şükela:  tümü | bugün
 • stanley kubrick'in bir filmi.
 • (bkz: killing)
 • stanley kubrick'in ilk stüdyo filmi; bu filmden sonra kubrick'in ismi hollywood'da öğrenilmiş.

  vakti zamanında her genç mahkum gibi, mahpustan çıktığında soygun yapmak için çete kurmaya karar veren alcatraz'dan çıkma "eski" bir mahkumun, özensiz planının ve sinsi banka kasiyerinin yüzünden başına gelenleri haşyetle izleriz.

  film boyunca, 30 saniyede bir perspektif değiştirilerek, zamanınına göre çok farklı bir anlatım tarzı denenmiştir, soygun filmleri arasında müstesna bir yeri bu olan film, film-noir temaları da taşımakta, bunun yanı sıra tarantino'nun reservoir dogs'una referans gösterildiğini de belirterek örtüyorum entry'i.
 • 1956 yapımı siyah beyaz bir kubrick filmi.olayları 3.şahıs agzından anlatan bir filmdir.zaman ve mekan belirterek geri dönüşlü anlatımı ile tarantino'ya büyük ölçüde esin kaynagı olmuştur...
 • eski klasik filmler, simdilerde "klise" olan biçok sahseyi barındırmasından ötürü sıkıcı olmasına rağmen; kubrick amcanin 1956 tarihli bu filmi, nerdeyse yapımından yarım yüzyıl sonra izlenirken bile surukleyici olmayi basarabilen ender yapitlardandır.
  kurgusu, diyalogları, aynı sahnelerin farklı karakterlerin gözlerinden anlatılısı ve tabiki birbirlerine silah çeken insanların varlığı gibi özellikleriyle, tarantino daha portakalda vitamin bile değilken çekilen bir film için düşündürücüdür, değilse de olmalıdır...
 • lionel white'ın 'clean break' adlı romanından uyarlanmış olan ve kubrick'in henüz 27 yaşındayken yazıp yönettiği film. tarantino ne zaman izlemiştir bu filmi bilinmez ama hemen hemen tüm filmlerinde the killing'in etkisini görmek mümkün. filmi izledikten sonra pekçok flashback yaşıyo insan, eşşolueşşek tarantino demekten kendini alamıyo. kubrick, izleyenlerin kafasına kendi ismini kazımaya çalışmış ki filmdeki yarış atlarından birinin adı stanley k. ayrıca satranç hastası olan yönetmen en özlü replikleri de kahvehane kılıklı bi yerde işi gücü satranç olan ve adi suçlar işleyen karaktere söyletmiş:
  ''bu hayatta diğerleri gibi olman gerektiğini henüz öğrenemedin.
  sıradanlığın mükemmelliği. ne daha iyi, ne daha kötü. bireysellik tehlikelidir ve daha beşikteyken yokedilmelidir.
  dostlarımız ancak bu şekilde rahat hissedebilir. sık sık bir gansgter ile sanatçının kitlelerin gözünde aynı şekilde göründüğünü düşünürüm. saygı duyulur ve kahraman gibi bakılırlar. ancak en büyük olduklarında yokolduklarını görmeye canatan diğerleri hep vardır''.
 • artension'ın sacred pathways albümünde yer alan şarkı. beste vitalij kuprij, sözler ise john west'e ait.

  dark cloud is covering the sky
  and i feel, now there is no end in sight

  don't turn and run away
  you'll never know
  won't let you leave this place
  no, not alive!

  come and join the killing
  not without a fight
  welcome to the killing
  you won't leave with your life

  broadheads are sharper than a knife
  at full draw, and i've got you in my sights

  don't turn and run away
  you'll never know
  won't let you leave this place
  no, not alive!

  come and join the killing
  due respect for life
  welcome to the killing
  you won't leave with your life
 • (bkz: kilink)
 • --- spoiler ---

  soygun sırasında hipodromdaki görevli paraları çuvala doldururken ve johnny clay* paraları çuvaldan çantaya transfer ederken dökülen az miktarda para bile beni rahatsız edip, "dökmeyin lan güzelim paraları sokağa, her centi önemli onların." dedirtmişken* bana, o havaalanındaki düşen çanta beni johny clay'in düştüğü durumdan beter etmiştir.

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)

  --- spoiler ---
 • oldukca gec kesfettigim bir mihenk tasi. ileri ve geri zaman atlamali kurgu, haddinden fazla hareketli (ama rahatsiz etmeyen) kamera, film noir'e yakin yapisi, dis ses (narrator) kullanimi ve oyuncu yonetimi ile (ozellikle veznedar ve karisi) zamanin en onemli filmidir. ilgnctir, son 15 yilin en gozde anlatim teknigini bundan 50 yil once kullanmistir kubrick. ve daha ilginci belki de tarantino kullanana kadar (ki o da mukemmel kullanmistir ayri) kimse bu anlatima cesaret te edememiştir. tarantino'nun reservoir dogs, pulp fiction ve bir butun olarak jackie brown'da selam durdugu bir filmdir. her nekadar gec kesfetmis olsam da, bir bakimdan bu filmlerin gec kesfi gunumuzde artan salak sacma filmler nedeniyle sinemadan soguma hissinin gecip, yerini sinema buyusuyle sicacik olma hissine gark olunmasini saglamasi bakimindan faydalidir.

  ozellikle filmin sonunda karakterin yasadigi cokus oldukca vurucu olmussa da veznedar ve karisinin oyunculuklari ders niteligindedir.
hesabın var mı? giriş yap