şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam ismi: the intellectual adventure of ancient man: an essay of speculative thought in the ancient near east (oriental ınstitute essays) plan chicago üniversitesi oriental studies tarafından yayınlanan bilimsel eser. türkçesi: eski insanın entellektüel macerası
  mitolojinin kaynaklarını inceler. mezapotamya mitolojisinin nasıl yunan ve roma mitolojisi içinde hayatını sürdürmyei başardığını görebilirsiniz. herşey birbiri ile bağlantılı. dinler de bu mitolojiden çıkan ürünlerdir. kitabın yazarları ünlü bilim adamları;
  (bkz: henri frankfort)
  (bkz: h. a. frankfort)
  (bkz: john a. wilson)
  (bkz: thorkild jacobsen)
  kitabın linki;
  http://oi.uchicago.edu/…/intellectual_adventure.pdf
  kitabı okumak için ileri derecede ingilizce vocabulary bilgisi veya sözlük gerekiyor.
 • türkçeye bir an önce çevrilmesi gereken, çıktığı gün alacağım kitap.

  adını, 3 ekim 2010 tarihinde yayınlanan tarihin arka odası programında murat bardakçı tarafından tanıtılmasıyla duydum. kendisi, türkçeye çevrilirse kitabın çok satacağı iddiasında bulundu.

  (hemen evimdeki muazzez ilmiye çığ'ın kitaplarındaki kaynakçalara baktım. galiba o da bu kitaptan yararlanmamış. daha doğrusu kitaplarında kaynakça kısmı yok.)

  murat bardakçı, özellikle gönül tekin'in konuk olduğu programlarda, dinlerin (özellikle islam'ın) kökenlerinin sümer, babil, mezopotamya mitololojisiyle ilişkilendirildiklerinde, hemen teleşa kapılır, bu programda bu konular konuşulmayacak, bunlar tehlikeli konular falan diyerek mevzuyu kapatırdı. kendisinin böyle bir kitabı tanıtıp türkçeye acilen çevrilmesini istemesi de çok dikkat çekicidir.
 • kesinlikle çevrilmemesi gerek. büyük olay çıkar