgesel yapım olarak bakarsak hiç akıcı değil. insanı şaşırtmıyor, meraklandırmıyor, bağlayamıyor.
 • başından sonuna kadar soluksuz izleyeceğiniz bir true crime. making a murderer, evil genius, the keepers, the jinx gibi serilere benzer.

  toplam 6 bölüm. muhtemelen bir günde izlersiniz.

  ne hayatlar var, böyle şeylerin yaşanıyor olmasına inanamıyorum.
 • making a murderer ile çok benzer bir belgesel serisi. yine küçük kasabadan bozma bir yerleşim yerinde polis ve savcıların bok yemesi sonucu onlarca yıl hapiste yatan masum insanlar anlatılıyor.
  making a murderer a göre daha kasvetli bir havası var.

  güzel seri olmuş.
 • (bkz: corpus delicti ben diktim)

  netflix türkiye'nin abuk subuk, süper kahramandan bozma, kitsch ötesi hakan: muhafız saçmalığı yerine, hukuk sistemimizdeki çarpıklıkları anlatan bir belgesel serisi yapmasını tercih ederdim. tabii, yerse. netflix türkiye, belgesel konusunda oldukça sıkıntılı, eksik, kabız. netflix orijinal yapımlı sürüyle belgesel varken inatla mutlu sonla biten, gerçekten uzak, çerezlik filmler yayınlamaya devam ediyorlar.

  --- spoiler ---

  the innocent man, 80'lerin başında oklahoma'nın ufak bir kasabasında işlenmiş iki cinayet nedeniyle hüküm giymiş dört masum insanın neler yaşadığını anlatıyor. akıl sağlığı yerinde olmayan, yoksul, eğitimsiz gençleri, sırf dosyalar kapansın diye yalan itiraflarda bulundurup hapse tıkıyorlar. biri, idamına beş gün kala tekrar yargılanıyor, biri 35 yıl hapis yatıyor; kısaca kaderlerine terk ediliyorlar. içlerinden biri, temyiz başvurusunu bile kendi yapıyor.

  sanki adamları hapse ben tıkmışım gibi bir vicdan azabı çektim. maktullerin aileleri için ayrı, yıllarca boşu boşuna hapis yatmış insanlar için ayrı üzülüyorsunuz. paranız ve tanıdıklarınız olduğu müddetçe, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, her türlü suçtan kurtuluyor, sizin yerinize masum insanların acı çekmesini sağlayabiliyorsunuz. hay ben böyle adaletin gelmişini de geçmişini de...

  adamlar sizi yıllar sonra "qandırdık:d" diye, cebinizde beş kuruş para olmadan salıyor. kimseden de hesap soramıyorsunuz. yaşlanıyorsunuz, yirmileriniz, otuzlarınız bok yere geçiyor ve dışarı çıktığınız zaman elinizde hiçbir şeyiniz yok. salıverilenlerden biri, maktulün ailesine ulaşıp "kızınızı ben öldürmedim." diyor hala. içip içip beş yıl sonra ölüyor. hele "umarım öteki hayat yoktur. bir daha yargılanmak istemiyorum." dediği zaman içim parçalandı, çok utandım.

  adamların hepsine tek tek sarılmak istedim. özellikle tommy ward beni çok üzdü. adam, sabıka fotoğrafında bile gülümsüyor. onu yıllarca, bok yere hapiste tutan, kaderine terk eden, şartlı tahliyesini reddeden insanlara rağmen, kimseye düşmanlık duymadığını söylüyor. yalnızca annesini özlüyormuş.

  ya allam yarabbim. :(
  --- spoiler ---
 • türün meraklıları için oldukça güzel bir belgesel. 6 bölüm hızlıca akıp geçiyor. benim bu belgeselden sonra aklımda oluşan en büyük soru, 1950-1999 yılları arasında türkiye'de verilen ceza mahkemeleri kararlarında ne ölçüde yanlışlıkların yapıldığı oldu. abd'de bu oran takriben %7 imiş. yani toplamda 90.000 mahkum işlemediği bir suçtan dolayı hapis cezası çekmekte. tabi bu istatiksel bakış açısı, bir de yanlış karar ve mahkumiyetin oluşturabileceği derin ve hüzünlü hikayeler var.
 • belgeseli varmış. izleyelim bakalım. remzi kitabevi'nden çıkan masum adam türkçe adlı kitabı şahaneydi. yalnız kitabı okuyacak olanlar orta kısımdaki fotoğrafları kitabı bitirmeden incelemesin. zira agır spoiler içeriyor.