şükela:  tümü | bugün
 • robert redford ve james gandolfini..
  herkesin saygı duyduğu usa'nın önemli generallerinden olan general irwin*'in politik bir nedenden ötürü cezalandırılması ve kaldırıldığı hapisane yönetiminin* insafsız idaresinden dolayı, hapisane sakinlerini de yanına alarak, çıkardığı haklı isyanı temel almakta olan filmdir..
  tarafımca "tam oscarlık" olarak nitelendirilmiş, fazlasıyla seyredilesi filmdir..
 • aldiği istihbarata ve emirlere kulak asmadiği için cezalandirilmiştir irwin amca... lakin hapishaneye kendisinden önce tavana vurmuş karizmasi gelmiştir, yazmış oldugu kitaplar, kazanmış oldugu zaferler, kurtarmış oldugu askerler, çekmiş oldugu işkenceler, takmış olduğu yıldızlar, atmış oldugu üçlükler, bağlamış oldugu bağcıklar gelmiştir... bu bakımdan biraz gladiator'u andirmakta film, irwin geçmekte, insanlar selam durmakta, nasil o filmde spinach'a "seninle kartacada savaştım", "94'te fenere dört attiğimiz maçta liberondum" gibi laflar ediyolarsa, burada da aynı mualameyi görmektedir adamimiz... bu arada kendisinin dünyadaki bütün savaşlara katılmış bir commandin rambo oldugunu görürüz... vietnam, körfez savaşı, bosna bunlarin akilda kalanlari... herneyse, bu kadar karizmatik bir amca elbette burada da rahat duramayacak ve "bi on sene yatip çikicam valla başka derdim yok" dese de, etliye sütlüye karışacaktir, olaylar gelişecektir... filmin ilerlemiş dakikalarinda robert redford'un ataları arasinda ameleler olduğu da göze çarpacaktir... ayrica prince of venezuela bölümü de komiktir, gülünesidir...
 • amerikan milliyetçilerinin kesinlikle asırı hoslanacagi, genel olarak kopuk senaryo ve gereksiz kahramanlıklar la dolu gereksiz bır film.
 • tam bir hür kan klonu. parçalanmaması gereken bir obje çünkü ona emek harcanmış ve ölmemesi gereken özgüveni olmayan, yeni yeni kazanan bir karakter.
 • filmin ilginc yonlerinden biri de yonetmeni rod lurie'nin de filmin kahramani generalle ayni okuldan,west point'ten mezun olmus biri olmasidir.generali perdeye mukemmel yansitmasinin sirri bu olsa gerek.
 • bazı sahneleri bana olu ozanlar dernegini hatırlattı ve izlerken kendimi kaptırdım ama bazı kısımları duragan kalıyordu filmin,yine de son kısımlardaki amerikan milliyetçiliğ kısımlarını saymazsak izlenmesi gerekli bir film.
 • jack vance'ın hugo ve nebula ödüllerini aldığı bilim kurgu romanıdır. (gerçi roman demeye dilim varmıyor aşağı yukarı aysegul ve minik serce kıvamında bir kalınlığı var)
  metis bilimkurgu serisinden yayınlanan bu roman içerik itibariyle; elit ötesi yaşayan bir kitle ve daha evvel bu kitleye kölelik yapan 'mek' namlı robotların patrona halil isyani şeklinde gerçekleştirdikleri atraksiyon olarak özetlenebilir. kendini sanata kültüre bilime boka püsüre vermiş ağalık beylik sistemini binlerce yıl boyu benimsemiş bir kitlenin robotlar gittikten sonra içine düştüğü durum görülesi gülünesidir aslında. kölelik sistemine o kadar alışmışlardır ki hiç bir işle uğraşmazlar. el emeği gerektiren bir iş yapmak yerine ölmeyi yeğlerler. bozulan aletleri tamir etmek için herkesin full teorik bilgisi olmasına karşın toplum kuralları gereği kimse elini sürmez. "şurdan bi 12-13 anahtar getir" tadında bir cümle ortamda direk anaya küfür manasına gelirken, "meme yapmış dur bi zımparalıym hiçbişeyciği kalmaz" cümlesi de "ıyyk iğrenç" tepkileri eşliğinde toplumdan dışlanmalara sebep olur. mekler kalelerine saldırdıkları vakit savaşmak yerine onurlu bir şekilde ölmeyi tercih ederler. işte böyle trajikomik bir romandır.
 • ne oldugunu bilmeden aldigim, lakin kurgusuyla, diyaloglariyla oldukca basarili olarak nitelendirilebilecek bir film.

  son kisim bir sekilde diger filmlerdeki "amerikan milliyetciligi"nden farkli olarak carpiyor goze. "amerika dunyayi kurtardi aman aman" gazellerinden ote, o bayragin yerine herhangi bir bayrak koyulabilirmis gibi geliyor. bu nedenle cok rahatsiz etmedi, bendenizde bir "spiderman" etkisi yaratmadi.
 • gercek bir generalin neler yapabilecegi uzerine bir film. ideal liderlik kokulu vasatin ustunde bir film. film vasatin uzerinde ama oyun performanslari cok iyi.
 • keyifle seyrettiğim ama filmin sonunda dayamayıp james gandolfini'ye orospu çocuğu diye bir kaç kez bağırdığım sinema yapıtı