• başına "ulan konusu gayet ortada olan bu filmden bu kadar süper ne çıkabilir ki?" önyargısıyla oturup "vay anasını" yargısıyla kalktığım bir film oldu. özetleyecek olursak colin firth ve barbossa* döktürmüşler. en iyi film oscarını almazsa cidden yazık olur.
  • colin firth'e a single man'den sonra tekrar hayran olmami saglayan guzel film. performansi odullendirilmesse haksizlik olacak gibi.
  • bu seneki oscarlara basit konulu ama mukemmel icra edilmis filmler damgasini vurmakta sanirsam: black swan'i izlemedim, yakin zamanda izlerim, the fighter ve the social network de bu sifata uygun filmler. the king's speech de kesinlikle oyle; 2 saatin nasil gectigini anlamiyorsunuz adeta, en sonda kral ve onu etrafinda dinleyenler gerilirken siz de geriliyorsunuz. colin firth zaten mukemmel bir is cikarmis; cok zor bir rolu mukemmel bir sekilde oynamis, takdir edilesi. yer yer eglendiriyor, yer yer "yahu krallar da aci cekebiliyormus demek bunca debdebeli sarayin icinde bile olsalar" diye dusunduruyor. mutlaka izlenesi.
  • mükemmel film,bir insanın en içten korkularına , hayal kırıklıklarına, gülmesine, ağlamasına ortak etti bizi ...
  • ağır ve pastel bir havada ama hiç de sıkıcı olmadan işleyen, bizde olsa; "vay padişahı acz içinde gösterdiler, tiz linç edile" denilecek kadar gerçekçi ve yalın anlatımlı, etkileyici monarşik film.
  • filme başlarken genelde duyulan "ya 2 saatimi boşa harcarsa" şüphesini geride tek bir iz bırakmadan silen 13 oscar adayı film.
    başka ellerde çekilse belki de tahammül edilemez, bitmesi için bile beklenemeyecek bir konu gayet sürükleyici bir şekilde aktarılmış. ingiliz kralı'nın halkını selamlarken görülen heybetinin arkasındaki insanı yönü en güzel şekilde tasvir etmişler. "kekeme kral" gibi bir konu dediğim gibi belki çabucak akla gelebilecek bir fikirken, gerçek bir hayattan alınmış bir kesit olunca filmin içine daha çok giriyorsunuz. belki klişe sayılabilecek hikaye parçalarının gerçek oluşu filme bakış açımızın değişmesini engelliyor. ayrıca lionel'in hayatına dair gereksiz ayrıntılara da yer verilmemiş olması filmin dağılmasını engelliyor.
    peki filmin ödül getirisi ne olur? en başta bence en iyi film ödülünü yar etmezler. amerikalıların dünyaya son hediyeleri facebook'u anlatarak jürinin karşısında 1-0 önde başlayan bir the social network, yılın en büyük sansasyonu inception ve beklenmedik bir çıkışla "acaba?" diye düşündüren bir black swan. gerçekten zor.
    ama oyuncular açısından şanslarını daha yüksek görüyorum. özellikle colin firth benim favorim diyebilirim. geçen sene a single man ile yine harika bir performans sergiledikten sonra alamamıştı ödülü. bu sefer eve ödülle döner. geoffrey rush ise oynadığı karakter dolayısıyla gönüllerde tahta çıkıyor. helena bonham carter ise gönüllerimizde her zaman marla singer olarak kalacak belki ama kendisini kraliçe ve kendisine majesteleri, hanımefendi diye hitap edilmesini isteyen biri olarak görmek güzel bir duygu oldu.
    sonuç olarak izlenmesi gereken, beklentilerinizi aşabilecek güzel bir film.
  • sonu başından belli bir konu ancak bu kadar sürükleyici ve kraliyet ailesi, dönemin ve ailenin kültürü bu kadar abartısız, ağdasız ve gerçekçi anlatılabilirdi.

--- spoiler ---

colin firth sadece filmin başındaki radyo konuşmasından hemen önce düke kırmızı ışık sabit kaldıktan sonra konuşmaya başlayacağı söylenirken yüzünde oluşan çaresizlikle bile oscar'ı hak etmiştir. ayrıca o ilk radyo konuşmasında onu dinlerken başını öne eğen, gözlerini kaçıranlar süper bir oyunculuk çıkararak mükemmel bir sahne oluşturmuşlar.

--- spoiler ---
  • türkiye'de 18 şubat'ta gösterime girecek olan bu filme zoraki kral ismi cuk oturmuştur.
  • en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen dalları başta olmak üzere aday oldugu dallardan büyük çoğunluğunu silip süpüreceğini tahmin ettiğim film.

film, klasik bir amerikan başarı/biyografi hikayesi olmasına rağmen, izleyiciyi filmin içine sürüklemekte oldukça başarılı. zira daha filmin ilk dakikalarından itibaren filmin sonu kendini ele verse de diyalogların mükemmelliğinin yanında, colin firth'un olağanüstü oyunculuğu filmi etkileyici kılmakta yeterli oluyor.

özellikle kral adayının küfür etme girişimleri/denemeleri izleyici için tam bir komedi resitali. ayrıca bu sahneler izleyici ile başkarakterin özdeşleşmesini sağlamasının yanında, filme de akıcılık katıyor.

neticede en iyi kadın oyuncu (natalie portman-black swan) ve en iyi senaryo (inception) dışında kalan tüm önemli ödülleri toparlayacağını tahmin ediyorum.

alamasa da gönlümüzdeki ve arşivimizdeki yerini çoktan aldı bile.
  • - w'larda hala kekeliyorsun.
    - aralara bir kac tane serpistirdim ki benim konustugum anlasilsin.
hesabın var mı? giriş yap