şükela:  tümü | bugün
 • espn belgeselidir. netflix sadece yayıncıdır. netflix genelde bu tarz kaliteli işler yapmaz.
 • mj arkadaşımızın deli nezihi ile oynaması lazımdı. öyle kıllıkları var ki basketbol demez ağzının üstüne geçirirsin yani.
 • jordan’ı çok severdim, şimdi tapıyorum
 • espn tarafından hazırlanan ama netflix sayesinde tüm dünyada popüler olan, gelmiş geçmiş en iyi spor belgesellerinden biri.
  o dönem 20 yaşlarında olan bir basketbol sever olarak, bilmediğim pek çok şey öğrendiğim ve keyif aldığım bir belgeseldi. ben de michael jordan' ın dünyanın en iyi basketbol oyuncusu olduğunu düşünürdüm. bu belgeseli izledikten sonra da bu değişmedi. fakat mj hakında artık farklı bir bakış açım var.
  bu adamın, çok hırslı olduğunu tabiki biliyordum. ama bu kadar gözü dönmüş ve gerektiğinde herkesi karşısına almayı göze alacak kadarını da bilmiyordum. evet, bunda benim yetersiz araştırmamın da katkısı var elbette.
  tabi şöyle bir gerçek de var : bu hırsı ve gözü dönmüşlüğü onu ve takımı efsane yaptı.
  bu gerçeği de kimse gözardı edemez. bence bu durumu en güzel özetleyen sözleri takım arkadaşı will perdue söylemiş :
  ''mj' in saldığı korku aşırı yoğundu. evet, doğruya doğru. adi bir herifti. pisliğin tekiydi. haddini defalarca aştı. ama üzerinden zaman geçince, dönüp gerçek niyetini düşündüğünde, ''harika bir takım arkadaşıydı'' diyorsun.''
 • inanılmaz bir kurgusu olan belgesel. farklı iki, hatta 3 zaman çizgisinde ileri geri gelmeler... arada çıkan yazılar dışında bir anlatıcının olmaması ve röportajlarla ilerlemesi. yine de o sürükleyiciliği yakalayabilmek. gerçekten saygı duyulası bir iş. belki hikayeleştirmek için biraz senaryoya oturtmuş olabilirler ona bir şey demiyorum.
 • "one more stop guys!" cümlesinin -son bir pozisyonun savunulması gerektiği söyleniyor- "son durak beyler!" olarak çevrildiği belgesel.
 • şu belgeselde konu edilen maçların yarısını bile canlı izleme fırsatı bulmuş herhangi bir kişinin gözleri, son bölümü izlerken en az bir kere dolmuyorsa, o insan ılıktır, gevşektir, hötöröftür.
 • bunu izlemeden ölmeyin olm sakın ölmeyin

  izledikten sonra yaşanan pişmanlık
  1-) ben bu adamı nasıl canlı izleyemedim
  2-) ben bu belgeseli nasıl geç farkettim
  3-) bu kadar büyük bir winner hayattayken diğer bütün yıldız olduklarını düşündüğüm insanları nasıl o kategoriye koyabildik

  goat mj saygılar
 • jordan lebron gibi bir kariyer yaşasaydı...
  alternatif last dance:
  çaylak sezonundan itibaren hep göz önündedir. sezon mvp'si, defalarca allstar ve sayı kralı olmuştur. fakat detroit pistons engelini bir türlü aşamayıp şampiyon olamamasından dolayı kendisine gelen "asla bi bird ve magic değil" eleştirilerine dayanamayan jordan buna kesin olarak son vermeye karar vermiştir. ve bunun için aynı drafttan yıldızlar olan john stockton ve charles barkley ile aynı takıma geçer fakat finalde dominique wilkins resmen bunları tek başına yener ve finali kaybederler. jordan seride 17 sayı ortalama ile kendi takımındaki ancak en skorer 3. oyuncu olabilmiştir. sonraki sene bilenir jordan ve sonunda şampiyonluklar gelir. jordan artık king j dir. loser etiketini hemen söküp atmıştır. bird ve magic'in yapamadığı bişey vardır o da threepeat. jordan'ın gözü bu kadro ile ondadır bu sefer. ama king j' in bir alışkanlığı yine tekrar eder finalde kaybetmek... maalesef bu hayali gerçekleşmez. bundan sonra şampiyonluk yaşamış jordan için yeni bir heyecan zamanıdır. chicago ya geri dönücem der ve zaten allen iverson gibi bi yıldızı olan takıma başka bir genç yıldız kevin garnett' i de aldırır. ilk sene yine finalde yine kaybeder. ve bir önceki sene gibi rakip takımda onu tutan oyuncu finallerin mvp si olmuştur. sonraki sene nba'in galibiyet rekortmeni ve kimilerine göre tarihin en iyi takımı olan reggie miller'li, chris mullen'li, scottie pipen’lı gsw'a karşı seriyi 3-1 den çevirerek (nba tarihinde tek) şampiyon ve üçüncü kez finallerin mvp si olur. bunu yapması yetmiştir. o artık goat dır. sonraki sezonlar finale çıkmaya devam eder fakat gsw hakeem’i kadrosuna katmıştır. kaybederler. çünkü takım arkadaşları tü kakadir. hakeem o dönemin en iyilerinden olduğu için değildir. buradan ümidini kesen jordan yeni bir meydan okuma denemeye karar vermiştir. artık herkesin hayali olan lakers'a gidecektir. ve "anca zaten ezik takımların olduğu doğu konferansında final oynarsın" diyenlere bir mesaj verecektir king j. lakers geleceğin takımı adı altında bazı potansiyelli oyuncular katmıştır draftlardan ama jordan bunlardan ve mevcut kadrodan memnun değildir o genç tim duncan'i istemektedir yanına. ilk sene muradına eremez. her zaman doğudan nba finali yapan jordan bu sefer play-off bile yapamamistir:( ( bunun nedeni tam bir lider gibi davranip bütün takımı takaslamak istemesi ve "eziklerin!" motivasyonunu kaybetmesi değildir tabii ki, kendisinin sakatlık yaşamasıdır. zaten sakatlık basketbolda yoktur normalde) ama sonraki sene muradına ermiştir, gelmiştir canavarı. ama bu yetmezdi tabii ki. king j'in büyük oyuncu olma kuralında vardır her zaman takımda en az 2 yıldız takım arkadaşı olması. bu yüzden yanına ligin yeni ikonu kobe bryant'ı da ister last dance için. ama maalesef kobe olmaz mambalik yapar. her şeye rağmen şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyecek lakers'ın önüne salgın hastalık engeli çıkar. ve dansa şimdilik ara verilir.ama jordan'nın goat olduğu gerçeği tartışılmazdır hala?...

  edit not: nba’i en az 90 lı yıllardan beri takip edenler veya o döneme de hakim olanlar içindir.