şükela:  tümü | bugün
 • cikmistir. ucretsiz izlemek isteyenler archive.org'dan izleyebilirler https://archive.org/…etsownboythestoryofaaronswartz

  ayrica amazon instant video'da satiliyor (mantigi neyse artik?) ve sinemalarda. aaron swartz'in cocukluguna dair bir cok goruntu de iceriyor, cok guzel belgesel. izlenmeli.
 • türkçe altyazısı divxplanet'e düşmüş olan belgesel.
 • bir insanın kız arkadaş seçiminin ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyan bir yapım. iyi bir insanın zor hayatını ve dünyayı değiştirmek için şartların her zaman harika olmasını beklemememiz gerektiğini gösteren bir belgesel.

  "ben evde televizyon izleyip çok para kazanırken bir madencinin kan ter içinde çukur kazması, kazmasa o akşam masasına yemek koyamayacak olması çok saçma geliyor. açıkça ortada ki dünya saçma bir yer."

  kendisi y jenerasyonuna örnek olması gereken kişidir. yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen, psikolojik sorunlarına rağmen dünya için eşitlik için insanlık için özgürlük için mücadele vermiş.
 • aaron swartz adlı dahi gencin çocukluğundan 26 yaşında intihar ettiği döneme kadar geçen kısa ama dünyayı değiştirme gücünde olan özverili hayatını anlatan belgesel.

  amerika'da mahkemeler hukuki dosyaları, belgeleri halkın erişimine serbestçe sunmuyorlar, avukatlar ve hukuki arşive ulaşmak isteyen kişiler sayfa başına kredi kartı ile belli bir ücret ödeyerek belge indirebiliyorlar. bunu internet üzerinden belirlenmiş bir firmanın sayfasından yapıyorsunuz. aynı şekilde bilimsel vb. olan yazın hayatı da bu şekilde büyük şirketlerin tekeline geçmiş, belirli siteler üzerinden ücretli bir şekilde herhangi bir bilimsel makaleyi, kitabı indirebiliyorsunuz.

  burada bilim adamları büyük şirketlerin güdümüne girmiş durumda, hukuk ve adalet sistemi de büyük şirketlerin güdümünde. yani her şeyi para yönetiyor, teknoloji ve bilim ideolojik birer aygıt olarak işliyor, kapitalizmin tekelinde. aaron swartz bu çarpık ilişkilere bu büyük firmaların sitelerine sızarak ulaşıyor ve kamuya ait olan hukuki arşivi, bilimsel ve kültürel yazın hayatını kamuya serbestçe, herhangi bir ücret almadan ve denetimsiz özgür bir şekilde ulaştırmak için uğraş verirken tutuklanıyor, yargılanıyor. daha sonra üstündeki baskılardan dolayı hayatına son veriyor. mutlaka izleyin belgeseli.

  (bkz: the ınternet's own boy; the story of aaron swartz)
 • belgesel gibi belgesel. torrent'de kaliteli versiyonu bulunuyor. iyi insanlar gerçekten erken ölüyor. buna en güzel kanıt aaron swartz
 • "o internetin öz evladıydı, eski dünya onu katletti."
 • cok kucukken bile kendini gosterip rss'i gelistiren ekipte yer almistir. yamulmuyorsam reddit'in de kurucusudur.
 • izledikten sonra aklıma, ileriki yıllarda yaşanacak ve dünyadaki kişisel özgürlüklerin sınırlarını belirleyecek bir "savaş" ihtimalini getirmiştir. internet kitleler üzerinde kişisel özgürlükler konusunda kolektif bir bilinç oluşturmakla kalmayıp, aaron swartz gibi kahramanların önderlerliğinde onları hükümetlerle karşı karşıya getirebilmeyi başarmıştır.
 • gecenin bir vakti hüzünlendirdi beni de.

  herkesin bilgiye özgürce ulaşması, dünyanın daha iyi bir yere gelmesi için çabalayan bir gencin uğradığı haksızlıkları, adaletsizlikleri anlatan belgesel. aaron reyis intihar etmeseydi daha çok çomak sokardı bu adaletsiz sistemin çarkına.
 • aaron swartzın bıraktığı mirası gayet güzel açıklamış olan belgesel. kesinlikle izlenmesi gerekiyor.