şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: l'insulte)

filmekimi sayesinde izleyebildiğim 2017 yapımı lübnan filmi.
    yönetmeni ziad doueri. en iyi yabancı film dalında oscar'a en büyük aday. almalı da.
    a seperation etkisi bırakıyor bünyede.
  • belgesel gibi bir film. ortadoğu gerçeği mi dersiniz, laneti mi dersiniz... adı her ne ise; onu az çok anlayabiliyorsunuz.

genel fotoğrafın çok güzel olmasının yanı sıra her detay, her cümle, her bir küçük hareket müthiş dolu. oscar alır mı bilemem fakat; son dönemde izlediğim iyi filmlerden biriydi.

--- spoiler ---

tony'nin babasının: "savaşlar böyle sözler yüzünden çıkıyor" cümlesi öyle ağır öyle derin ki, yüzlerce sayfadan oluşan bir romana konu olabilir.

--- spoiler ---
  • bugün cgv arthouse da izleme fırsatı buldum. inanılmaz beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim.

zaman zaman tansiyon düşse de özellikle mahkeme salonu içinde olan bitenler sizi filmin içine alıyor. bir ara soluksuz izlediğimi fark ettim. en son mahkemede hakimin karar! herkes ayağa kalksın dediği sahnede neredeyse salonsa ayağa kalkacaktım *o kadar kaptırmışım kendimi. filmin sonunda öyle bir an geliyor ki hakimin kararını bekliyorsunuz ama ne karar açıklayacağının bir hükmü de yok. çünkü herkesin durumla ilgili bir öngörüsü ve kararı kafasında oluşuyor.

dava bittiğinde, kazanan da kaybeden de aynı şekilde rahatladı. dava bittiğinde kimse üzülmedi çünkü davanın bir tarafı olsun ya da olmasın herkes her şeyin farkında.

savaşların nasıl başladığını yaşayarak gördük bitince neler olacağını ya da böyle de bitebilir senaryosunu izlemiş olduk.

şiddetle tavsiye ederim, yabancı film kategorisinde oscar alır mı? neden olmasın.
  • filmi orta doğu gerçeğini iki karakter üzerinden harika anlatması nedeniyle çok sevsem de karakterler ile ilgili dertlerim var sevgili sözlük. tony'yi bu kadar sevdirmeye çalışmasına rağmen tüm hareketlerini bir travmaya bağlaması bence filmin milletin ruhuna işlemiş nefreti indirgedi. nefretin saman alevinden yangına dönmesi saniyeler alan topraklardaki hikayeleri anlatma başarısı nedeniyle yine de oscar adayı olmasına sevindiğim bir film. tüm dertlerimi şurada yazdım, merak edenler tıkırdatsın.