• bende en kısa sürede şaşı bak şaşır görüntüleri içeren ve üç boyutlu gözlüklerle okunacak algı ve iş dünyasıyla alakalı bir kitap yazma isteği doğurmuş icraat.

kitabı 30 dolardan satıp, sonraki seminelere de adambaşı 1000 dolar fiyat çekmezsem adam değilim. bir nesilde travmalara sebep olan mega hafıza ile dalga geçip (bkz: poster iti) buna para bayılacak olan da varsa şimdiden kafasına sıçayım.

edit: zam yaptım aq
  • derren brown versiyonu daha eğelenceli olan zımbırtı.

http://www.youtube.com/…0x4mcd5xrlo&feature=related
  • daniel kahneman'ın hızlı ve yavaş düşünme kitabında okumuştum bu deneyi. kitapta bahsedilen birinci sistem, ikinci sistem olayına girmeden zihinlerimizle ilgili iki önemli olguyu açıklıyor bu deney: ''aşikâr olanı göremeyebiliriz, aynı zamanda körlüğümüze karşı körüzdür.''
  • 2010 yılında çıkmış bir kitap
    (bkz: the invisible gorilla and the other ways our instutions deceive us)
    (bkz: chritopher f. chabris)
    (bkz: daniel j.simons)

şimdi ben yorumlama kısmına geçiyorum
    1-kitap ntv yayınlarından çıktı 2012 yılında sanırım şuan 3-4 baskı yaptı
    2- kitabı ben ekonomi kitabı sanarak aldım fakat psikoloji kitabı çıktı

yukarda bir arkadaş deneyi vermiş efendim
    bu iki eleman psikolog ve bu alanda son yıllarda çok ses getirmiş bir deney var oda görünmez goril deneyi

özet olarak bir basket sahasında çocukların yaptığı pasların sayısını videoda sayın dendiği zaman video da çocukların arasına goril giriyor ve videoyu izleyen kesim o gorili fark etmiyor
    kitapta bu konu hakkında deneklere ,basit gelse bile genede yapılamadığı konusunda argümanlar var ve zeka ile alakalı bir durum değil diyorlar harvard ,oxford buralarda da yapıyorlar bu deneyi:sonuç değişmiyor!
    kitap bu deneyi bulan 2 psikoloğun ulan makalelerde ekmeğini yedik ,konferans konferans dolaştık birde kitabını basalım demesiyle olmuş sanırım bu deneye ek çalışmalarını da sunuyorlar

kitap bana yetersiz geldi bilimsel bir şey açıklamak için bireysel örnek verilmesini biraz saçma buldum
    adam bir olguyu ispatlamak için gazetelerde olan olayları; john şöyle böyle dedi, kevin da o saatte böle böle yapınca ;bunuda böyle böyle anlatırız falan diyor

üzerinde çok uğraşmamışlar bende yarıdayım da yüzeysel okuyup bitiricem zaten malum (bkz: ntv yayınları) bir kitabıda güzel çıksa ,dişimi kırarım
    bana da ntv yayınlarından indirim çeki geldi diye illa bir ntv yayını almak zorunda olduğum için aldım
    bilimsel içerikli bir kitaba (bkz: goodreads) de 10k yorum görünce şaşırarak aldım ama tabi ntv yayınları da biraz batırmış ,çeviride kötü çıkınca ortaya kötü bir çalışma çıkmış gibi ama malum daha yarıdayım fakat çok ref var çok not var ordan oraya atlıyor paso
    çokda iyi bir kitap değil ama

-algıda seçicilik
    -bellek yanılsaması
    gibi konulara ilgi duyanlar için son dönemde popüler olmuş bir deneyi bulan adamların bir kitabıdır efendim
hesabın var mı? giriş yap