şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: lancet)
 • thelancet.com üzerinden ulaşılabilen brit tıp dergisi.
 • h indexi 700!! bu ne abi yaa. q1 her sene.
 • derginin tarihçesi hakkında .
 • bunu nasıl yayınlamışlar aklım almadı

  "the concerns in the correspondence about a shortage of personal protective equipment for health-care workers is not worth discussing for a country that supports several other countries in need and provides personal protective equipment as a part of humanitarian assistance."

  ([bakanın eleştirdiği makalede bahsedilen] sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipman eksikliği konusundaki endişeler, muhtaç durumdaki diğer ülkeleri dahi destekleyen ve insani yardımın bir parçası olarak kişisel koruyucu ekipman sağlayan bir ülke için tartışılmaya değmez.)

  yani böylesi yalan dolan bir cümleyi kanıt olarak sunan bir yazıyı basan dergi istediği kadar q1 olsun, benim gözümde beşinci sınıftır. sadece akplilere değil tüm 83 milyona hizmet için görevde olduğunuz vatandaşlarınıza almayı yasakladığınız n95 maskeleri gösteriş olsun diye uçaklarla başka ülkelere hediye ederken vatandaşlarınıza üç kuruşluk cerrahi maskeyi dağıtamadınız. benim ailemden kimse tüm taleplere rağmen bir tane maske alabilmiş değil salgın boyunca. insan utanır bunları dayanak diye yazmaya.

  kim onayladı bu makaleyi? correspondence'lar hakem değerlendirmesinden geçmiyor mu? o zaman bizim kapıcı rüstem efendi de yollasın bir şeyler, onları da şak diye yayınlasın lancet
 • rusya'nın covid-19 için geliştirdiği sputnik v aşısına destek vermiş dünyanın en saygın tıbbi dergilerinden.

  haber

  resmi sitesi

  --- spoiler ---

  tıp dünyasında prestijli yayın dergilerinden the lancet, rus aşısının antikor üretimini sağladığına ilişkin testleri yayınladı. aşıya ilişkin eleştiriler ve şüphecilikle karşılaşan moskova ise lancet'in yayınını memnuniyetle karşıladı.

  buna göre haziran ve temmuz aylarında 76 kişi üzerinde test edilen rus covid-19 aşısı deneklerin yüzde 100'ünde antikor oluşmasını sağladı ve hiçbir yan etki görülmedi.

  rusya iki seferde yapılan bu aşıyı ağustos ayında henüz herhangi bir veri yayınlamamışken veya geniş kapsamlı testler yapılmamışken lisanslayarak üçüncü faz aşamasına geçen ilk ülke olmuştu.

  lancet yayınında her birinde 38 sağlıklı bireyin yer aldığı 42 günlük iki farklı testte aşı ile ilgili olumsuz hiçbir noktaya rastlanmadığı ve tüm deneklerde antikor üretiminin gerçekleştiği verileri yer alıyor.

  lancet yayınında ayrıca uzun vadeli etkilere ilişkin placeboların da olduğu daha fazla testin gerektiği de belirtiliyor
  --- spoiler ---

  dergiye dair (bkz: #108254129)
 • lancet 1823 yılında ilk sayısını yayınlayan tıp dergisidir. dergi hakemli olup yayınlanan makaleler tıp camiasında kanun niteliğinde olmasa da oldukça saygın yer edinir.

  21. yüzyılda yayınladığı bazı makalelerinin doğruluğu ve bu nedenle derginin saygınlığı sorgulanmaya başlanmıştır.

  covid ilk çıktığı zamanlar lancet italyan doktorların covid tedavi yöntemini yayınlamış, alman bir doktor ise lancet'in yayınladığı makaleyi eleştirmiş ve bu tedaviyi sağlam birine uygularsanız öleceği yoksa da öldürürsünüz demiştir.

  son zamanlarda amerikalı bazı doktorlar ise lancet'in gates vakfından para aldığını ileri sürmeye başlamışlardır.

hesabın var mı? giriş yap