şükela:  tümü | bugün soru sor
  • burada das experiment ile aslında izleyicileri kudurtan oliver hirschbiegel insanın kafasında maksimum olarak saniyenin ondabirlik kadarından kısa bir süre çelişki yaratmayı başarabilecek ya da başaramayacak zorlama bir klişeye sahip gözüken bir amerikan kitabını ele almış, revaçtaki oyuncuların katılımıyla filmini çekmiş, kendisinden de bekleneceği gibi bunun gişeye etkisini araştıran bir deney yapmıştır.sonuç: das experiment misslang.
  • bayram gecesi can sıkıntısından hangi filmi izlesem diye sorular sorarken arşivde bir an gözüme çarpan "the invasion" ismi hemen "ben ben ben" diye bagiriyordu aldim izledim.. ve film bitti. sonuç mu? "allah belani versin" evet tek kelimeyle allah belani versin. invasion dedik, istila dedik beş para etmedi. tamamen hayal kırıklığı. bildiğin "virüs geldi. panzehir bulundu film bitti" hepsi bu. varsa yoksa eski filmler arşivden the crow'u çıkarıp izlemek lazım zira bu hayal kırıklığı ancak böyle giderilir.
  • izledikten sonra nerden geldiğini anlıyamadığım bir şekilde sol işaret parmağımda filmdekine benzer yapışkan bir zar oluşunca kıllandığım film.
  • olayın yavaş başlayıp, bir anda hızlı hızlı bittiği bir film. sıkıcı maalesef.
  • patriot uzay mekiği bir kaza yapar ve düşer parçaçıklarından bir virüs yayılır.virüs bulaşan insanlar duygusuz tabiri caizse ruhsuz oluyorlar.
    (bkz: ve olaylar gelişir)
    ben beğendim filmi.her şeye bir kulp takacaksak klişe olmayan film kırk yılda bir çıkıyor artık.

nicole ve daniel iyi gitmiş filme doğrusu.düşünüyor insan,gerçekten bizi biz yapan duygularımız vs. iyi bir şey mi herkes için yoksa kötü bir şey mi diye.
  • --- spoiler ---
    yönetmenin işbirlikçisi o çocuk anasının kalbine iğneyi saplayana kadar bizim kalbimize inecekti neredeyse.. kadın demiş işte uyuyuverirsem hemencik saplayıver diye, ne diye bekleyip de seyircide gerilim yaratıyorsun, çıkarın nedir aptal velet!
    --- spoiler ---
  • avatar the last airbenderın üçüncü kitabının* 10. bölümünün adı
  • başarılı bir gerilim. zaten nicole kidman'ın o bakışlarını görünce insan bir refleks olarak geriliyor. (ya da bu the others'tan kalan bir alışkanlık. bilemiyorum.) bir de altına bir uzaylı istilası teması yerleştirince zaten çıkan sonucun kötü olmaması garantileniyor.

evet, belki zevk alabilmek için beklentileri biraz düşük tutmak gerekiyor. kendine özgü yanları çok fazla değil, yani bir 28 days later gibi kendine ait ortam ve mantık setleri kurgulamıyor. hemen tüm olaylar alışkın olduğumuz şeyler. ama tüm bu olağanlığın içinde kendine özgü bir tat yakalanmış. aralara da güzel mesajlar ustaca serpiştirilmiş, fazla göze batmadan işlerini yapıyorlar. seyretmeye değer.

--- spoiler ---

artık insanların "bi tepişmeden duramamaları", ve bunun sonucunda her ellerini attıkları seyi kurutmalarına uzaylılar bile seyirci kalamaz. şu insanları bir kurtaralım duygusuyla herekete geçerler. öncesinde ise bir yemekte, insanların özlerinde hayvansal güdüler tarafından yönlendirildiğini, insan doğasındaki bu tip gaddarlıkların* insanı insan yapan temel değerlerden olduğunu, toplumsal gelişme kültür vs.'nin bunu değiştiremeyeceğini idda eden rus konsolosuna; hala insanlık için umut besleyen humanist/feminist psikiyatr nicole kidman gereken cevabı vermiştir. gerçekten de uzaylılar insanları ele geçirdikçe, insanlar arasındaki tartışmalar kavgalar gürültiler -orta doğu'dan referanslarla- ortadan kalkmaya başlar ve o hep başarmak için uğraştığımız insanlar arası birlik-bütünlük tam anlamıyla sağlanır. duygular ise bu uğurda feda edilmesi gereken küçük bir ayrıntıdır. yalnız, bu sürece tanık olan kahramanımız insanlığın çok şey kaybettiğini fark ederek uzaylılara karşı savaşmaya başlar. neyse savaş kazanılır ve haklı çıkan rus konsolosun sözleriyle film biter:

"in the right situation, we are all capable of the most terrible crimes. to imagine a world where this was not so... where every crisis did not result in new atrocities... where every newspaper is not full of war and violence... well, this is to imagine a world where human beings cease to be human. "

--- spoiler ---
  • baslayamadan biten film... herkes herseyin farkina varmisken basroldeki dangalaklarin olayi metroda surda burda duyduklari film... kliselerin bile etkileyici kullanilamadigi film... guzeller guzeli nicole kidman icin bile degmeyecek film... sinemayi felan birak, divx olarak indirilmesi bile gunah olan film...
  • senaryo ortaya, equlibrium,28 days after,the matrix karışımı, felsefi yönden zengin şukela bir film çıkmasına gayet elverişliyken,inanılmaz derecede harcanmış.filmle ilgili tek güzel şey nicole kidman,onun da oyunculuğu değil kendisi inanılmaz güzel bu filmde.