şükela:  tümü | bugün
  • netflix'in yeni yapımı, romanov ailesinin hikayesini anlatan belgesel serisi.
  • rasputin'in de yer aldığı mini belgesel serisi.
  • canlandırmanın bokunu çıkarmışlar. valla hiç beklemiyordum bu kadar meme, popo, seks eheeh. sürpriz oldu. ya ben işte canlandırmalı belgesel izleyeceğim zannederken kendini epey ciddiye alan oyunculukla karşılaştım. ama güzel olmuş, seks satar derler.

insan böyle rol yapmalı izleyince, olayları da bilmiyorsanız, kurgu sanılabilir. benim için şu anlamda iyi oldu. niki hakkında empati kurmamı sağladı. hep çok salak, denyo bir herif olarak düşünmüşümdür. gerçi öyle ama ne bileyim insan salaklığına üzülüyor. ölmeyeydiler iyiydi. salaklığın cezası ölüm olmasaydı. ya şimdi adam kaç milyonu öldürdü diyecekler haklı olarak ama bi izleyin, ben de önceden böyle düşünüyordum sonra acıdım ailesine. merhamet şart arkadaşlar. bizi insan yapan bir şey.

olayların günümüzdeki durumu eksik kalmış. ondan da biraz bahsedilebilirdi. en son mesela ortodoks kilisesi onca kanıta rağmen hala ailenin cesetleri olduğuna inanmıyordu sanırım. putin de niki’yi hiç sevmediğinden, kiliseyi tutuyor.
  • çar nikolay'ı jimmy durmaz'ın oynadığı dizi.
  • neden israrla "evet cok yakindilar ama rasputin ile kralice kesinlikle yatmadi" vurgusu yapip durmuslar anlamadim. onun kararini seyirciye birakmak daha dogruydu bana gore zira iceriden bir bilgi yok sonucta ve geri kalan her sey aksini gosteriyor. ilginc.

bu arada carice alexandra'yi resmen petra kvitova oynamis.
  • ilk üç bölüm rasputin’in şeytanlıkları, diğer üç bölüm devrimciler ve bolşeviklerin şeytanlığıyla geçen fakat halkı katleden nikolay’ı tüm katliamlarına rağmen özünde iyi kalpli ülke sevdalısı biri olarak gösteren netflix yapımı.

gerçekten insanı anlamak ne kadar tuhaf 21. yüzyılda tüm dünyada monarşilere sempatiyle bakma geleneği ortaya çıktı. özünde çok iyilerdi tüm monarşiler he belki aşırı zengin keyfi katliamlarıyla ünlülerdi fakat iyilerdi.

dizinin sonunda da hala yapılmayan cenaze törenleri varmış hele hele. netflix sayesinde duy bu yakarışı putin.
  • çarı iyi kalpli falan gösterdiği yok. sadece çar kendisini öyle görüyor.

--- spoiler ---

zaten sonunda çar, bolşevik komutana "her şeyi rusya için yaptım" dediğinde, komutanın "rusya halktır, halk için ne yaptın?" sorusuna cevap veremeyip kalkıp gidiyor. defalarca kez de çarın yaptığı hatalar zincirinin kendisini bu noktaya taşıdığı vurgulanıyor.

--- spoiler ---

anlaşılan bolşeviklerin yaptığı zalimlikleri görmek, bazılarının zoruna gitmiş. yoksa çarlığın övüldüğü yok.
  • inanılmaz tarihi hataların yapıldığı dizi. bu görselde görüleceği üzere dizide moskova 1905 yazarak kremlin’i gösteriyor. görüntüde o zamanlar hayatta olan lenin’in mozolesi var. lenin’in mozolesi 1930 yılında yapılmıştı. ayrıca o tarihlerde kremlin’in rengi kırmızı değil, beyaz renkteydi.

3. bölümdeyim. bitirince edit yapacağım.
  • bugun baslayip bitirdigim guzel yapim. carin halki evinde acliktan, cephede ise dusmandan kirip gecirdigini de bolseviklerin gaddarligini da iyi islemis.

hep soylerim, toplumlari kotu lider degil kotu akil hocalari mahveder