şükela:  tümü | bugün
  • türkçesi şikago mezbahaları olarak yayınlanan upton sinclair romanı.
  • upton sinclair in müthiş eseri.kitabın bir yerinde "bu mezbahada domuzun çığlığından başka, her şeyinden faydalanılır" mealindeki cümle çarpıcıdır.
  • los angeles'ta yüzde 100'ünü zencilerin oluşturduğu, bir beyazın girmesinin kendisi için tehlikeli olabileceği mahalle. new york'taki harlem'in batı yakasındaki şekli... ancak harlem kadar büyük değil

oturanlar isminden dolayı kötü bir imaj yaratıldığını belirtmiş ve ismi 16 yıl önce, mahallenin karşısındaki güzel baldwin tepelerinden dolayı baldwin village olarak değiştirilmiş ama herkes hala the jungle diye biliyor.
  • onur saylak'ın yazıp yönettiği 15 dakikalık şu kısa filmdir. amerikalarda festival festival dolaşırken türkiye'de adının bile duyulmaması ise üzücüdür. duyurduğu için okan bayülgen'e ve dada programına teşekkürler fakat hala nerede izlenir hiçbir fikrim yok.
  • yönetmenliğini onur saylak ve doğu yaşar akar'ın yaptığı, senaryosunu hakan günday'ın yazdığı kısa film.

linkten izlenebilir.
    https://vimeo.com/143110981
  • litvanyalı göçmenler üzerinden amerikadaki vahşi kapitalizmi anlatan okunası bir kitap. kitabı sahaflarda bulabilirsiniz türkçe yeni baskısı üzgünüm ama yok.

kitabın yazarı upton sinclair her ne kadar işçilerin kötü çalışma koşullarını topluma anlatmak istemiş olsa da kitabın toplumdaki yankısı mezbahalardaki hijyen şartlarını sorgulamak şeklinde olmuştur.

upton sinclair kitap hakkında şöyle demiştir: ''ben toplumun kafasına hedef aldım, attığım yumruk midesine geldi!''
  • türkçeye şikago mezbahaları olarak çevrilmiş upton sinclair romanı.

mezbahalarda yaşanan hayvan kesimi çok küçük bir kısımda anlatılmış. evet çok rahatsız edici; ama çok kısıtlı bir kısım. dolayısıyla kitaptan beklentisi bu tarz bir şey olan varsa, beklediğini bulamaz.

gerçi beklediğimi ben de bulamadım. kalın kitapları okumayı seviyorum. kalın kitaplarda karakterin nereden nereye geldiği, bir melekten bir canavara nasıl dönüştüğü çok daha iyi anlaşılıyor. bu kitapta da jurgis'in dönüşümü anlatılıyor. insan hayatının dönüşümü bana her zaman etkileyici gelmiştir; fakat bu kitaptan hiç etkilenmedim ben. sürekli dram, dram, dram. sonuçta kurgu kitap, yaşananlar gerçekçi olmak zorunda değil. kitabı beğenmememin nedeni gerçeklikten uzak dram değil; sürekli yaşanan dramların bir yerden sonra yavanlaşması, sığlaşması.