şükela:  tümü | bugün
 • israilli nadav lapid’in cannes’ın eleştirmenler haftası’nda dünya prömiyerini yapan, sarsıcı ve son derece rahatsız edici bir toplum eleştirisi sunarken ustaca kurduğu kışkırtıcı sinema dili ile çok konuşulacak filmi.
 • prömiyerini sundance film festivalinde yapıp, yönetmenine en iyi yönetmen ödülünü getiren 2018 yılı yapımı, sara colangelo filmi. film, sanata ve edebiyata tutkun bir ana okulu öğretmeninin (maggie gyllenhaal) sınıfında bulunan 5 yaşındaki oğlan çocuğunun yeteneklerinden etkilenmesinin ve toplumun yaratıcı kişilikleri ezme başarısının hikayesi.
  https://www.imdb.com/title/tt6952960/
 • sara colangelo'nun ikinci uzun metraj filmi. 2018 yapımı film, aslında netflix yapımı ama türkiye'deki dağıtımcı daha önceden almış olsa gerek netflix türkiye'de değil de vizyonda izlenecek film... 5.5 yaşındaki öğrencisinin dahi olduğunu düşünen ve onun hayatına etki etmek isteyen bir anaokulu öğretmenini ele alıyor öyküsü. aynı zamanda şiir yazmaya çalışan anaokulu öğretmeni lisa (maggie gyllenhaal) şiir (shi) filmini de anımsatıyor.

  shi filmini şöyle anımsatıyor. o filmde yaşlı kadın ancak doğayı ve psikolojiyi deneyimlediği zaman şiir yazabileceğini öğreniyordu. burada da küçük bir çocuğun aslında çok şey deneyimlememesine rağmen 'sezgisel' olarak şiir üretebileceğini görüyoruz. çünkü ruhu henüz toplumla kirlenmemiş bir varlık olarak saf bir şeyler üretebiliyor. keza shi filminde de liseli kızın psikolojisine girmeye, onun kirlenmemeye çalışan ruhunu anlamaya çalışarak dünyaya şiir penceresinden bakabiliyordu kadın. ve işte bütün bu filmler bizi ülkü tamer'in " şiir ölümün gölgesidir, / yaşamanın örtüsü / çocuğun savunmasıdır şiir." dizelerine götürüyor. meh meh meh.

  çok sade, duygusal, çocuk gelişimi açısından fikir verici ve beklentiler, kıskançlık, ailevi ilişkiler, şiirler üzerine düşündürücü bir yapım yani. zaten bir filmde çocuk olmayagörsün, kanmaya müsaitim ben, 2018'in en iyi filminin the florida project olduğunu düşünen biri olarak...

  --- spoiler ---

  film bitince kafanızın içinde, çocuğun ağzından dökülen "i have a poem, i have a poem" cümleleri yankılanıyor bir süre

  --- spoiler ---
 • diğer ülkelerde netflix'den izlenebiliyor ama netflix türkiye'de uzun bir süre sonra yayınlanacak sanırım. yayın hakları netflixin ama türkiye'de bir film festivalinde sinemada gösterildiğini hatırlıyorum. yine hüsran. hadi dizileri geçtik de filmlerinizi aynı yayın tarihinde koyun bari şu platforma.
 • beklentimin fersah fersah üzerinde çıkan film.
  --- spoiler ---
  isminden de anlaşılacağı üzere, film aslında şiir dehâsı çocuk değil, onun öğretmeni hakkında.
  yolun sonuna uzak olan, yolun sonunun, arkasında kalanlar hakkında...
  --- spoiler ---
 • filmekimi'nin konuşulmayan ama bana sorarsanız en iyi filmi. o kadar değerli, o kadar önemli bir konuya değiniyor ki film üzerine tez yazılabilecek bir konuyu birkaç paragrafa sığdırmak çok zor. heyecanımın izin verdiği ve anlatabildiğim kadar: tık

  bir çocuğun kaderini keşfetmekten bahsediyor film. bir çocuğun 70 yıl boyunca hayatını değiştirebilecek bir keşiften. içimizde saklı olan yetenekten. bu çok çok önemli. dünyaca binlerce insan kendi yeteneğini keşfedemeden, sıradan bir hayat yaşayıp ölüp gidiyor. neden? aileleri, öğretmenleri, bakıcıları, sokaktaki insanlar o çocuğa yardım etmek istemediği, ciddiye almadığı, sözlerine kulak vermediği için.

  bu hayatta jimmy’den binlerce var. siz de belki onlardan birisiniz. çünkü bu hayatta lisa’lardan çok az var. sizin elinizden tutacak, sizi anlayacak, keşfedecek çok az insan var.
 • "ı am an idealist. ı don't know where ı'm going but ı'm on my way."
  - carl sandburg

  --- spoiler ---
  filmin tamamı final sekansı için izledik anlaşılan. değdi de

  çocuğun yeteneğini fark ettikten sonra, lisa karakteri filmin sonuna kadar aşığına doğrultacağın türden temaşası esnasında yarı aralık pembe dudaklarından soluduğu nemli ılık nefesi ile bilinçaltımıza kötü mesajlar yolladı. çocuğa 'dokunmasını' gerginlikle bekledik. film devam etseydi belki

  finalde çocuk, kaderinin amcası gibi olacağını garantileyen cümleyi 2 kere tekrarladı:
  "i have a poem"

  --- spoiler ---