şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adini hatirlayamadigim bir eblehin her bolumde once dayak yiyip sonra da bay miyagi'den tekrar karate yapmayi ogrendigi film.
 • bay miagi rolünde ki elemanın oscar a aday gösterildiği film.
  cilala parlat geyiğiyle hayatımıza yön vermiştir.
 • daniel san'di cocugun adi. allah bilir bir soyadi da vardi ama ben hatirlamiyorum. ilki guzeldi, ikincisi fena degildi ama artik ucuncude yeterdi.
 • başrolünde genç yetenek[!] ralph macchio'nun daniel(san) ismiyle rol aldığı ve karateye yetenekli, hırslı bir gencin, bir çok filmin "usta"sımiyagi san (bkz: robert ito)' la sürekli öğrenmek paralelinde ilerleyen ilişkisini; herkese soğuk dawranan, etliye sütlüye karışmayan yalnız kişi miyagi'nin, daniel'i kendi oğlu ya da bonzai'si yerine koyması, daniel'in habire açtığı belalara ses çıkarmaması, ona süper hareketler öğretmesi, habire gündelik işler yaptırarak, teknik öğretmesi çerçevesinde anlatan film. daniel'in, müsabakalara katılıp nüfuzlu karate okulu öğrencilerini dövdükten sonra şampiyün olması, bayırdan bir kız sevmesi, lüks arabalarda bizi özendirerek gezmesi gibi hikayeler barındıran, karate dolu gençlik filmi.

  asıl oyuncuların bulunduğu 3. seri'den sonra, karate kid 30'a kadar ilerleyen film, o vakit genç nesile, karate ruhu aşılamış, dur ya mahallede beni döwenlere karşı karate'ye gidiim" gazı wermiştir. her bölümünde bir başka kıza vurulan daniel'in maceraları "yeni sevgili"yi kabullenmenin, vurdu kaçtı olmanın seciyesizliğini de genç bünyelere aşılarken, 1. macerasındaki kız herkeste hayranlık uyandırmıştır (bkz: elisabeth shue). yönetmenini merak ettiğim 2. bölüm, japonya'nın dip köylerinde geçen, görselliğin doruğa çıktığı, macera, kurgu, yönetim, ambians olarak en kaliteli bölümdür. sokaklarda satılan, çubuğu el içinde yuwarlandığında “dıbıdıbıdıbı” diye ses çıkaran alet de, bu bölümdeki "dawul hareketi"nin sembolü olarak hafızalarımıza kazınmış, türkiye pazarına girmiştir. yine birinci bölüme dönersek, sağ ayak gösterip sol ayak vurma tekniği de, yüzbinlerce kez, gençler tarafından denenmiş ve dayak yemelerine sebebiyet vermiş olsa da, halen kimi bünyeler tarafından uygulanmakta, daha kötüsü bugün bile espri(!) değeri taşıdığı düşünülerek amerikan filmlerinde, kata kuta hareketleri esnasında tatbik edilmektedir.

  way be. alien serisini yazmayı tercih ederdim... dur onu da yaziim.
 • (bkz: karate can)
 • hasi ile sinek yakalayabilen eleman. bay miyagi bile becerememisti.
 • 94 yilinda "the next karate kid" isminde devami cekilmis olan film. bu filmde bay miyagi ile beraber 1999 yilnda boys dont dry filminde yildizi parlayacak olan hilary swank oynamis ve bizzat karate yapmistir.

  fimin bir yerinde miyagi kiza dans elbisesi alir, sonra kiz elbiseyi giydikten sonra miyagi'ye gosterir. miyagi kizi elbiseyle cok begenir, hatta oyle begenir ki agzindan sular akar ve bi takim ayip seyler yapacak diye korkarim. neyseki olmaz, yolumuza devam ederiz. (bu aksam disney channelda izledim canim sikildigi icin)
 • ilk filminde "kid" olan, ikincisinde "boy" olan, ve üçüncüsünde ise artik iyice kart "man" olan ve hayatinda kötek yemekten sebep karate saplantisi olan daniel adli insanin miyagi adli sensei'ye siğinma a$amasinin film $eklinde anlatildigi benzer seneryolar bütünü. davul tekniği, uçan kiliçbaliği kuyruğu vuru$u, aman çaydanlik buhari elimi yakti vuru$u, kapici himmet efendi yeri süpürüyo vuruş gibi gerçek hayatta deneyip de bitaraflarinizi morartip burkabileceğiniz yanli$ örnekler sinsilesi.
 • (bkz: karate kit)
 • filmdeki takdir edilmesi gereken noktalardan biri daniel sanin futbol oynamasidir hatta futbol topuyla kiz tavlamasidir (bkz: kiz tavlama teknikleri)
  ama hep dayak yiyip de gerizekali bir hareketle kupa kazanmasi tam bir denyoluk...