şükela:  tümü | bugün
 • martin scorsese'nin 1983 tarihli, robert deniro ve jerry lewis'li filmi. bir komedyen olmaya heves edip hayallerde yasamaya baslamis ibine deniro, unlu tv komedyeni lewis'i kacirir, oraya kadar zaten bayagica gelismis olan olaylar, kacirma hadisesinden sonra nihayetlenmeye yuz tutar. acaba ibine deniro'nun hayalleri gerceklesecek midir?

  televizyon eki dublajindan vazgecip iki gidim laf etmek gerekirse film hakkinda, scorsese+deniro gibi bir ikiliden hic beklenmeyecek bir alanda top kosturan bir filmdir. deniro'nun oynadigi karakterin tipik scorsese karakterleriyle hicbir alakasi yoktur. annesiyle ayni evde yasayan, yasini basini almasina az kalmis, bi sekilde norman bates'e benzetesim gelen, inanilmaz hayalci birini canlandirir deniro. bu hayallerini gercek etmek icun ugrasmasini, husrana ugradi ugrayacak cizgide ilerleyen seyrini takip ederiz. scorsese filmografisinden bir karsilastirma yapmak gerekirse; sorunlu karakteriyle ozdeslesisimiz ve onu takip edisimiz baglaminda taxi driver'i, scorsese filmlerinin tasvir ettigi cevrelerle alakasizligi baglaminda after hours'u andiran bir yapittir.
 • robert de niro için bazı sahneleri tekrar tekrar izlenesi filmdir. taxi driverda ayna karşısındaki performansın bir üst basamağına çıkmış kendi kendine oyunlar oynamıştır. özellikle maketleri öpmesi onların yaptığı hayali şakalara gülmesi kendi kendine hıttırı bıttırı konuşması bana biraz kendimi hatırlatmıştır*. annesinin öteki odadan "rupert niye bağırıyosun delirdin mi?" diye inlemeleri de kendi annemi hatırlatmıştır naçizane. mimikler koparıcıdır. başucu eseridir.
 • iğneleri, göndermeleri ve esprileriyle gayet izlenesi bir scorsese & deniro filmi. şahsen özellikle rupert'ın* jerry'ye* telefonda karşısındakine ne söyleceğini pankartlarla gösterdiği sahneye bayıldım..
 • sinema tarihinde "the" king of comedy mack sennett'in nickidir
 • robert de nironun fılmde, ılk defa gırıyo oldugu kanal bınasının (ıtılerek acılan) kapısını once kedınısıne dogru cekmesı, sonra da ıterek acması benı bıtırmıstır.. fılmden aldıgım keyfı katmerlemıstır..
 • -evvela; filmin adı neden the new king of comedy değil? zira filmde sürkeli bu ifade kullanılıyor..-

  yönetmeninin martin scorsese olduğunu bilmeyen birine "lan bu filmi scorsese yönetti." dendiğinde, şaşırtacak film. r.d.niro dahil, masha * karakteri dışında parıldayan oyunculuk sezemedim bu filmde. yönetmen hiç yok; bilmiyorum hakkında birşey yazasım da yok pek.. yazmıyorum lan.
 • (bkz: barriers to entry)
  "better to be king for a night than schmuck for a lifetime"
 • 31.05.2005 salı gunu, komedı fılmlerı kusagında cnbcede gosterılıcek olan martin scorsese fılmı..
 • robert de niro'nun finalde söylediği "bir günlük kral olmak, bir ömür ahmak olmaktan daha iyidir" sözleri üzerine kurgulanan eser.
 • cnbc-e'nin isminden yola çıkarak, komedi filmi olduğunu sandığı ama daha çok drama ögeleri barındıran martin scorsese filmi.
hesabın var mı? giriş yap